Erdoğan kongrede açıklayacak AK Parti kadroları değişiyor!

AK Parti, bugün 7. Olağan Büyük Kongresi’ni yapıyor. Kongrede ‘2023’e hazırlık’ olarak ilan edilen yeni dönemin kadroları tespit edilecek. Ankara Spor Salonu’nda yapılacak kongrede mühim değişimlere imza atılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kongrede yapacağı konuşma için geçen hafta “2023’ün manifestosu olacak” demişti. Az önce kongrenin yapılacağı alana gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dışarda salon çevresinde toplanan partililere sesleniyor.
Takip et
Erdoğan kongrede açıklayacak AK Parti kadroları değişiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen büyük kongre öncesi, yurdun birçok noktasından partililer Başkent’e geldi. Kongrenin yapılacağı salon çevresinde polis tedbir aldı. Salonun çevresi bariyerlerle araç trafiğine kapatılırken, kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları yaratıldı. Yaratılan noktalardan x-ray cihazı ve üst aramasının sonrasında salona alınan partililer kendileri için ayrılan bölümlere oturdu.

Salona giremeyen partililerin de kongreyi takip edebilmeleri için dışarıya dev ekranlar kuruldu. Kongre salonunda delegeler, engelliler, basın mensupları ve köşe yazarları için ayrı platformlar yer aldı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi sebebiyle geniş güvenlik tedbirleri alındı. Çevik kuvvet, güvenlik şube, terör, trafik ve özel harekat ekipleri başta olmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğünün bütün birimlerinden çok sayıda polis, kongre sebebiyle görev yapıyor.

Erdoğan kongrede açıklayacak AK Parti kadroları değişiyor!

İŞTE İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

SAAT 10:41:Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak salon çevresinde toplanan partililere sesleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:

”Saygıdeğer kardeşlerim, sizleri bu şekilde manalı bir buluşmada özellikle de kar yağışının bütün mikropları temizli bir manalı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum. Biraz sonra 7. Olağan büyük kongremizi yapacağız. Şu ana kadar kurulduğumuzdan bu yana son olarak mensup kayıtlarını istediğimde, mensup kayıt sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı.’

Dünyada bu şekilde bir siyasi parti yok ve hamdolsun 1 milyonu aşkın genç üyesiyle ortalama 5 milyonu aşkın kadın üyesiyle ve bunun dışında ana kademe üyesiyle dünyada bir başkası yok.

“75 KİŞİLİK MKYK İLE DEVAM EDECEĞİZ”

75 kişilik bir MKYK ile yola devam edeceğiz. Yedek diyerek bir ifade var o da 35 kişi, onlar da aynen 35 kişiyle birlikte çalışacaklar esas üyeler gibi.

Malatya, kayısılar ne alemde? İyi mi? Maşallah. Adıyaman, ne alemdeyiz? Dik duruyor muyuz? Afyonkarahisar ne alemdeyiz? Maşallah, Allah yar yardımcımız olsun. Sizleri de inşallah bu güzel havada selamlıyorum. Samsun’u, Gaziantep’i, Van, sizleri selamlıyorum. Tokat, aynı biçimde sizleri de selamlıyorum. Geldim dadaşlara, Erzurum ne alemdeyiz? İyi miyiz? Balıkesir sizleri de selamlıyorum. Tekirdağ, Diyarbakırımızı, Karsımızı selamlıyorum. Hepinizi çok farklı biçimde selamladığımı duyacaksınız. Sizleri çok daha çok bekletmek istemiyorum, müsaade ederseniz hemen kongreye geçelim. Bir an önce kongremizi başlatarak sizleri buradan illerimize uğurlayalım. Allah yar yardımcımız olsun.

Sivas ne alemdeyiz? Maşallah sahalarda da gayet iyisiniz. Her zamanki gibi Konya’yı gene dimdik görüyorum. İnşallah yakın zamanda şu koronavirüs belasından kurtulduktan sonra Diyarbakır’a da gideceğiz, gözü yaşlı analarımızı bizzat yerinde ziyaret edeceğiz inşallah. Çok teşekkür ediyorum, sağolun var olun. Koronavirüsün semtine uğramadığı tek il şu an Şırnak.

SAAT 10:37: Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongre alanına geldi.

SAAT 10:30: AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nin divan başkanı ve mensupları tespit edildi. AK Parti Tüzüğü’nün alakalı maddeleri uyarınca kongreyi yönetmek ve divan başkanlığını yürütmek üzere divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı.
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, salonda kongrenin toplanması için gereken delege sayısının belirlendiğini, yeterli çoğunluğun hazır bulunduğunu, böylelikle kongrenin açıldığını ilan etti.
Kandemir, tüzüğün alakalı maddeleri uyarınca açık oylamayla divan ve divan kurulunun tek bir liste halinde oylanmasının kabul edildiğini söyledi. Kongrede, divan başkanı ve divan üyelikleri seçiminin liste taktiğine göre, beraber ve aynı anda yapılması arz ve teklif edildi. Teklifin kabul edilmesinin sonrasında, divan başkanı ve mensupları tespit edildi. Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz seçildi.

SAAT 10:17: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2’ye çıkarılacağını bildirdi.

SAAT 10:00: Kongre, ‘lider’ filminin izletilmesi sonrasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in açılış konuşması ile başladı.

KONGRE PROGRAMI

Erdoğan’ın salona girişinin sonrasında divan başkanının konuşması sonrasında saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. AK Parti tanıtım filminin izlenmesinin sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüye çıkarak 2023 manifestosunu açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının sonrasında, faaliyet raporu okunacak ve oylanacak. Tüzük Değişikliği Komisyonu raporunun okunması, müzakeresi ve oylanmasının sonrasında genel başkan seçimine geçilecek. Kongrede, tüzük değişikliği ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) mensup sayısı da artırılacak. MKYK mensuplarının seçiminin sonrasında, Merkez Disiplin Kurulu’nun seçimi, Genel Merkez Parti içi Demokrasi ve Hakem Kurulu’nun seçimi, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun seçimi yapılacak.

MKYK MENSUP SAYISI 75’E ÇIKARILIYOR

Kongrede partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) mensup sayısı 50’den 75’e çıkarılıyor. Yedeklerle beraber sayısı 100’e ulaşacak MKYK’da eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra yeni adların de olması bekleniyor. 15’i kadın, 15’i gençlerden oluşan MKYK’da genç ve kadın sayısında artış olabileceği de söyleniyor. Kulislerde, tarihi 2023 olarak ilan edilen seçimlere partiyi hazırlayacak yeni kadrolarda “tek şapka” kuralının uygulanacağı ve yönetim kademelerine getirilen adların yalnızca bir görevinin bulunacağı söyleniyor.

YENİ MANİFESTOYU AÇIKLAYACAK

Erdoğan’ın daha önce, “2023’ün manifestosu olacak” diyerek ilan ettiği kongre konuşmasında, insan hakları eylem planı ve ekonomi reformlarını içeren kapsamlı bir konuşma yapması bekleniyor.

Erdoğan’ın, ortalama 2 saat sürmesi beklenen konuşmasında cumhur ittifakının 2023’e giderken ortaya koyacağı dayanışmaya ilişkin de mesajlar vereceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.