adplus-dvertising

Erdoğan, kurmaylarına talimatı verdi! “128 milyar doları anlatın”

Cumhurbaşkan Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK toplantısında, yerel yönetimler kanununun yanı sıra son günlerin gündem konusu olan 128 milyar dolar da konuşuldu. Cumhurbaşkanı’nın toplantıda, muhalefetin Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların satıldığı ve nereye gittiğinin bilinmediği iddiasıyla alakalı kamuoyu nezdinde “bilgilendirme” çalışması yapılması talimatı verdiği öğrenildi.
Takip et
Erdoğan, kurmaylarına talimatı verdi! “128 milyar doları anlatın”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Önceki gün AK Parti Genel Merkezi’nde Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, uzun zamandır üstünde çalışılan yerel yönetimler kanun taslağıyla alakalı bir sunum yaptı. Çalışma kapsamında 30 büyükşehir belediyesinin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranı bakımından sınıflandırıldığı ifade edilirken Kocaeli, İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum belediyelerinin vergi geliri payı ortalamasının üstünde kaldığı, geri kalan 25 büyükşehir belediyesinin ise ortalamayı geçemediği belirlendi.

Bu kapsamda AK Parti’nin büyükşehirler için bir “pay dengelemesine” gidilmesi yönünde çalıştığı öğrenildi.

“BÜTÜNŞEHİR” FORMÜLÜ DEVREYE SOKULACAK

Milliyet’in haberien göre MYK’da öte yandan büyükşehirlerde olduğu gibi kalan 51 ilde de belde ve bazı ilçe belediyelerinin yaşadığı problemler için il ve ilçe belediyelerine yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Bu kapsamda 30 büyükşehirde olduğu gibi 51 ilde de hizmetlerin daha hızlı verilebilmesi için “bütünşehir” formülünün devreye sokulması görüşüldü.

Herhangi bir sebeple boşalan belediye meclis üyeliklerine seçilecek yeni üyelerin, bir önceki meclis üyesiyle aynı partiden olmasını mecburi kılmayı düşünen AK Parti’nin, belediye başkanlarının emekli olduktan sonra da “yeşil pasaport” kullanabilmesine imkan tanınacağı bir değişiklik yapmayı da gündeminde tuttuğu söylendi. Fakat yapılan yerel yönetimler çalışmasının henüz Erdoğan’dan “geçer not” almadığı ve Erdoğan’ın taslak üstünde çalışmaların devam etmesini istediği öğrenildi.

“128 MİLYAR DOLAR OLAYINI VATANDAŞA ANLATIN”

Erdoğan’ın toplantıda, muhalefetin Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların satıldığı ve nereye gittiğinin bilinmediği iddiasıyla alakalı kamuoyu nezdinde “bilgilendirme” çalışması yapılması talimatı verdiği de kaydedildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de bugün köşesine Erdoğan’ın talimatını taşıdı. Selvi’nin köşe yazısının alakalı kısmı şu şekilde: “Erdoğan’ın bu konuda kendine olan güveni tam diyorum ama o, bunun topluma doğru bir biçimde anlatılması gerektiğine inanıyor. O sebeple AK Parti MYK toplantısında, kurmaylarına, ‘Çıkın, anlatın, konuşun. Ne yapıldığını millete izah edin.’ talimatını veriyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.