Erdoğan’dan akşam 19.19’da İstiklal Marşı çağrısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle bu akşam saat 19.19'da tüm Türkiye'yi İstiklal marşı okumaya çağırdı. Erdoğan ayrıca ABD'den kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vererek "Bize ‘Erdoğan böyle konuşmamalı’ diyorlar. Ne yapmalı? Alkış mı tutmalı? Biz zulmü gördüğümüz yerde en yüksek eda ile haykıracağı" ifadelerini kullandı.
Takip et
Erdoğan’dan akşam 19.19’da İstiklal Marşı çağrısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Aramızda ülkemizin 81 vilayetinin yanı sıra KKTC’den gelen gençlerimiz bulunuyor. Milletimizin her bir ferdinin 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla yakılan İstiklal meşalesi Anadolu’yu sarmış ve cumhuriyetin kuruluşu ile nihai hedefine ulaşmıştır.

Kutlu yürüyüşte verilen her mesaj ya istiklal ya ölüm kararlılığının ifadesidir.

Bu topraklardaki mücadelemizin devam edeceği anlaşılıyor. Bir asır önce sınırları Balkanlar’dan Kafkaslara kadar uzanan Osmanlı’yı yıkmakla yetinmeyenlerin Anadolu’yu mezar etme heveslerini kursaklarında bırakmıştık.

Ülkemize yönelik tehditler kimi zaman milletimizi değerlerinden koparma gayretleri kimi zaman terör örgütleri eliyle varlığımıza saldırı olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin başlattığı her demokrasi hamlesinin önünü kesenler bilerek ya da bilmeyerek sinsi oyuna hizmet etmişlerdir. Son 19 senede sağladığımız güven iklimi sayesinde ülkemiz her alanda kendi gerçek potansiyelini yaşama geçirme olanağına kavuşmuştur. Türkiye halen içinde geçmekte olduğu süreci başarıyla tamamlandığında 21. yüzyılda küresel sistemde hak ettiği yer, alacaktır.

Bu tarihi mücadeleyi zafere ulaştırmamız da elbette kolay olmayacaktır. Bugün de sınırlarımızı terör koridoru ile kuşatma, ekonomimizi sinsi tuzaklarla çökertme hesabı yapanları bulunuyor.

19 Mayıs’ı işte bu kuvvetli duruşun sembollerinden biri olarak görüyoruz. Salgın koşulları sebebiyle 19 Mayıs’ı da arzu ettiğimiz coşku ile geçirememenin üzüntüsü içindeyiz.

“BU AKŞAM 19.19’DA TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUYACAĞIZ”

Bu akşam saat tam 19.19’da Türkiye’nin her yerinde vatandaşlarımızla beraber balkonlarımıza, kapı önlerine çıkıp yürekten gelen bir sesle İstiklal Marşımızı okuyacağız.

Bugüne gelene kadar nice tehditlere göğüs geren, nice karanlık senaryoları yırtıp atan milletimiz 19 Mayıs vesilesiyle demokrasiye sahip çıkma azmini bütün dünyaya bir defa daha haykıracaktır.

19 Mayıs’ın gerçek manasını kavrayabilen, ruhuna nüfuz edebilen herkesi 2023 hedeflerimize dört elle sahip çıktığına inanıyoruz.

Türk milletinin her kökenden, inançtan, mezhepten, ve meşrepten insanıyla gerçekleştirdiği zaferin anlamını eski coğrafyamızda meydana gelen hadiseler çok daha iyi gösteriyor.

“BİZ KANAYAN BİR YARA GÖRDÜK MÜ CİĞERİMİZ YANAR”

Saçtıkları fitne tohumlarıyla bu kötü manzaranın ortaya çıkmasına sebep olanlar kurtarıcı edasıyla çok daha büyük yıkımlara sebep olmaktan geri durmuyor. 30 sene önce Balkanlarda, Kafkaslarda meydana gelen katliamlar hala gözlerimizin önündedir. Suriye’de 10. senesini geride bırakan krizin yol açtığı neticeleri her gün tekrar tekrar yaşıyoruz. 2. Dünya savaşından sonra Filistin topraklarında başlayan sürgünleri haydutluklar son haftalarda tekrardan zire yapmıştır. yüzlerce masum insan teknolojinin son ürünü ağır silahlarla öldürülüyor. dünyaya hukuk, özgürlük vaazı veren kurumlar ve devletler ise bu zulmü sessizce seyrediyor. Diğer taraftan bize ”Erdoğan böyle konuşmamalı” diyorlar. Ne yapmalı? Alkış mı tutmalı? Biz zulmü gördüğümüz yerde en yüksek eda ile haykıracağız. Biz kanayan bir yara gördük mü ciğerimiz yanar.

”BİRİLERİ ŞU ŞEKILDE DEMİŞ, BU ŞEKILDE DEMİŞ… ONLAR BİZİ İLGİLENDİRMİYOR”

İşte Filistin’de gördüğünüz gibi 8 yaşında, 10 yaşındaki çocuk babası şehit ediliyor, annesi şehit ediliyor, kardeşleri şehit ediliyor, o çırpınarak onların arkasından gidiyor. Ve şu ifadeye bakın: ‘Baba yolun açık olsun’… Ve biz de babası için şahadete kavuştuğu bu yolculukta yolun açık olsun diyecek kadar şuurumuz var. Biz de o yavruyla beraber şahadet yoluna çıkanlara ‘yolunuz ve yolumuz açık olsun’ diyoruz. Birileri şu şekilde demiş bu şekilde demiş, onlar bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren hak, adalet, demokrasi diyorsak gereğini yapacağız. Güçlüyüm, öyleyse haklıyım. Hayır hayır. Kuvvetli her zaman haklı diyerek bir şey yok. Haklının kuvvetli olduğu bir dünyayı kurmak için Türkiye var.

”ÖLEN ÇOCUKLAR DEĞİL İNSANLIĞIN KENDİSİ”

Kudüs’te, Gazze’de ölen çocuklar değil insanlığın bizatihi kendisidir. Yıkılan evler insanlığın başına çökmektedir. Medeniyetimizin ve ecdadımızın bize emri zalime karşı çıkma, mazluma kol kanat germek. Gençlerimizle beraber dünyanın her yerinde Filistin’de meydana gelen zulme karı çıkmayı sürdüreceğiz. Kapımıza sığınanlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa bunu da ödemekten kesinlikle çekinmeyeceğiz. Bölgemizi kana, ateşe bulayanlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bugün nasıl demokrasimize saldıranlara eyvallah etmiyorsak, kardeşlerimizi hedef alan zulme de karşı çıkmayı sürdüreceğiz. Bugün tarihin üstümüze yüklediği sorumlulukları fedakarca yerine getirmezsek yaşadığımız toprakları bize zaten çok görenlerin yarın tepemize bineceğini biliyoruz. Bu tarihi mücadelede en büyük güç kaynağımız gençlerimizdir. Sizlerden 2 sene önce Samsun’da gene bir 19 Mayıs programında gençlerimizden aldığım sözleri tekrar işitmek istiyorum.

Yeni bir spor kanalımızın da tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Test yayınlarını tamamlayan TRT-SPOR 2 bundan sonra yayın yaşamına TRTSPOR Yıldız olarak devam edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.