adplus-dvertising

Erdoğan’dan ABD’ye YPG tepkisi!

13 Mayıs 2022, 14:48 tarihinde eklendi
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin, Suriye’de YPG/PKK terör örgütünün işgali altındaki bölgelere ilişkin tarım ve inşaat gibi alanlara yönelik yaptırım muafiyeti getirmesine sert tepki gösterdi. Erdoğan, “ABD’nin bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dost ülkelere söylüyoruz, adımlarınızı doğru atın.” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan’dan ABD’ye YPG tepkisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevapladı. ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’nin kontrolündeki bölgelere yönelik yaptırımları kısmen kaldırmasına yönelik değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gelişmeye sert tepki gösterdi.

“YPG BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Irak’ın kuzeyinde ne yaptıysak, Suriye’nin kuzeyinde de aynılarını yapmaya devam edeceğiz. Dost ülkelere söylüyoruz, adımlarınızı doğru atın. Dolayısıyla Amerika’nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil.” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamaya göre, Amerikan şirketleri, YPG/PKK’nın işgali altındaki Suriye’nin kuzeydoğu ve kuzeybatısında bölgelere Suriye yaptırımlarına takılmadan artık yatırım yapabilecek.

BAZI ALANLARDA MUAFİYET UYGULANACAK

OFAC’ın açıklamasına göre söz konusu bölgelere tarım, telekomünikasyon, ulaştırma, inşaat ve imalat gibi alanlarda yapılacak yatırımlar yaptırımlardan muaf tutulacak.

PETROL TİCARETİNİ KAPSAMAYACAK

Öte yandan, muafiyet lisansları petrol ticaretini kapsamayacak. Öte Yandan söz konusu yatırımların hiçbirinde Suriye rejimi ile herhangi bir işlem gerçekleştirilemeyecek. Açıklamada yatırım lisanslarının coğrafi sınırlarına ilişkin “Suriye’nin kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında rejimin kontrol etmediği alanlar” biçiminde genel bir ifade kullanılması dikkati çekti.

Abd daha önce Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği Deyrizor’daki petrol tesislerinde faaliyet gösteren bir Amerikan firmasının yaptırım muafiyetini kaldırmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.