Erdoğan Toprak: 500 liralık banknot basılacak!

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Toprak, “Yükselen enflasyonla pula dönüşen en yüksek kupürlü banknot da yetersiz hale geldi. 500 ya da bin liralık yeni banknotlara hazırlık yapılıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Erdoğan Toprak: 500 liralık banknot basılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta bankalara yazı göndererek, ATM’lerde 200 TL yerine 5 TL, 10 TL, 20 TL gibi küçük kupürlü banknotlara yer vermelerini istedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak’tan konuyla alakalı dikkat çeken bir açıklama geldi.

Markette ve pazarda filenin 200 liraya bile dolmadığını, küçük kupürlü banknotlarla yapılan ödemelerde de tomarla para ödendiğini belirten Toprak, “Yükselen enflasyonla pula dönüşen en yüksek kupürlü banknot da yetersiz hale geldi. 500 ya da bin liralık yeni banknotlara hazırlık yapılıyor” şeklinde konuştu.

Toprak, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, liradan altı sıfır atmakla övünen iktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ve enflasyonun çift hanede olmasının, en yüksek değerdeki 200 liralık banknotu da pula dönüştürdüğünü savundu.

“Daha yüksek kupürlü banknot basma ihtiyacı doğdu” diyen Erdoğan Toprak,şunları belirtti:

“Nakit alışverişlerde artık file 250 liradan aşağı dolmuyor. Bu yaşam pahalılığında küçük kupürlü banknotlar, cüzdanlarda değersiz kağıt para kalabalığına dönüştü. Değeri kalmayan 100 yahut 200 liralık banknotların kullanımı da arttı. Piyasada tedavüldeki banknotların yüzde 50’yi aşan bölümü bu banknotlardan oluşuyor. Yükseliş hızı böyle sürdüğü takdirde yakında 500 hatta 1.000 liralık banknotların tedavüle sokulması kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.