Erdoğan, TBMM’de İstiklal Marşı okumayan HDP milletvekilleri için konuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman’da Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen Gençlerle Buluşma programına katıldı. Erdoğan, “‘Korkma’ diyerek başlayan İstiklal Marşımız 84 milyonun ortak hissiyatının sembolüdür. Peki HDP için öyle mi? Parlamentoda İstiklal Marşı okunurken onlar İstiklal Marşı’nı okumuyorlar. Bunları çok çok iyi öğrenmeli ve anlatmalıyız.” ifadelerini kullandı.
Takip et
Erdoğan, TBMM’de İstiklal Marşı okumayan HDP milletvekilleri için konuştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüreğinde memleket sevdası olan, bu topraklara dair hayalleri ve hedefi bulunan, Türkiye merkezli düşünen herkesin, hangi siyasi görüşe üye olursa olsun başımızın üzerinde yeri vardır.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın, dün Batman’da Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiği gençlerle buluşma programının görüntüleri paylaşıldı.

Sözlerine kütüphaneye isimi verilen şehit Şenay Aybüke Yalçın’ı rahmetle yad ederek başlayan Erdoğan, millete hizmet ederken bölücü terör örgütü tarafından alçakça katledilen bütün kamu görevlilerine, güvenlik kuvvetlerine, Mehmetçiklere Allah’tan rahmet diledi.

“Şehitlerimizin uğrunda canlarını feda ettikleri, vatana, bayrağa, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz.” diyen Erdoğan, bunu son 19 senede olduğu gibi gene ülkeye yeni hizmetler, eserler kazandırarak yapacaklarını belirtti.

BATMAN’A YAPILAN YATIRIMLAR

Batman’da müstesna bir gün geçirdiklerini, ülkenin gurur abidelerinden Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni hizmete almanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Erdoğan, ülkenin en büyük 4. hidroelektrik yatırımı olan Ilısu Projesi’nin Batman’a çok yakıştığını dile getirdi.

Erdoğan, üreteceği 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji ile ekonomiye senelik 3 milyar lira katkı sağlayacak bu yatırımın hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra hükümetlerinin ve özel sektörün kente kazandırdığı hizmetlerin toplu açılış törenine iştirak ettiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu Şekilde düşünüyorum; 20 sene önce ben Batman’a mitinglere gelmiştim ve Batman’da o zaman yaptığım mitinglerle o günkü Batman ve bugünkü Batman. Mukayesesi kabil değil. O günkü Batman nere, bugünkü Batman nere. Şuanda sizler zaten 20 yaş civarındasınız. O günkü Batman’ı zaten sizin hatırlamanız mümkün değil. Ben tabii o günleri çok iyi hatırlıyorum. Yaş 67 tabii. 30 yaşlarında falan bir genç olarak buralarda mitinge geldim. O günden bugüne bu Batman nasıl bu hale geldi? 19 senede 20 senede biz bu Batman’ı hamdolsun inşa ettik. Eğitim sistemi, üniversite filan yok. Şu anda Batman’da üniversite var. Hastane filan yok, biz hastanemizi yaptık. Şuanda de 500 yataklı yapıyoruz ve değişik ilçelerde de yaptığımız hastaneler var. Tüm bunlarla birlikte yollar. Batman’da o zaman bölünmüş yol olarak yalnızca 30 kilometre yol vardı ama biz bunun üstüne 149 kilometre daha bölünmüş yol inşa ettik. Tamamını geç bir tarafa Batman’da o zamanlar bu şekilde bir havaalanı yoktu. Ha vardı. Ne vardı biliyor musunuz? Yalnızca bir NATO pisti vardı. NATO pistinin yanında da şu şekilde bir tente vardı, terminal değil. O tentenin altından uçağa binersiniz. Bu Şekilde bir vaziyet vardı. Şu anda Batman’ın altyapısıyla üstyapısıyla düşünün hiçbir şeyle mukayese edilemez.”

