Erdoğan’dan Bayram namazı sonrası Afganistan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde kıldı. Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse Türkiye olarak Kabil Havalimanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan’dan Bayram namazı sonrası Afganistan açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını KKTC’nin başkenti Lefkoşa’daki Hala Sultan Camii’nde kıldı. Erdoğan bayram namazı sonrası gündeme ilişkin mühim değerlendirmelerde bulundu. ‘Şuanda yeni bir dönem var’ diye Afganistan hakkında konuşan Erdoğan, “Şartlarımız sağlanabilirse Türkiye olarak Kabil Havalimanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması yönünde gelen soruya da cevap veren Erdoğan “Bu konuda tereddüt edecek hiçbir şey yok. Bunları İlham Aliyev kardeşim ile de devamlı görüşüyoruz” diyerek konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları…

Erdoğan’dan Bayram namazı sonrası Afganistan açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan Hala Sultan Camii’ne bayram namazı için Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk’le beraber gitti.

– Öncelikle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Kuzey Kıbrıs’ın kurtuluş mücadelesinin 47’inci yıldönümünü aynı zamanda kutlayacağız. İki bayramı bir arada kutlama fırsatı buluyoruz.

– Bununla beraber de biliyorsunuz toplu açılışlarımız var. Bununla beraber de Kuzey Kıbrısımıza ciddi bir canlılık getirme fırsatını bulacağız.

– Problemsiz bir dönem, problemsiz bir zaman insanlığın hayatı boyunca olmamıştır. Ve olmayacaktır. Bunu bir kez bu şekilde bilmemiz gerekir. Tabi bu problemler karşısında çözümlerimiz ne olacak?

– Nasıl çözümler üreteceğiz? Dikkat edilirse egemen kuvvetler, emperyalist kuvvetler Afganistan’da ilk kez bu şekilde bir problem üretmiyor. Bundan önce de gene Afganistan’da nice problemler yaşadık. Ve Afgan halkı dirayetiyle bu emperyal kuvvetlere karşı mücadelesini verdi. Ve bu mücadeleden de zaferle çıktı.

– Daha sonra tekrar bu emperyal kuvvetler malum Afganistan’a girdiler, 20 senesi aşkın zamandır oradalar. Biz de bu tüm emperyal kuvvetler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Orada onlarla birlikte öncelikli olarak da Kabil Havalimanı’nın korunmasını, bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü desteği verme mücadelemizi sürdürdük.

Kabil Havalimanının güvenliği

– Şuanda yeni bir dönem var. Üç ana otorite burada görülüyor. NATO, Amerika ve bunun yanında da Türkiye. Ve bizden şu anda Amerika çekilme kararını verdi ama Kabil Havalimanı’nın bizim tarafımızdan zaten 20 senedir işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler.

– Biz şu anda buna olumlu bakıyoruz. Ama olumlu bakarken tabi Amerika’ya bizim bazı şartlarımız var. Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak. İki, lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek. Hangi kuvveti varsa bunları Türkiye’ye devredecek.

– Bir diğeri de tabi burada bu süreç içerisinde çok ciddi mali noktada, idari noktada sıkıntılar olacak. Bu konuda da lüzumlu desteği Türkiye’ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse biz Kabil Havalimanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.

– Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban ile de bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri rahatça yapması gerekir. Doha’dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.