Erdoğan, kabineyi topluyor! Yeni bakan atamaları yapılacak mı?

Kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Külliye’de toplanacak. Kabinenin ana gündemi ise koronavirüse karşı alınacak yeni tedbirler olacak.
Takip et
Erdoğan, kabineyi topluyor! Yeni bakan atamaları yapılacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti’nin 7. Olağan kongre sürecinin sona ermesinin sonrasında kulislerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinenin bazı mensuplarını değiştirebileceği iddiası dillendiriliyordu. Bu sebeple Türkiye gözünü günlerdir, yeni bakan atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yayımlanacağı Resmi Gazete’de.

Siyasiler, bürokratlar ve medya üyeleri kongreden bu yana sanki Resmi Gazete nöbeti tutsa da, geçen süre içinde konuyla alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı. Erdoğan’dan da somut bir mesaj gelmedi. Fakat dün iki haftada bir olağan toplantısını yapan kabinenin, yarın da Külliye’de toplanacağı duyuruldu. Bu duyuruyla beraber, siyasi kulisler gene “revizyon” ve “bakan toto” iddialarıyla dalgalandı.

YENİ TEDBIRLER YOLDA

Kabine değişikliği beklentisi sürerken gerçekleştirilecek toplantının ana gündem maddesini koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı yükselişin sonrasında alınacak yeni tedbirler yaratacak. Bilim Kurulu’nun 25 Mart’ta yaptığı toplantının çıktılarının masaya yatırılacağı toplantıda, günlük 30 bin sınırına dayanan vaka sayılarındaki artışın sebepleri, atılması gereken adımlar değerlendirilecek; Türkiye’nin aşı tedarikinde geldiği son nokta, yerli aşı çalışmaları, tam normalleşmeye geçiş takvimi gibi başlıklar ele alınacak. Türkiye’ye gelen BioNTech aşılarının dağıtımı, saklama planlaması ve sürece ilişkin detaylar da masada olacak.

Toplantıda, 27 mensup ülkenin katıldığı Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeler ve vize serbestisi gibi başlıklardaki çıktıları değerlendirilecek. Öte Yandan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ilk defa yüz yüze görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliği konusundaki görüşmenin ayrıntılarını aktaracak.

Kabine toplantısında Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenli hale getirdiği İdlib ve Fırat Kalkanı Harekât bölgelerine yönelik, Suriye Rejimi’nin ve YPG’nin artan saldırıları da ele alınacak. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın iki gün önce Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu’yla yaptığı kritik görüşme ve yeni önlemlerin alınması konusunda varılan mutabakata dair detaylara ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Kabine toplantısının ana gündem maddelerinden birini de, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının sonrasında ekonomik göstergelerde meydana gelen dalgalanmalar yaratacak. 12 Nisan’da ABD’de gerçekleşecek Halkbank temyiz davasının da toplantının konu başlıkları arasında olacağı ifade ediliyor.

İstanbul Sözleşmesi

Türkiye’nin iç siyasetine dönük gelişmelerin de görüşüleceği kabine toplantısında, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin sonrasında meydana gelen “yetki” münakaşaları ve fesih kararının yankıları değerlendirilecek. HDP’ye açılan kapatma davası, Meclis’te bu hafta görüşülmeye başlanacak güvenlik soruşturması düzenlemesi de toplantıda ele alınacak öbür başlıklar olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.