TOKİ’nin yaptığı konutlar ile Ilısu’da inşa ettikleri villalardan bahseden Erdoğan, “Bunların yapılmaması için neler yapmadılar ki, durdurmak için neler yapmadılar ki. Ancak biz azmimizden zerre kadar taviz vermedik. Onu da bir kenara biliyorsunuz oradaki tarihi eserleri yerlerinden aldık ve şu andaki yeni yerlerine taşıdık. Hele hele bir de o Küçük Saray. Küçük Saray’ı 6 metre yükseltmek suretiyle yeni yerine naklettik.” şeklinde konuştu.

“YAPTIĞIMIZ MİTİNGLERİN EN MUHTEŞEMİNİ BUGÜN YAPTIK”

Erdoğan, yaptıkları işlerin sıradan olmadığını, akıl, zeka ve tüm olanakları seferber etmeyi gerektirdiğini dile getirdi.

“Niye yapıyorsunuz ya. Başka işiniz yok mu” diyenlerin olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları belirtti:

“Yapıyoruz. Çünkü, kültür ve turizm noktasında burası bir çekim alanı haline gelecek. Bununla beraber burası bir çekim alanı haline gelecek. Nasıl olsa havalimanımız da var tüm bunlarla birlikte gelip buraları görmek isteyenler olacak. Bu barajın içinde bu işi nasıl yaptılar, bunları nasıl inşa ettiler. O köprüler vesaire. Bunlar nasıl yapıldı? Tüm bunların tamamı bir aşk işidir gençler. Neşet Ertaş ‘Aşk ile koşan yorulmaz’ diyor. Ben de aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır diyorum. Öyle lafla peynir gemisi yürümüyor. Batmanlı kardeşlerimizin bugün yollara, meydanlara sığmayan sevgisine mazhar olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün meydan bambaşkaydı ve gerçekten bugüne kadar yaptığımız mitinglerin en muhteşemini bugün yaptık. Bugün bir defa daha bizi aşkla bağrına basan bütün Batmanlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Rabbim uhuvvetimize daim eylesin.”

Erdoğan, hiçbir ayrım yapmadan, kökenine, diline, inancına bakmadan vatandaşların tamamını aynı samimiyetle sevdiklerini, 84 milyonun hepsinin bir, eşit ve aynı hürmet ve hizmete layık olduğunu aktardı.

“HDP’YE İSTİKLAL MARŞI TEPKİSİ”

İktidarda 19 senesini tamamlamış bir kadro olarak hep bu anlayışla hareket ettiklerini, bölgecilik yapmadıklarını, batı, doğu diyerek bir ayrımda bulunmadıklarını anlatan Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Biz batıya hangi yatırımı yaptıysak doğuya da güneydoğuya da aynı yatırımları yaptık. Eğitimde, sağlıkta aynı, yollarda aynı. İnsanımızı ayrıştırmadık. Yolları yaparken oralarda çalışan tüm o mühendisleri, mimarları oraları zindan eden bu HDP değil mi, bu PKK değil mi? Bunlar oralarda bizim bu kardeşlerimizi şehit etmediler mi? Benim Aybüke öğretmenimin ne günahı vardı ya. Burada Kürt yavrularımızı eğitmiyor muydu? Şehit ettiler. Necmettin Hoca’nın ne günahı vardı. Genç yaşta öğretmen olarak buralara geldi ve burada şehit ettiler. Aynı biçimde nice kaymakamları onlar şehit etmediler mi? Dolayısıyla yapacak çok işimiz var. İstismar siyasetine prim vermedik ama onlar verdi. Kutuplaştırmanın değil kucaklaştırmanın peşinde koştuk. Bölmenin değil birleştirmenin gayreti içinde olduk. Fitneyi değil kardeşliğimizi kuvvetlendirmek için çalıştık. Türkiye bütün renkleriyle hepimizin ortak vatanıdır dedik. Gölgesinde huzur bulduğumuz bayrak hepimizin ortak bayrağıdır. Günde beş vakit semalarımızı süsleyen ezanlar hepimizin ortak değeridir dedik. ‘Korkma’ diyerek başlayan İstiklal Marşımız 84 milyonun ortak hissiyatının sembolüdür. Peki HDP için öyle mi? Parlamentoda İstiklal Marşı okunurken onlar İstiklal Marşı’nı okumuyorlar. Bunları çok çok iyi öğrenmeli ve anlatmalıyız. Sanki duru suya bir taş atarsınız, dalga dalga bu şekilde kenara doğru gider ya işte şuanda sizler de bu duru suya atılan o taş gibi tüm her yere, bütün genç arkadaşlarınıza bunları anlatmanız gerekir.”

