Erdoğan, Mescid-i Aksa için İslam ülkelerine çağrı yaptı!

İsrail'de polis tarafından gerçekleştirilen Mescid-i Aksa saldırısı ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, Diyarbakır Anneleri ile bir araya geldiği iftar yemeğinde de Filistin'i unutmadı. Her fırsatta konuyu dile getiren ve yaşanan olaylara tepkisini ortaya koyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayları sosyal medya üzerinden de değerlendirerek İslam ülkelerine çağrıda bulundu.
Takip et
Erdoğan, Mescid-i Aksa için İslam ülkelerine çağrı yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistinlilerin evlerine yönelik saldırılarına karşı, İslam ülkeleri ve bütün dünyayı etkili biçimde harekete geçmeye davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İslam ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyayı İsrail’in Mescid-i Aksa’ya, Kudüs’e ve Filistinlilerin evlerine yönelik saldırılarına karşı etkili biçimde harekete geçmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KUDÜS BÜTÜN DÜNYADIR”

Erdoğan, paylaşımında, “Kudüs bütün dünyadır, oradaki Müslümanlar da bütün insanlıktır” başlığıyla şu değerlendirmede bulundu:

“Mukaddes şehir Kudüs’ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini korumak her bir Müslüman’ın boynunun borcudur. Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki ibadethanelere ve Müslümanlara yönelik her saldırı aynı zamanda bizlere yapılmış demektir. Üç dinin kutsallarını barındıran Kudüs’ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız saldırılarıyla kirleten zalimlere karşı çıkmak ‘insanım’ diyen her bireyin vazifesidir. İsrail devletinin saldırılarına sessiz kalarak yahut kayda değer tavır ortaya koymayarak, dolaylı biçimde destek veren herkes orada meydana gelen zulme ortaktır.”

Erdoğan, Mescid-i Aksa için İslam ülkelerine çağrı yaptı!

ERDOĞAN İLK TEPKİYİ SOSYAL MEDYADAN GÖSTERDİ

İsrail’in dün akşam Mescid-i Aksa’daki cemaate saldırmasıyla 205 Filistinli yaralanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından İbranice dahil 4 dilde mesaj yayınlayıp, “İsrail’in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya yönelik maalesef her Ramazan ayında gerçekleştirdiği menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz. Türkiye olarak her hal ve şartta Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” tepkisini gösterdi.

“İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR”

Daha sonraDiyarbakır anneleri ile iftar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüden İsrail’e terör devleti diyen, “Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken ilk kıblemiz Kudüs’ten hem üzüntümüzü hem öfkemizi artıran haberler alıyoruz. Zalim İsrail, terör devleti İsrail, mukaddesatlarını korumak, binlerce senelik evlerine, yurtlarına sahip çıkmak dışında hiçbir gayeleri olmayan Kudüs’teki Müslümanlara vahşice ve ahlaksızca saldırmaktadır. Kudüs’ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini korumak her bir Müslüman’ın boynunun borcudur. Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki ibadethanelere ve Müslümanlara yapılmış her saldırı bizlere yapılmış saldırıdır. Bu saldırının muhatabı İstanbul’da, Diyarbakır’da, Bağdat’ta, Kahire’de, Cakarta’da, Bakü’de, Saray Bosna’da yaşayan Müslümanların her biridir. Daha da önemlisi, üç dinin kutsallarını barındıran Kudüs’ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız tavırlarıyla kirleten zalimlere karşı çıkmak ‘İnsanım’ diyen her bireyin vazifesidir. İsrail’in saldırılarına sessiz kalarak yahut kayda değer tavır ortaya koymayarak dolaylı biçimde destek veren herkes orada meydana gelen zulme ortaktır.” tepkisini gösterdi.

İSRAİL’İN SALDIRILARINDA 300’E YAKIN KİŞİ YARALANDI

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere mecburi göç tehdidi sebebiyle gergin günlere sahne oluyor. Öte Yandan İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal şehirdeki gerilimi artırdı.

İsrail polisi, dün akşam teravih namazı esnasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi sebebiyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı. Kadir Gecesi yapılan saldırılarda ise 53 kişi yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.