adplus-dvertising

Erdoğan talimatı verdi, çiftçinin elinde kalan patates soğanı TMO alacak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle satışlarında aksamalar olan çiftçiye müjde Erdoğan'dan geldi. Pandemi sürecinde çiftçinin elinde kalan patates, soğan ve çeltiği TMO satın alacak.
Takip et
Erdoğan talimatı verdi, çiftçinin elinde kalan patates soğanı TMO alacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi döneminde meydana gelen problemler sebebiyle çiftçilerin ürünlerinin bir kısmı elinde kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) çiftçinin elinde kalan ürünlerin satın alınarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması yönünde talimat verdi.

ÇİFTÇİDEN 2,2 MİLYON TON ÜRÜN ALINACAK

Erdoğan’ın talimatı üstüne harekete geçen TMO, çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacak. Çiftçiden satın alınan ürün vatandaşa ücretsiz dağıtılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pandemi süreci boyunca mağdur olan çiftçinin problemlerinin çözümü için destek çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

PAKDEMİRLİ AÇIKLAMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün yaptığı açıklamada stok artışlarını engellemek için patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ve alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz dağıtılacağını ifade etmişti. Covid-19 salgını sürecinde otel, lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde meydana gelen talep daralması sebebiyle yurt içi ve dışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğine dikkati çeken Pakdemirli, bu gelişmelerin, stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine şehit olmasına neden olduğuna dikkat çekmişti.

Pakdemirli, “Patates ve soğan piyasalarında ortaya çıkan bu vaziyetin çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması maksadıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir. Bu kapsamda imalatın yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 senesi mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilo başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı biçimde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.