Erdoğan, Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Arap’ı ile herkesin aynı iklimin yahut aynı kilimin deseni olduklarını vurguladı.

“SİZLERDEN TEK BEKLENTİMİZ DEVLETİNİZE GÜVENMENİZ”

“Yüreğinde memleket sevdası olan, bu topraklara dair hayalleri ve hedefi bulunan, Türkiye merkezli düşünen herkesin, hangi siyasi görüşe üye olursa olsun başımızın üzerinde yeri vardır.” ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye belli kalıplara, belli ideolojik bağnazlıklara hapsedilemeyecek kadar büyük, zengin, özgün bir ülkedir. Özellikle gençlerimizin dinamizmini heyecanını kendilerini, ülkelerini ve dünyayı tanıma azimlerini birçok değerli buluyoruz. Gittiğimiz her yerde onların coşkusuna şahit oluyoruz. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde üç beş sene öncesine göre gerçekten farklı bir atmosfer mevcut. Türkiye bölücü terör örgütünün baskı, şiddet ve zulmünden kurtuldukça yatırımlar hız kazanıyor. Terörün gölgesi üstümüzden kalktıkça gençlerimiz geleceğe çok daha güvenle, umutla bakıyor. Tek parti faşizminin bölgedeki kardeşlerimizin gönlünde ve zihninde açtığı yaralar kapandıkça kardeşliğimiz de kuvvetleniyor. Bölgemizde güvenliğin ve huzurun tesisiyle turizmden istihdama kadar her alanda tarihi bir yükseliş meydana geliyor. İşte Diyarbakır işte Mardin işte şuanda Ilısu… Buralara İnşallah turizm ciddi anlamda yüklenecek. Gene bir zamanlar teröristlerin kestiği yollarda artık insan ve yük taşımacılığı kesintisiz sürüyor. Bölgemize hakim olan bu kalkınma, özgürlük ve kardeşlik iklimini inşallah daha da tahkim edeceğiz. Gözaydınlığımız olan siz gençlerimizin hayallerinizi gerçekleştirmeniz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çalışmayı sürdüreceğiz.”

Erdoğan, gençlerin kanı üstünden kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara son 19 senedir fırsat vermediklerini, bundan sonra da fırsat vermeyeceklerini ifade etti.

Göreve geldiklerinden 76 olan üniversite sayısını 207’ye çıkardıklarını, bütün illerde üniversite olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları belirtti:

“Batmanlı genç üniversite için buradan kalkıyor, nereye gidiyordu? Ya Ankara’ya ya İstanbul’a. Yani batıda herhangi bir yere gidiyordu. Şuanda biz üniversiteyi Batmanlı gencin ayağına getirdik. Bunu yaptık. Sizlerden tek beklentimiz var; devletinize güvenmeniz, kendinize inanmanız, büyük bir milletin evladı olduğunuzu kesinlikle unutmamanızdır. Yeter ki siz birlik ve beraberliğinizden taviz vermeyin, yeter ki siz aranıza fitne tohumlarının ekilmesine müsaade etmeyin. Yeter ki siz ağızlarını her açtıklarında millete karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına itibar etmeyin. Gerisi muhakkak gelecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.