adplus-dvertising

Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

Türkiye’nin deniz üstüne dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havaalanı olan Rize-Artvin Havaalanı, Başkan Erdoğan tarafından bugün hizmete açılacak
Takip et
Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca Türkiye’nin yüz ölçümünü de değiştiren 3 milyon metrekarelik alanda deniz doldurularak tamamlanan Rize-Artvin Havaalanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i taşıyan uçakların ilk inişi ile bugün açılıyor.

Açılışa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak. Deniz dolgusunun, Mimar Sinan’ın 1558’de Süleymaniye Camii’ndeki “ön yükleme” tekniği kullanılarak yapıldığı havaalanı, Türkiye’de Ordu-Giresun Havaalanı’ndan sonra ikinci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’nin sonrasında da dünyada deniz üstündeki beşinci havaalanı oldu.

Havaalanında sivil apronun yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron inşa edildi.Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

Demirören Haber Ajansı (DHA), Türkiye’nin denize dolgu 2’nci, dünyanın ise 5’inci havaalanı olan Rize-Artvin Havaalanı’nın 5 sene süren yapım aşamalarını kara, hava, deniz ve su altındaki en özel görüntülerini derledi, inşaat tekniklerinin ayrıntılarına ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 senesinde Rize mitingindeki “Ben size bakıyorum siz göğe bakıyorsunuz, anladım siz havaalanı istiyorsunuz” sözleri sonrası Rize ve Artvin’e ortak hizmet verecek havaalanı için harekete geçildi. Bölgenin engebeli coğrafi yapısı sebebiyle karada yapımı mümkün olmayan havaalanı yeri için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) teknik ekiplerince deniz dolgusuna karar verildi. Yurt içinden ve yurt dışından bütün uçuşların yapılabileceği havaalanı için gereken mania ve ulaşım hesapları yapılıp, en uygun alan Rize’nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkisi olarak tespit edildi.Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

MİMAR SİNAN TEKNİĞİ

Havaalanında her sene binlerce uçağın iniş ve kalkış yapacağı pist ve üst yapı tesisleri olacağından, eserlerindeki ustalık, işçilik ve mühendislik zekasıyla kendine hayran bırakan Mimar Sinan’ın 1558 senesinde yaptığı Süleymaniye Camisi’ndeki ‘ön yükleme’ tekniği kullanıldı. Taktikle havaalanında yapı yüküne eş değer geçici toprak dolgu inşa edildi. Belli bir müddet bekletilen ve sonra kaldırılan toprakla beraber konsolidasyon oturmaları en aza indirildi. Pist uzunluğundan yaklaşma ışıklarına, kaplama tipi ve kalınlığından oturma öngörülerine ve tedbirlerine kadar onlarca farklı alanda hassas hesaplamalar yapıldı sonrasında 3 Nisan 2017’de temeli atılan havaalanında deniz dolgusuna geçildi.Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

DALGIÇLAR DEVREYE GİRDİ

Çağın en ileri inşaat ve yapım teknolojilerinin kullanıldığı inşaatta, deniz tabanındaki gevşek kum dolgu sahasından uzaklaştırıldı. Bunun için tarama gemisiyle deniz tabanından 1 milyon metreküp malzeme çekildi. Havalimanını Karadeniz’in şiddetli dalgalarından korumak için dış koruyucu mendirek inşa edildi. 7 kilometrelik mesafeden taşınan her biri 8 ile 10 tona varan ağırlıklardaki milyonlarca taş, kamyonlar ve gemilerle taşınıp yaklaşık derinliği 17,5 metre olan deniz dolgu alanında, 28 metre derinliğe kadar dolgu yapıldı. Deniz altında sismik cihazlarla ölçümlerin sonrasında 300 tonluk vinçle 35 ve 45 ton ağırlığındaki 20 bin 500 tane ‘x blok elemanı’ dalgıçlar tarafından deniz altına yerleştirildi. Deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılan havaalanında, 304 kazık üstüne de 76 yaklaşım ışığı konuldu.Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

ÜSTYAPIYA GEÇİLDİ

PAT sahaları olarak isimlendirilen pist, apron ve taksi yolları ve bina dolgularının tamamlanıp ön yüklemede oluşabilecek oturma miktarı sağlandıktan sonra üstyapı üretimlerine geçilen havaalanında, üstyapı kesitlerindeki aşağıdan yukarıya doğru; 500 bin metrekare kırmataş temel ve alt temel ile bitümlü temel, binder imalatları yapıldı. Son olarak final tabakası olan özel esneme nitelikli taş mastik asfalt pist üretiminin gerçekleştirildiği havaalanında zeminleri kuvvetlendirmek için Türkiye’de ilk kez 810 bin metrekare alanda 3 sıra zemin oturmalarını engelleyecek özellikte geogrid malzeme kullanıldı.Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını bugün yapacak!

1 SİVİL, 2 ASKERİ APRON

Senelik 3 milyon yolcu kapasiteli havaalanında, 300’e 120 metre ve 120’ye 120 metre taş ahşap karışımlı yerel mimari motiflerin kullanıldığı sivil apronun yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı için de 2 apron daha inşa edildi. Yurt içi ve yurt dışı uçuşların yapılabileceği 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde pistle 265 metreye 45 metre ölçülerinde taksi yolunun yer aldığı Rize-Artvin Havaalanı, 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Havaalanı 3 milyon metrekare alanıyla Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan yüz ölçümünü de değiştirdi.

2 KİLOMETRELİK BAĞLANTI YOLU

450 araç kapasiteli otopark ile çok maksatlı garaj binalarının yer aldığı Rize-Artvin Havaalanı’nda öte yandan teknik blok, Isı ve Güç Merkezleri, Yangın ve Kurtarma İstasyonu ile Katı Atık Merkezi gibi bloklar da inşa edildi. Kara yolu ulaşımı için 2 kilometrelik bağlantı ve köprülü kavşağın yapıldığı havaalanına 470 metre uzunluğunda viyadük inşa edildi.

KULE ÇAY BARDAĞI

Terminal binası içine Çay Müzesi inşa edilen havaalanında, hava trafik kontrol kulesi ince belli çay bardağı, havaalanı girişi de çay yaprağı biçiminde yapıldı. 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havaalanının 49 bin metrekaresi Karadeniz’in coğrafi niteliklerine uyumlu 1453 ağaçla yeşillendirildi. 58’inci havaalanı olan Rize-Artvin Havaalanı, Ordu-Giresun Havaalanı’ndan sonra Türkiye’nin 2’nci; Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’nin sonrasında ise dünyanın 5’inci deniz üstündeki havaalanı olarak kayıtlara geçti.

DENEME UÇUŞLARI BAŞARILI

Havaalanında uçuş kontrol uçağıyla pistte seyrüsefer cihazlarının devreye alınması için başlatılan test uçuşları tamamlandı. Uçağı pistin merkez hattına yönlendiren ILS cihazlarının kontrolleri için gelen test uçağıyla ilk inişler, başarıyla gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da inşaat aşamalarının her anını yakından takip etti.

Bu arada Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Rize-Artvin Havaalanı, uluslararası giriş ve çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

İLK UÇAK ERDOĞAN VE ALİYEV’İ TAŞIYACAK

Havaalanına ilk iniş, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i taşıyan uçaklarla yapılacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katılacağı törende, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timi Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yapacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.