Erdoğan, Murat Çetinkaya’nın Neden Görevden Alındığını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası eski Başkanı Murat Çetinkaya'nın neden görevden alındığını, "Laf dinlemiyor adam" sözleri ile açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın vazifeden alınıp yerine yardımcısı Murat Uysal’ın atanması ile alakalı ”Merkez Bankası başkanını görevden aldım çünkü laf dinlemiyor adam” dedi.

“LAF DİNLEMİYOR ADAM”

Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne geçilmesi ile beraber gerçekleştirilen değişikliği anımsatan Erdoğan; “Bakın şimdi, bu sistemi değiştirdiğimiz zaman Merkez Bankası başkanını vazifeden alma yetkisini aldık. Ve bu şekilde önceki Merkez Bankası başkanını vazifeden aldık çünkü söz dinlemiyor adam. Ve yeni arkadaşımızla yola devam ettik. Ve dedik ki bak böyle böyle faiz oranlarını indireceğiz” diye konuştu.

YETKİ CUMHURBAŞKANI’NA DEVREDİLDİ

“Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne göre Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcıları dört seneliğine Cumhurbaşkanı tarafından görevlendiriliyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı