Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda çarpıcı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa ile alakalı olarak “Öbür partilerin Anayasa teklifleriyle kendi hazırlıklarımızı uzlaştırabilirsek, yasama senesi bitmeden Meclis bünyesinde bu işi sonuca ulaştırabiliriz” şeklinde konuştu. Erdoğan, “Biz yeni anayasa diyoruz, birileri de çıkıyor ‘Gerekirse ilk 4 maddeyi de değiştiririz.’ diye hemen PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpmaya çalışıyor. İlk 4 maddeyi değiştirme fikri Kılıçdaroğlu’nun kişisel işi midir?” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in ‘Başbakanlığa talibim’ sözüyle alakalı de konuşan Erdoğan, “Hayali bir makama talip” değerlendirmesinde bulundu.
Takip et
Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erdoğan, partisinin, yeni yasama senesindeki ilk Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partilileri selamlayarak sözlerine başladı.

Ortalama 2,5 aylık aradan sonra gazi Meclis çatısı altında milletvekilleriyle beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, “Geçtiğimiz yasama döneminde gerçekten çok çalıştınız, çok mühim faaliyetler gerçekleştirdiniz. Yaz aylarında şehirlerinizde teşkilatlarımızla beraber yürüttüğünüz çalışmaları da yakından takip ettim. İnşallah bundan sonra hem Meclis’te hem de şehirlerinizde aynı gayretle yolunuza devam edeceğinize inanıyorum.” diyerek konuştu.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in 27. Dönem 5. Yasama Senesi’nın, çok daha verimli bir çalışma dönemi olarak geçeceğini kaydederek, “Şimdiden her birinize Genel Kurul, komisyon ve grup çalışmalarına yapacağınız katkılar için şükranlarımı sunuyorum.” ifadesini kullandı.

Milli iradenin tecelligahı olan Meclis’te görev alan milletvekillerinin, aynı zamanda halkla yönetim organları arasındaki irtibatı sağlama görevini de yürüttüğüne işaret eden Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri netleştirirken, uyumu da en üst noktaya çıkardık. Bugün burada Cumhurbaşkanı ve ülkenin en büyük partisinin Genel Başkanı sıfatıyla bulunmam bile yeni yönetim sisteminin başarısının ifadesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

YENİ ANAYASA: UZLAŞMA OLURSA YASAMA SENESI BİTMEDEN YENİ ANAYASAYI NETİCEYE ULAŞTIRIRIZ

Meclis’in, milli mücadeleyi zafere taşıdığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Meclis, Cumhuriyetimizi kurmuştur. Ülkemizi çok partili siyasi yaşama geçirmiştir. Her darbe döneminin sonrasında milli iradeyi tekrardan ayağa kaldırmıştır. Demokratik ve ekonomik kalkınma hamlelerine destek olmuştur. Yeni yönetim sistemimizi inşa etmiştir. Maziden atiye kurduğumuz demokrasi ve kalkınma köprüsünün sanki kilit taşı olan Meclisimiz, kurucu ve devrimci vasfıyla hem kazanımlarımıza sahip çıkmakta hem de ufkumuzu aydınlatmaktadır. İnşallah bu Meclis, Türkiye’nin milli iradenin temsilcileri eliyle yapılan ilk anayasasını yaşama geçirme şerefine de nail olacaktır. Biz, Türkiye’nin gündemine getirdiğimiz, ülkemizin ilk sivil anayasasını hazırlama teklifimizde gerçekten samimiyiz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak kendi hazırlıklarımızı yapıyoruz. Meclis’teki öbür partilerden de kendi hazırlıklarını en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşmalarını bekliyoruz. Şayet öbür partilerin anayasa teklifleri ile kendi hazırlıklarımızı uzlaştırabilirsek yasama senesi bitmeden Meclis bünyesinde bu işi sonuca ulaştırabiliriz. Tabii bunun için öncelikle öbür partilerin anayasa tekliflerini kamuoyuna açıklamaları gerekiyor. Uzlaşma sağlanamaması vaziyetinde ise siyasi partiler olarak zaten yaklaşmakta olan 2023 seçimlerinde hep beraber milletin terazisine çıkarız. Milletimizin sandıktaki kararı da başımız gözümüz üzerinedir. Hiç şüphesiz burada temel belirleyici, ülkemizin yönetim sistemi ile alakalı farklı görüşlerin nasıl bir araya getirilebileceğidir.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile elde ettiği avantajların ne kadar kritik öneme sahip olduğunun, salgın döneminde hep beraber meydana geldiğini ve görüldüğünü vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Gelişmiş ülkeler dahil pek çok devlet, halen süren nice siyasi, ekonomik, sosyal sancılarla kıvranırken, biz sağlıktan sanayiye her alanda kendimizi pozitif yönde ayrıştırmayı başardık. Tarihimizin en köklü yönetim reformunda üçüncü yılımızı tamamlarken geriye dönüp baktığımızda ‘Evet, gerçekten iyi bir iş yaptık’ diyebiliyoruz. Eksikler, aksaklıklar, düzeltilmesi gereken hususlar yok mudur? Elbette vardır. Tamamının de farkındayız, hatta bu doğrultuda yaptığımız kapsamlı çalışmalar da elimizde mevcuttur. Bunların tamamı de çok basit dokunuşlarla, küçük revizyonlarla düzeltilebilecek tali meselelerdir. Yeni anayasa süreci başarılı bir biçimde sonuçlanırsa devamında bu problemler zaten kendi mecrasında çözülür. Bu Şekilde bir olanağın olmaması halinde ise seçim sonrasına kadar ortaya çıkacak tecrübeye ve birikime göre biz Cumhur İttifakı çatısı altında kendi düzenlemelerimizi yaşama geçirme yoluna gideriz. Milletimize her hal ve koşul altında 2023 sonrası için büyük ve kuvvetli Türkiye hedefimiz doğrultusunda daha kolay ve hızlı ilerlememizi sağlayacak yeni bir yol taahhüt ediyoruz. Türkiye’nin en devrimci, en yenilikçi, en reformcu, en vizyoner partisi olarak Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle işte bu yol haritası istikametinde ülkemizi önce 2023’e sonra da 2053’e taşıyacağız.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Erdoğan, yeni yasama senesi açılış konuşmasında öbür pek çok hususla beraber ekonomiyle alakalı de kapsamlı bir değerlendirme yaptığını belirtti.

Türkiye’nin bugüne kadar ki en zorlu mücadeleleri ve en parlak başarılarının hep ekonomi ile beraber şekillendiğini söyleyen Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma hamlelerimizin ekonomimize etkisinin en somut örneği küresel vesayet sopası olarak kullanılan IMF borcumuzdan kurtulmuş olmamızdır. Eski Türkiye’yi hatırlayanlar bu başaranın manasını çok daha iyi bilecektir. Yoklukların, yoksullukların, baskıların zulümlerin Türkiye’sinden bölgesinin ve dünyanın en kuvvetli bir ülkelerinden haline hangi zorluklarla hangi mücadelelerle gelindiğini asla unutamayız.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, gençlerin eskiyi bilmedikleri için bu mukayeseyi yapmakta zorlanacağını vurgulayarak “Gençlere tavsiyemiz, kendilerine emanet edeceğimiz bu ülkenin ve milletin geleceği için kimin ne hayali var, ne projesi var, ne gayreti var ona bakmalarıdır. Sırf konuşmuş olmak için, sırf birilerin hoş gözükmek için, sırf günü kurtarmak için aklına geleni söyleyenden siyaset adamı olmaz, devlet adamı hiç olmaz.” diyerek konuştu.

“BİRİLERİ ÇIKIYOR ‘GEREKİRSE İLK 4 MADDEYİ DEĞİŞTİRİRİZ’ DİYEREK PKK GÜDÜMÜNDEKİ SİYASİ YAPIYA GÖZ KIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde devam etti:
“Mesela biz ‘Yeni anayasa’ diyoruz, birileri de çıkıyor ‘Gerekirse ilk dört maddeyi de değiştiririz’ diye hemen PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpmaya çalışıyor. Bakıyorsun ittifakın bir öbür kanadı, o da aynı şeyleri belirtiyor. Buradan söylüyorum, acaba Anayasa’nın ilk 4 maddesini değiştirme fikri CHP’nin ve dolayısıyla bütün CHP’lilerin iradesi midir? Yoksa Kılıçdaroğlu’nun kişisel fikri midir? Eğer bu CHP’nin kurumsal iradesiyse ortada ülkemiz açısından çok vahim bir problem var demektir. Çünkü bu vaziyette CHP Anayasa gibi temel bir konudan başlayarak tümüyle HDP’nin vesayetine girmiş demektir. Yok eğer bu Kılıçdaroğlu’nun kendi görüşüyse bu vaziyette da partisinin politikalarından farklı ajandaya sahip bir siyasetçiyle karşı karşıyayız demektir.”

“HDP’NİN O DÖNEMKİ YÖNETİCİLERİ ONLARCA MASUM İNSANIN KANINI DÖKMÜŞTÜR”

Bugün 6-8 Ekim olaylarının 7’inci sene dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kandil’deki PKK elebaşlarının çağrısı üstüne HDP’nin o dönemki yöneticileri Suriye’deki olayları bahane ederek yandaşlarını sokaklara salmış onlarca masum insanın kanını dökmüştür. Gördükleri her sakallıyı, kendilerinden olmayan herkesi linç eden bu gözü dönmüş alçakların Yasin Börü başta olmak üzere pek çok masum insanı nasıl vahşice katlettiğini daha dün gibi biliyoruz. Okulları, yurtları otobüsleri evleri, sokakları ateşe veren azgın güruhu harekete geçirenler bugün cezaevinde ellerindeki kanın hesabını veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Kılıçdaroğlu da aynı dönemde masumların kanlarının hesabını sormak yerine PKK ve HDP’nin sokağa saldığı azgın güruha ‘Hükümet tüm bu problemleri başımıza açan kendisi değilmiş gibi şuanda de misliyle vereceği cezalarla halkı sindirmeye çalışmaktadır.’ diye bunlara arka çıkmıştır. CHP’nin kimi milletvekillerinin kimi parti yöneticilerinin sergiledikleri rezillikleri saymıyorum bile… Tek parti dönemindeki faşist uygulamaları zaten başlı başına yüz karası olan CHP’nin 28 Şubat’tan 6-8 Ekim olaylarına, Suriye meselesinden Akdeniz’deki gelişmelere kadar yakın tarihimizin her kritik meselesinde nasıl ülkenin ve milletin karşısında saf tuttuğunu unutamayız.”

“HDP MİLET İTTİFAKI’NDAKİ GİZLİ ORTAKLIK HAKKINI KULLANARAK BU HANIMEFENDİYİ VETO ETMİŞTİR”

Konuşmasında “Türkiye’nin bütün sınır ötesi harekatlarını, bölgesel ön alma maksatlı bütün diplomatik çabalarını önlemeye çalışan bu partinin yerli de milli olmayan politikalarını milletimize her fırsatta tekrar tekrar anlatacağız.” ifadelerine yer veren Erdoğan, şu şekilde devam etti:
“Tarih, CHP gibi Cumhuriyet’in en eski partisini, HDP gibi bir terör örgütü kuklası emrine verenlerden elbette hesap soracaktır. Tabi bir de CHP’nin başını çektiği ittifakın öbür ortağı olan parti ve onun başındaki hanımefendi var. CHP bir yandan ittifakın bir türlü isimi konmayan partisi HDP’yi bir yandan resmi ortağı bu partiyi idare etmek için sanki kırk takla atıyor. HDP’nin Millet İttifakı’nın ortağı olduğu gerek bu partinin yöneticilerinin beyanlarıyla, gerekse CHP’nin belediyelerindeki uygulamalarıyla inkarı mümkün olmayan bir gerçek ortaya çıkmıştır. İYİ Partinin bu gerçeğe kör sağır kalarak kendi konumunu koruma çabası artık sürdürülebilir değildir. Bu partinin başındaki hanımefendinin cumhurbaşkanlığından vazgeçip başbakanlığa talip olması da esasen bu trajikomik görüntüyle alakalıdır. HDP tarafı hanımefendinin cumhurbaşkanlığı adaylığını kesinlikle kabul etmeyeceğini zaten açıklamıştır. Yani bir manada HDP Milet İttifakı’ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiğini anımsatan Erdoğan, “Ve sistemin devam edeceği gün gibi aşikarken hayali bir makama talip olunmasının gerisinde bu vetonun bu dayatmanın sineye çekilmesi vardır. Lafa gelince vatan millet edebiyatıyla mangalda kül bırakmayanların terör örgütünün güdümünde siyaset yapar vaziyete düşmesi büyük bir acizliktir, Allah kimseyi bu şekilde bir vaziyete düşünmesin.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, “Mücadeleyi milletin önünde, er meydanında yapmak yerine kapalı kapılar ardında gizli saklı pazarlıklarla yürütmeye kalkanların akıbeti işte bu şekilde olur. Gerçi şuanda çıkıp buna da itiraz edeceklerdir ama manzara ortada. Bir yanda PKK’nın ve onun güdümündeki HDP’nin sufleleriyle siyaset yapan bir muhalefet genel başkanı öbür yanda aynı partinin vetosuyla hayalinden vazgeçen lafta iyi ama esasında kötü vaziyete düşmüş bir başka muhalefet genel başkanı. Bu tablonun inkarı mümkün mü?” diyerek sordu.

“İSTERSENİZ BELGELEYELİM, GÖRÜNTÜLÜ OLARAK İZLEYELİM”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “28 Şubat kararlarına ben imza attım. Tamamına de gönülden inanıyorum. Uygulanması gerektiğine de gönülden inanıyorum” sözünü unutmadıklarını söyleyen Erdoğan, Akşener’in “Başörtüsüne uzanan eli kırarım diyen bendim” sözüyle sergilediği tutarsızlığı milletin gördüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanda ilke ve omurga olmayınca işte bu şekilde her devirde ne söylemesi gerekiyorsa onu ağzından saçmaktan geri kalmaz. Bize en ağır ifadelerle saldıran herkes gibi bunların da gerisi envai çeşit rezilliklerle doludur.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “İsterseniz belgeleyelim, görüntülü olarak izleyelim” diye, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in geçmişte başörtüsü ile alakalı açıklamalarının da yer aldığı bir videoyu izletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu videonun sonrasında sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Her şey bir yana, Türkiye, Türk siyaseti, Türk milleti bu şekilde bir fotoğrafı hak etmiyor. Birbirlerinden hiçbir farkı yok, akşam yalan, sabah yalan. Dün söylediğini bugün inkar eden bir yapı. Gavurun kılıcını çalan bir anlayışla yapılan işin isimi muhalefet değil, taammüden bu ülkeye ve bu millete düşmanlıktır. Dünyanın başka hiçbir yerinde bu şekilde bir muhalefet anlayışını göremezsiniz, bulamazsınız. Türkiye’yi yönetmek için aday olduklarını açık yüreklikle çıkıp ilan etmekten korkanlara, bu ülke emanet edilemez. Kafalarında gezdirdikleri 40 tilkinin kuyruğunu birbirine dolaştırdıkları için her gün bir başka tarafa savrulanların, yarın hangi çukura yuvarlanacaklarını kimse bilemez. Evlatlarımızın geleceğini, kendileriyle beraber ülkeye de aynı savrulmaları yaşatmak isteyen kifayetsizlerin ihtiraslarına kurban edemeyiz. Ülkenin gerçek meseleleri üstüne kafa yormak yerine kendi akıllarınca yumuşak karın olarak gördükleri yerlerde yumruk sallayanlara, bu millet Allah’ın izniyle yüz vermeyecektir. Cehaletle riyakarlığın, tembellikle kibrin karışımı, ülkenin ve milletin felaketinden ikbal devşirmeye çalışan bu kirli muhalefet tarzını ve uygulamalarını reddediyoruz.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“YALANCILIĞI VE MÜFTERİLİĞİ YARGI KARARIYLA DA TESCİL EDİLMİŞTİR”

CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hemen her konuda, neresinden tutulsa elde kalacak biçimde tel tel döküldüğünü dile getiren Erdoğan, “CHP’nin başındaki zatın yalanlarını, yanlışlarını, iftiralarını ortaya sermekten doğrusu biz yorulduk. Ama bu zat aynı ahlaksızlıkları mütemadiyen tekrarlamaktan bir türlü vazgeçmiyor. Hani bir söz vardır; ‘Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz’ diyerek. Tam da bu şekilde bir profille karşı karşıyayız. Allah’tan korksa iftira atmaz, kuldan utansa yalan söylemez. Kendisi her ikisini de devamlı yaptığı için rahatlıkla bu sözleri ifade edebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya işaret eden Erdoğan, “Dün gene çıkmış Merkez Bankası’nın İstanbul’daki binasından, Man Adası iftirasına, uyuşturucu parası ve rüşvetten kurlara kadar alakalı alakasız bakmadan aklına ne gelirse sallamış da sallamış. Söylenenleri alt alta yazınca ortaya gerçeklikten kopmuş, kendi hayal dünyasında yazdığı senaryoları hakikat sanmaya başlamış bir ruh hali çıkıyor. Bay Kemal, eğer uyuşturucu arıyorsan aynaya bak. AK Parti çatısı altında uyuşturucuyla iştigal eden insan bulamazsın, bu şekilde bir iftirayı AK Parti’ye atamazsın. Yaşamı boyunca devletten aldığı maaş dışında bir iş yapmamış, yatırım nasıl yapılır, işletme nasıl kurulur, iş nasıl yapılır konusunda en küçük bir fikri olmayan bu zatın zırvalarına tek tek yanıt vermeyi zul addediyorum.” görüşünü paylaştı.

Bu iddiaların çoğunun mahkemelere taşındığını bildiren Erdoğan, “Bu zatın aleyhinde verilen ve milyonları bulan tazminat cezalarıyla kendisinin yalancılığı ve müfteriliği yargı kararıyla da tescil edilmiştir. Kamudaki tek icraatı başında bulunduğu Sosyal Sigortalar Kurumu’nu batırmak olan birisinin, devletin stratejik kararlarıyla alakalı altı da üzeri de boş hezeyanlarını milletimizin takdirine bırakıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“BUNLARIN, TÜRKİYE’NİN DÜNÜNDE HERHANGİ BİR İZLERİ, HİZMETLERİ, ESERLERİ DE YOKTUR”

“Kılıçdaroğlu’nun yaptığı işin isminin siyasetle, siyasetçilikle alakası yoktur.” diyen Erdoğan, bu kişinin siyasetin değil tababet ilminin konusu haline geldiğini dile getirdi.

Oturduğu makam itibarıyla Kılıçdaroğlu’nu mazur göremeyeceklerini ifade eden Erdoğan, “Artık bu zatın yaptığı iş, sorumsuzluğun da ötesine geçerek, ülkeye zarar verecek boyuta ulaşmıştır. Bu kişi artık mili güvenlik problemi haline dönüşmüştür. Türkiye’de bir iktidar problemi yoktur ama ciddi bir muhalefet sorunuyla karşı karşıya olduğumuz gerçektir. İnşallah 2023, yalnızca Cumhur İttifakı eliyle büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasının değil, aynı zamanda muhalefetin bu prangadan kurtuluşunun müjdesini alacağımız sene olacaktır.” yorumunu yaptı.

“Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz” sözüne atıfta bulunan Erdoğan, “Bunların, Türkiye’nin dününde herhangi bir izleri, hizmetleri, eserleri de yoktur. Bunların ülkemizin geleceğine dair de dişe dokunur, kayda değer, fikir ve emek ürünü, hesabı kitabı yapılmış hiçbir projeleri mevcut değildir. Daha önemlisi bu şekilde bir niyetleri ve gayretleri de bulunmuyor. Kendilerinin de alenen ifade ettiği yalan, iftira ve çarpıtma siyasetiyle ne bugünümüze bir katkıları olabilir ne de geleceğimize bir yararları dokunabilir.” şeklinde konuştu.

Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da ülkeye ve millete eser kazandırmanın, hizmet etmenin, demokrasiyi güçlendirmenin, kalkınmayı hızlandırmanın gayreti içinde olacaklarını söyleyen Erdoğan, koskoca bir milletin ve coğrafyanın umudu olmanın gereğinin bu olduğunu vurguladı.

“Ülkemizde herhangi bir bireyin yahut kesimin hak, hukuk, özgürlük talebi mi var?” diyerek soran Erdoğan, buna da çözümü kendilerinin üreteceklerini belirtti.

Demokrasi ve kalkınma hamleleri ile Türkiye’ye her alanda nasıl çağ atlattılarsa yarın da büyük ve kuvvetli Türkiye’yi inşa edeceklerini dile getiren Erdoğan, “Ülkemizi tarihimizde ilk kez sivil bir anayasaya kavuşturma girişimimiz bile bu konuda bizim önümüze kimsenin geçemediğinin işaretidir.” diyerek konuştu.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin herhangi bir yerinde yol, su, elektrik, hastane, okul, spor tesisi, viyadükler, herhangi bir altyapı, üstyapı eksiği mi var; o yatırımı biz yaptık, biz yapıyoruz, biz yapacağız. Nerede bir dikili taşınız var. Ankara, İstanbul büyükşehir belediyelerini kazandınız. Asfaltlarını yenileyemiyorsunuz, asfaltlarını. Çukurlardan geçemiyoruz. Nerede belediye? Sular akmıyor, her taraf susuz. Hani belediye? Niye suları akar hale getiremiyorsunuz? Siz dertli değilsiniz ama biz dertliyiz. Bu ülkenin, bizim hizmetlerimizin, eserlerimizin izi olmayan tek bir karış dahi toprağı yoktur.”

“MERKEZ BANKASI’NI ORAYA TAŞIYACAĞIZ”

Erdoğan, nükleer güç santralinden 1915 Çanakkale Köprüsü’ne, elektrikli arabadan insansız hava araçlarına kadar, dünyanın geleceğinde söz sahibi olunmasını sağlayacak hangi yatırım varsa tamamının altında imzalarının olduğunu ve olacağını belirtti.

İstanbul’da 72 katlı Merkez Bankası binası yapıldığını anımsatan Erdoğan, “Çıkmış açıklama yapıyor: ‘Ben geldiğimde orayı öğrenci yurdu haline dönüştüreceğim.’ Ya bu adama ne dersiniz? Dedim ya, bu, tababet ilminin iştigal alanına giriyor. Biz bunu yaptık ve Merkez Bankasını da oraya taşıyoruz, taşıyacağız. Senin gücün ona yetmez. Aklı erse, New York’ta yaptığımız Türkevi’ni de yurt yapma kararı olarak açıklayabilir. O da 36 kat. Bunları neresinden tutup nasıl anlatalım?” diyerek sordu.

“Ülkemizde kadınlarımızın herhangi bir problemleri yahut beklentileri ile alakalı mücadelesi mi var, öncüsü biz olduk, biz olacağız.” diyen Erdoğan, “Bu alanda yaptığımız tarihi reformları sürdürmenin yanında senelerdir kadın hakları savunuculuğu kisvesinin altına saklanan, kendi içlerindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, tüm bu iğrençliklerin üzerini örtmeye kalkanların gerçek yüzlerini de ifşa edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“BU ÜLKENİN HER KARIŞ TOPRAĞINA AŞKLA BAĞLIYIZ”

Erdoğan, Türkiye’de gençlerin teknolojide, yenilikçilikte, girişimcilikte, araştırma-geliştirmede, imalatta ihtiyacı varsa, tamamının projelerini kendilerinin yaşama geçirdiklerine işaret ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Şuanda bir Teknofest kuşağını inşa ediyoruz. Teknofest başta olmak üzere gençlerimiz ile bir araya geldiğimiz her platformda esasında onları en iyi bizim anladığımızı, isteklerini en doğru yanıtları bizim verebildiğimizi görüyoruz. Roketten yapay zeka yazılımlarına, yenilenebilir enerji sistemlerinden sağlık endüstrisi araçlarına kadar her alanda, gençlerimizle çok daha yakın ve sıkı bir yoldaşlık yapıyoruz ve yapacağız. Velhasıl Türkiye’nin geçtiğimiz 20 senesine nasıl damgamızı vurmuş, Cumhuriyet tarihinin hepsinde yapılanların katbekat fazlasını nasıl gerçekleştirmişsek, bundan sonra da aynı biçimde AK Parti’nin eser ve hizmet siyaseti bayrağını zirvede tutmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin 81 vilayetinin ve 84 milyon vatandaşımızın hepsini kucaklayarak hiçbir konuyu eksik, hiçbir meseleyi çözümsüz bırakmadan gece gündüz çalışıyoruz ve çalışacağız. Çünkü biz bu ülkenin her karış toprağına aşkla bağlıyız.”

“FABRİKA GÖRSEN BAŞKA BİR ŞEY ZANNEDERSİN”

Bu hafta da Adana Ceyhan’da olacaklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Utanmadan, sıkılmadan ‘Bu iktidar fabrika filan açmadı, açmıyor.’ diyor. Daha geçenlerde ben 26 adet fabrikanın açılışı yaptım. Şuanda bu hafta Adana’da gene fabrika açılışları yapacağım bay Kemal. Senin aklın bu işlere ermez. Bir dikili ağacın yok. Bu işler bizim. Sen zaten fabrika görsen başka bir şey zannedersin. Biz bu milletin her ferdini gönülden sevdik, gönülden seviyoruz. Çünkü biz koskoca bir medeniyetin ve koskoca bir coğrafyanın tek umuduyuz. Göreve geldiğimizde savunmada yüzde 20 karşılayabiliyorduk ama şuanda yüzde 80’e yürüdük. Yüzde 20’den yüzde 80’e. Biz’yı üretemez, alamazken, şuanda’yı da SİHA’yı da Akıncı’yı da hem üretebilir hem de ihraç edebilir hale geldik. Bunun için siyaseti, günü kurtarmak değil maziden atiye kurduğumuz o köprüyü kuvvetlendirmek için yapıyoruz. Bunun için attığımız her adımı, tarihimizin ve kültürümüzün üstümüze yüklediği sorumluluk bilinciyle atıyoruz. Bunun için geleceğe kendimizin değil bizden sonraki bütün nesillerin istikbali olarak bakıyoruz. Rabb’imden bu kutlu yolda bizleri mahcup etmemesini, çıktığımız seferi zaferle neticelendirmesini diliyoruz.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“YURTLAR İFTİHAR VESİLESİ BİR DÜZEYDE”

Türkiye’nin en büyük mesafeleri katettiği alanlardan birinin de üniversite kapasitesi, yurdu, kredisi ve öbür bütün unsurlarıyla yüksek öğretim olduğunu söyleyen Erdoğan, dün yeni akademik sene açılış töreni vesilesiyle bu alanda yapılanları, kapsamlı biçimde kamuoyuyla bir defa daha paylaştıklarını anımsattı.

Yurtlar meselesi üstünde kısa da olsa durmak istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekranları başında bizi izleyen milletime, gençliğe özellikle seslenmek istiyorum; Türkiye, dünyanın açık ara en fazla yüksek öğretim öğrenci yurdu kapasitesine sahip ülkesidir.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye’de 724 bin kamu ve 300 bin özel sektörüyle toplamda 1 milyonun üstünde yurt kapasitesi varken aynı rakamın İngiltere’de 550 bin, Fransa’da 365 bin, Almanya’da 290 bin İspanya’da 91 bin olduğunu aktararak, “Kredi Yurtlar Kurumumuz bugünkü 724 bin yatak kapasitesine 180 bin gibi bir yerden gelmiştir. Bizden önceki dönemde 180 bin, şuanda ise 724 bin. Yetmez, halen süren yatırımlarla birkaç sene içinde bu rakama 110 bin kapasite daha ilave edeceğiz. Yalnızca yatak kapasitesini artırmakla kalmadık yurtlarımızın donanımını da otel konforunda yükselttik. Eskiden 30-40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz artık 3-4 kişilik, içinde yatağı, dolabı, çalışma masası, banyosu, tuvaleti, interneti olan odalarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Dolayısıyla ülkemizdeki yurtlar iftihar vesilesi bir düzeydedir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yurtlarla alakalı “Bir yılda ben bu problemi çözmezsem siyaseti bırakırım” sözlerini anımsatarak “Sen bunu ilk kez söylemiyorsun ki çok söyledin bunu.” diyerek konuştu.

Toplantıda, yurtlarda öğrencilere verilen hizmetlerle alakalı video gösterimi yapıldı.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, öğrenci yurtlarında çıkan karmaşanın nedeninin, geçen sene ile bu senenin müracaatlarının üst üste binmesinin yol açtığı yoğunluk olduğunu kaydetti.

Birkaç şehir dışında, ülke genelinde yurtlara başvuran öğrencilerin, yedekleriyle beraber yurtlara yerleştirildiğini ifade eden Erdoğan, buna karşın açıkta kalan öğrencilerle alakalı çözüm çalışmalarının ve yatırımların devam ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde burs olarak 45 lira, şuanda ise 650 lira verildiğini anımsatarak, “Gençlerimize aylık 570 lira da beslenme yardımı yapıyoruz, bursun dışında. Hiçbir evladımızın maddi imkansızlık nedeniyle üniversite eğitiminden mahrum kalmaması için talep eden her öğrencimize burs yahut kredi veriyoruz. Kapıdan geri döndürmek yok.” diyerek konuştu.

İktidara geldiklerinde Türkiye’de 76 üniversite bulunduğuna, bu sayının bugün 207 olduğuna dikkati çeken Erdoğan, üniversitesiz il kalmadığını aktardı.

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“KÖTÜ NİYETLİLERE MEYDANI BIRAKMADAN ÇÖZECEĞİZ”

Erdoğan, üniversiteleri bu seviyeye getirirken yurtlar konusunda attıkları ve atacakları adımların ortada olduğunu kaydederek, “Üniversitelerle biz bir şeyi hallettik. Hakkari’deki evladımız oradan çıkıp İstanbul’a, Ankara’ya gelmesin, üniversiteyi onun ayağına götürelim istedik. Bunu başardık. Şırnak’a götürdük. Kalkıp da ‘oradan çık İstanbul’a gel’ demedik. Yani ilim tahsilini biz konutlarının, anne babasının olduğu yere taşıdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Ortalama 1,5 milyon öğrenciye 650 lira bursun yanı sıra yüksek lisans düzeyindekilere 1300, doktora düzeyindekilere ise 1950 lira kredi yahut burs ödemesi sağlandığını anımsatan Erdoğan, bir zamanlar üniversiteler açılırken problem olan harçlar konusunu, AK Parti iktidarının çözdüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir öğrencinin harç problemi kalmadığını vurguladı.

Güzel iklimi zehirlemek isteyen bazı kişilerin, olmadık yollara başvurmaktan ve olmadık işlere kalkışmaktan çekinmediğini söyleyen Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kendi hocalarına bile saygısı olmayan bu tipleri biz öğrenci olarak kabul etmiyoruz. Avrupa’da, Amerika’da bu tiplerin hiçbirini bir gün bile üniversitede barındırmazlar. Bizde ise sırf hükümete sıkıntı çıkartıyorlar diyerek bu saygısız, sevgisiz, kötü niyetli, sanki terörist tiplere arka çıkılıyor. İnşallah bu problemleri da kendi mecrası içinde hiç kimsenin hakkına, hukukuna halel getirmeden ama kötü niyetlilere de meydanı bırakmadan en kısa zamanda çözeceğiz. Biz, üniversitelerimizi terör kılıklılara bırakamayız. Çok açık, net söylüyorum. Öğrenci ilim, irfan, hikmet için gelecek. Bunun dışında kesinlikle. Biz, bu tür gençleri hocalarımıza teslim etmek suretiyle bu adımları atalım istiyoruz.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Erdoğan, dünyanın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve tabii afetlerin yıkıcı neticeleriyle yüzleştiği bir dönemde, Türkiye olarak yatırımı, imalatı, ihracatı ve istihdamı hızlandırarak, büyümenin sürdürüldüğünü vurguladı.

Küresel, siyasi ve ekonomik dönüşümü kaçırmamak için üzerlerine düşen her sorumluluğu yerine getirmenin gayreti içinde olduklarına işaret eden Erdoğan, bu çerçevede öbür ülkeler ve uluslararası iş birliği platformlarıyla ilişkileri geliştirmeye, pürüzleri gidermeye önem verdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zeminde öncü, yol açıcı, kolaylaştırıcı bir rol üstlenilmeye çalışıldığını ifade ederek, Meclis’in onayına gelen Paris İklim Anlaşması’ndan, eylem planını açıkladıkları Avrupa Yeşil Mutabakatı’na kadar, dünyanın ve insanlığın yeni istikametinin çerçevesini sunan her adımın içinde bulunulduğunu dile getirdi.

Küresel imalat ve lojistik sisteminin sanki çökme noktasına geldiği, internet ve sosyal ağların altyapısıyla alakalı soru işaretlerinin arttığı bir dönemde açılan fırsat pencerelerini değerlendirmekte kararlı olduklarını anlatan Erdoğan, şu şekilde devam etti:
“Geçtiğimiz 19 senede kurduğumuz kuvvetli altyapı üstünden ülkemizi yeni küresel yönetim sisteminin en üzerinde konumlandıracak adımları birer birer atarak yolumuza devam edeceğiz. Newyork’ta, BM’nin karşısında 36 katlı dev Türkevi binamızı inşa ettik ve orada bu sene ilk görüşmelerimizi en güzel biçimde yaptık, toplantılarımızı yaptık. Türkiye’ye, Türk milletine yakışır bu şekilde bir eseri ülkemize kazandırmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Sanayi Devrimi’ni kaçıran, bilgi ve teknoloji devriminin sonuna fakat yetişebilen Türkiye’yi, yeni dönemin parlayan yıldızı yapmak için hep beraber mücadele edeceğiz. Yürütmede Cumhurbaşkanı olarak biz, yasamada Cumhur İttifakı’nın lokomotifliğinde Meclisimiz, bağımsız ve tarafsız yargımız, siyaseti ve sivil toplumuyla ülkenin bütün dinamikleri, hep beraber bu hedefe ulaşacağız.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

“TARİHİMİZİN EN BÜYÜK KÜRESEL FIRSATI VARDIR”

AK Parti’yi milletin kurduğuna ve istikametini de milletin verdiğine dikkati çeken Erdoğan, bundan sonra da AK Parti’nin eser ve hizmet siyasetinin yolunu, milletin açacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde tamamladı:
“Gerektiğinde canı pahasına girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan milletimize şükran borcumuzu yalnızca ona daha fazla hizmet ederek ödeyebiliriz. Ülkemizin yaşadığı hadiselerin çoğu kendi iç dinamiklerinin ürünüydü. Şimdiyse önümüzde belki tarihimizin en büyük küresel fırsatı vardır. Bu fırsatı en iyi biçimde değerlendirebilmenin yolu ise birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, özellikle de istikrar ve güven iklimine sıkı sıkıya sarılmamızdan geçiyor. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, önce 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza, sonrasında gençlerimize 2053 vizyonumuzu, yani TEKNOFEST kuşağını bırakacağımıza, emanet edeceğimizden şüphe duymuyorum. Hep beraber çok çalışır, milletimizin gönlünü kazanır, desteğini alırsak inşallah 2023’te bir defa daha ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstleniriz. Böylece dünyada eşine az rastlanır bir devamlılık içinde tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini aralıksız sürdürme olanağı bulabiliriz.”

Erdoğan, muhalefetin yeni anayasa açıklılarına cevap verdi!

AK PARTİ’YE KATILIM

Erdoğan, grup toplantısının sonrasında gerçekleştirilen törende, Demokrat Parti’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Afyonkarahisar’ın İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin’e rozetini taktı.

Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, portresinin mermere işlendiği tablo hediye etti.

Erdoğan, AK Parti’ye geçen Şahin, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Ayfonkarahisar milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra TBMM İdare Amiri ve AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan’ı makamında ziyaret etti. Erdoğan’a, ziyarette TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bakan ve milletvekilleri eşlik etti.

Erdoğan, daha sonra Meclis’ten ayrıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.