adplus-dvertising

Erdoğan, Rize’de yapılan çay bardağı şeklindeki kuleyi yarın açıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı Rize-Artvin Havaalanı yarın açılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespit edilen havaalanının nitelikleri göz dolduruyor.
Takip et
Erdoğan, Rize’de yapılan çay bardağı şeklindeki kuleyi yarın açıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı Rize-Artvin Havaalanı yarın törenle açılacak. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havaalanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

HAVA HUDUT KAPISI OLDU

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespit edildi.

2017’DE TEMELİ ATILMIŞTI

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havaalanı, senelik 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle yaşama geçirilen havaalanının, 32 bin metrekare terminal binası ve öbür destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

ÇAY BARDAĞI FORMUNDA KULE

Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havaalanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi. Gövdesi aydınlatılan kule, bölgenin siluetine de canlılık katacak.

19 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Teknik ve yapım nitelikleriyle kendi alanında dünyanın sayılı örnekleri arasında yerini alacak olan Rize-Artvin Havaalanı, ortalama 19 futbol sahası büyüklüğünde, bir başka deyişle 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip.

1453 AĞAÇ DİKİLDİ

Havaalanının 49 bin metrekaresi, Karadeniz’in coğrafi niteliklerine uyumlu olan 1453 ağaçla yeşillendirildi.

Rize çayını bütün dünyaya tanıtmak, çayın bahçeden bardağa yolculuğunu, bölgedeki tarihi ve etkileriyle anlatmak üzere Çay Müzesi’ne ve sanatsal objelere yer alan havaalanında, 448 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülke turizmine, ticaretine, imalatına sağlayacağı katkılarla, millete, çevreye, ülke ekonomisine hizmet edecek havaalanı, Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafikten kaynaklanacak taşımacılık zincirinin aktarma merkezi de olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.