Erdoğan – Putin Mutabakatını Dünya Medyası Böyle Gördü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki mutabakat, dünya medyasında “Kaybeden ABD” başlıklarıyla yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan Suriye mutabakatı, batı medyasında da kendisine geniş yer buldu. Amerikan yayın kuruluşu CNN, “Putin ve Erdoğan Suriye konusunda anlaşma yaptı. ABD en büyük kaybeden” başlıklı bir analiz makale yazdı.

GAZETELER SURİYE ANLAŞMASINI BÖYLE GÖRDÜ

CNN, iki liderin ana fikri belirtilmemiş 10 maddelik bir bildiri açıkladığını belirterek, bu fikri ise şöyle özetledi: “Amerikalıların Suriye’nin geleceğini şekillendirmede bir yeri yoktur.”

‘Putin ve Erdoğan’ın bölgede jeopolitik olarak siyasi ağırlığı olan iki lider olarak ortaya çıktığını’ belirten CNN, Moskova ve Ankara’nın Suriye’de farklı pozisyonlar benimsemelerine karşın, uluslararası sınırların yeniden çizilmesini gerektirmeyen bir sonucu desteklediklerine dikkat çekti. Amerikan yayın kuruluşu bunun iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı ayrılıkçı hareketlerin cesaretini kırdığını vurguladı.

AMERİKA’DAN PUTİN’E HEDİYE

CNN’in haberinde, iki ülke arasında varılan anlaşmada Putin için bir artısının daha olduğu belirtildi. Buna göre; Moskova Yönetimi, Ankara’nın Şam’da rejimle doğrudan müzakere etmesi yolundaki gerekliliği ortaya koydu. Jeopolitik açıdan en büyük kaybedenin Washington Yönetimi olduğu değerlendirmesinde bulunan CNN, ABD güçlerinin bölgeden çekilmesinin Putin’e bir hediye olduğunu yazdı.

“ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALDI”

Öte yandan, New York Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan için “İstediğini aldı” başlığını attı. Financial Times gazetesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PKK ile Esad arasında seçim yapmak zorunda kaldığını ve Esad’ı seçtiğini vurguladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı