adplus-dvertising

Erdoğan’dan Avrupa’ya mesaj! “Ukrayna için yeni bir hikaye yazmanın vakti geldi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son senelerde kuruluş değerlerinden uzaklaşan ve mensup ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kalan AB’nin, Ukrayna Savaşı’yla beraber kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanı gelmiştir” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan’dan Avrupa’ya mesaj! “Ukrayna için yeni bir hikaye yazmanın vakti geldi”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan’ın mesajında, ” Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun ilanı, Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 senesinden beri ülkemizde de “Avrupa Günü” olarak kutlanmaktadır. Schuman Deklarasyonu’nun özündeki düşünceler, bütün dünyayı yıkan bir savaşın sonrasında Avrupa’da, ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmesini sağlamıştı. AB ise geçmişten günümüze geliştirdiği ortak politikalarla barış projesi olmanın çok daha ötesine geçmiştir.” ifadeleri yer aldı.

“AB’NİN, UKRAYNA SAVAŞI’YLA BİRLİKTE KENDİNE YENİ BİR HİKÂYE YAZMASININ ZAMANI GELMİŞTİR”

Mesajın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Son senelerde kuruluş değerlerinden uzaklaşan ve mensup ülkelerin kısa vadeli politikalarının etkisi altında kalan AB’nin, Ukrayna Savaşı’yla beraber kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanı gelmiştir. Bugün, Avrupa’nın ortasında bütün dünyanın gözü önünde meydana gelen bu trajedi, AB açısından uyarı mahiyetindedir. Şuanda, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı dönemdeki gibi bir dayanışmaya, işbirliğine ve en önemlisi de vizyoner ve cesur bir bakış açısına ihtiyaç vardır. Türkiye, yalnızca aday ülke ve NATO Müttefiki olarak değil, köklü ve kuvvetli AB müktesebatına sahip bir ortak olarak da, mevcut meydan okumaların aşılmasında somut katkı sağlamaktadır. Ukrayna’daki savaşın küresel boyutlara ulaşan menfi etkileri güvenlik, göç, tedarik zincirleri ve enerji başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok alanda AB için ne denli stratejik önemde olduğunu bir defa daha teyit etmiştir. Giderek karmaşıklaşan dünya sahnesinde, farklılıklarımızdan ziyade müşterek paydalarımıza, çıkar çatışmalarından ziyade savunduğumuz temel değerlere odaklanmak ve Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek, her iki tarafın da menfaatinedir. Türkiye’nin her türlü engele karşın sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB’ye tam üyelik süreci, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmelidir. Bu, AB’nin kendi gelecek tasavvuru, itibarı ve güvenilirliği bakımından da zaruridir. Bu düşüncelerle Avrupa Gününün, ortak coğrafyamızda barış, esenlik ve dayanışmaya vesile olmasını diliyor, başta vatandaşlarım olmak üzere, bütün Avrupalıların 9 Mayıs ‘Avrupa Günü’nü tebrik ediyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.