Erdoğan’dan Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümünde 3 sürpriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümü kutlamaları için Kıbrıs’a yapacağı ziyaret merakla bekleniyor. Özellikle Avrupa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan; Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya kilitlenmiş vaziyette. BBC ise Erdoğan’ın ‘üç sürpriz’ açıklama yapabileceğini söyledi.
Takip et
Erdoğan’dan Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümünde 3 sürpriz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1974’te düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yapacağı tarihi ziyaret şimdiden Batı dünyasında merakla izleniyor.

Özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin ana gündemi haline gelen ziyarette gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı ileri sürülen olası üç sürpriz açıklamaya kilitlenmiş vaziyette.

‘ÜÇ SÜRPRİZ’

Sabah’ın haberine göre İngiliz yayın kuruluşu BBC, üç sürpriz açıklama için, “Bunların başında Kıbrıs karasularında doğalgaz bulunduğunun açıklanması, kapalı Maraş bölgesinin statüsünün değiştirilmesi yahut adada kalıcı askeri üs kurulması gibi ihtimaller yer alıyor” ifadesini kulandı.

KALICI ÜS İDDİASI

Avrupa medyası Türkiye’nin adaya kalıcı askeri üsler kurması ihtimaline da yer veriyor.

ERDOĞAN: BÜTÜN DÜNYAYI İLGİLENDİRİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaya yapacağı ziyaretle alakalı olarak “İnşallah 20 Temmuz’da ben Kıbrıs’ta olacağım ve Kuzey Kıbrıs’tan lüzumlu mesajları bütün dünyaya inşallah oradan vereceğim ve onun için Kuzey Kıbrıs’ta olacağım. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ta bizim bulunmamız, Kuzey Kıbrıs’tan bizim vereceğimiz mesajlar yalnızca adayı değil bütün dünyayı ilgilendiriyor ve eğer siz bu kararlılığınızı göstermezseniz, bu duruşunuzu ortaya koyamazsanız, kimse sizi adam yerine koymaz,” ifadelerini kullanmıştı.

YUNAN MEDYASINDA MANŞETLER

20 Temmuz kutlamalarını “Rumlar için kara bir gün” olarak servis eden gazeteler, provokatif mesajlar verdi.

Ziyareti, “Erdoğan büyük haberler vermeye hazırlanıyor” açısıyla gündeme taşıyan Yunan medyası, yaşanılan panik havasını da gözler önüne serdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.