adplus-dvertising

Erdoğan yeni anayasa çalışmalarına fiilen başlandığını açıkladı!

Yeni anayasa konusunda kararlı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargıda yeni bir dönemin de başlayacağını duyurdu. Erdoğan, “Yargı teşkilatımızın insan kuvveti kalitesini ve donanımını artırmak için hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getiriyoruz. Bu yeni sistemi çok yakında fiilen başlatıyoruz.” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan yeni anayasa çalışmalarına fiilen başlandığını açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Danıştay Konferans Salonu’nda İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 154. Kuruluş Sene Dönümü sebebiyle gerçekleştirilen törene katıldı.

Programda yaptığı konuşmada yeni anayasa konusunda kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, yargıda da yeni sistemi yaşama geçireceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kulandı:

“Cumhuriyet tarihi maalesef yargının darbeciler ve vesayet kuvvetleri lehine taraf olduğu Yassıada yargılamalarından 28 Şubat brifinglerine kadar pek çok kötü örnekle doludur. Yargı kurumunun bu onurlu sorumluluğu kendine yakışır konumda olmasına temin etmek için gayret gösterdik.

“Hiçbirinin karşısına gelmek istemem”
Siyasetin etki alanını genişletme çabalarına yargı da dahildir, hatta en başlarda gelir. Amerika’sından Avrupa’sına her yerde aynı çekişme yaşanmıştır. Ülkemizin ve vatandaşlarımızın çeşitli meselelerini takip ederken hukuk ismine dünyanın nerelerinde ne yüz kızartıcı durumlarla karşılaştığımızı biliyoruz. Buradan açıkça ifade ediyorum; bu ülkede hiçbir savcının, yargı üyesinin hukukla bağdaşmayan herhangi bir yaklaşımla karşıma gelmesini istemem. Ama aynı zamanda yargı üyelerinin bu hukukçu duruşunu herkesin karşısında ve her koşulda sergilemesini de beklerim.

FETÖ’nün dehşet verici yapılanmasına şahit olduk”
Daha yakın tarihte FETÖ ihanet çetesinin yargıdaki dehşet verici yapılanmasına şahit olduk. FETÖ belasının ülkenin başına bu derece musallat olmasında yargıya çöreklenen yapının örgütün Emniyet ve ordu içindeki mensuplarıyla çok mühim misyon üstlendiğini biliyoruz. Ülkesine, milletine, adalete bağlı savcı ve hakimler kendi içlerinden başlayarak Türkiye’nin FETÖ tehdidinden hukuk yoluyla kurtulmasına öncülük ettiler.

Yargı üyeleri olarak sizlerin hukuk devleti ilkesi çerçevesinde verdiğiniz ve vereceğiniz her mücadelenizde yanınızda yer alacağız.

Yeni anayasa çalışmaları
Hukuk devleti ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Geçmişte hukuka aykırı pek çok tacize, cezaya muhatap olmuş bir siyasetçi olarak ülke yönetimine geldiğimden beri Türkiye’nin hukuk devleti olması mücadelesini yürütüyorum. Ülkemizi yeni, tamamen demokratik yaklaşımla ve yalın dille yazılmış yeni bir anayasaya kavuşturmak için TBMM bünyesinde defalarca teşebbüste bulunduk. Bunun için Meclis’te bütün partilerin eşit mensup katılımıyla bir komisyon kurulmasına öncülük ettik. Maalesef bu teşebbüsümüz muhalefet partilerinin uzlaşmaz tavrı nedeniyle akamete uğradı.

“İrademiz bakidir”
Aradan geçen bunca zaman karşın önümüze üstünde konuşabileceğimiz gelmedi muhalefetten. Milletimizi ruhunu 12 Eylül vesayetçilerinin üflediği, darbe mahsulü anayasadan kurtarma irademiz bakidir. Anayasamızın toplumda 134 hükmü geçtiğimiz 20 sene boyunca değişti.

Ülkemizdeki temel yasaların neredeyse hepsinin çağın gerekliliklerine uygun hale getirecek biçimde yenilemiş olduk. Yeni yasalar çıkartılması ve mevcut yasaların değiştirilmesi Meclis’in asli yasama görevidir.

“Yeni sistemi fiilen başlatıyoruz”
Yargı teşkilatımızın insan kuvveti kalitesini ve donanımını artırmak için hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getiriyoruz. Yargının bütün kademelerinde toplamda 3 sene süreyle yardımcı sıfatıyla görev yapacak hakim ve savcılarımız böylece sisteme bütünüyle hakim olacaktır. Bu yeni sistemi çok yakında fiilen başlatıyoruz.

İnşallah önümüzdeki dönemde devletin başı ve yürütmenin temsilcisi olan cumhurbaşkanı ile milli iradenin temsilcisi ile ve millet ismine karar veren yargımızla ülkemizi her alanda daha ileriye götürmeyi sürdüreceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.