Erdoğan, kabine toplantısı ardından önemli açıklamalar yapacak! Normalleşme başlıyor…

Normalleşme için milyonların beklediği gün geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısıtlamalarla alakalı işaret ettiği Kabine toplantısı bugün yapılacak. Toplantı sonrası Erdoğan; yüz yüze eğitim, restoranların açılması, illerdeki risk vaziyeti ve sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin konularda alınan kararları açıklayacak.
Takip et
Erdoğan, kabine toplantısı ardından önemli açıklamalar yapacak! Normalleşme başlıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalarla alakalı açıklamasında, “Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi günü Kabine‘ye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne konumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne gibi önlemler alabiliriz, lokantalarla alakalı neler yapmamız lazım, kafeteryalarla alakalı ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine toplantısında ele alacağız.” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın sonrasında bütün gözler bugün toplanacak Kabine’ye çevrildi.

İLLER RİSK VAZIYETLERINE GÖRE GRUPLARA AYRILACAK

Kabine toplantısında kademeli normalleşmenin detayları belli olacak. Kısıtlamaların kaldırılması, her il özelinde değerlendirilecek. Risk vaziyetine göre karar verilecek. Tabloda, düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu, çok yüksek riskli iller de kırmızı ile gösterilecek.

RESTORANLARIN VAZIYETI GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan restoran ve kafelerle alakalı de bugünkü toplantıyı işaret etmişti. Koronavirüs Bilim Kurulu’nda alınan tavsiye kararlarına göre bu alanda bir esnemeye gidilip gidilmeyeceği değerlendirilecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI BİTECEK Mİ?

Sokağa çıkma kısıtlamasının da ayrıntıları bugünkü Kabine toplantısında belli olacak. İllere göre gevşeme olması bekleniyor. Her il yönetimi vaka sayısına göre karar alacak. Yerel yönetimler bu konuda belirleyici olacak. 65 yaş üzeri için de sokak kısıtlaması saatleri esnetilebilir.

EĞİTİMDE SON VAZIYET ELE ALINACAK

Hem Bakanlık tarafından hem de Valilikler aracılığıyla yüz yüze eğitime geçiş bugün gerçekleşecek toplantının beklenileceği açıklanmıştı. İllerin salgın şartlarına göre hem yüz yüze eğitim hem de sınavlara ilişkin ayrıntılar alınan kararlar sonrası ortaya çıkacak.

AŞI ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLECEK

Kabine Toplantısı’nda Türkiye’deki aşılanma süreci de değerlendirilecek. Aşı tedariki ile alakalı Çin ve Almanya’dan sipariş edilen aşıların son vaziyeti ile yerli aşı çalışmaları ele alınacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.