Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’nda konuşuyor.
Takip et
Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İnsan Hakları Eylem Planı, değişim ve reform irademizin devam ettiğinin ve devam edeceğinin bir örneğidir. İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlığında esas belirleyici, milletimizin ihtiyaç ve istekleri olmuştur. Her reform, daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu demokrasiye ulaşma ile alakalı milletimizle aramızdaki duygu ve düşünce birliğinin eseriydi, İnsan Hakları Eylem Planı da böyledir.

Milletimizin beklentileri doğrultusunda yaratılan Eylem Planı’ndaki her bir faaliyetin arkasında geniş tabanlı bir istişare süreci vardır. Adaleti kuyumcu titizliğiyle yerine getirecek her görüşe başımızın üzerinde yer veriyoruz. Uluslararası belgelerin kopyalanmasına da insanlığın evrensel kazanımlarına bigane kalmaya da karşıyız. Her zamanki gibi en büyük dayanağımız bu toprakları vatan kılan milletimizin derin iradesidir. İnsan Hakları Eylem Planı, 2 senelik bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır.

Anayasa Mahkemesine bireysel müracaat sisteminin etkinliğini artırmayı hedefliyoruz. Demokratik katılımı kuvvetlendirmek için, siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişiklik yapmak üzere kapsamlı bir çalışma başlatıyoruz. KDK ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun kararlarını, kişisel verilerin korunması suretiyle kamuoyunun erişimine açıyoruz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, Anayasa Mahkemesine müracaata gerek kalmaksızın, uzun yargılama zararlarını karşılayacak. Barolar, STK’ler ve üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla bağımsız bir Ceza İnfaz Kurumları İnsan Hakları İzleme Komisyonu kuruyoruz. Çocuklar, kadınlar, engelliler ve yaşlılar başta olmak üzere suç mağdurlarına yönelik psiko-sosyal destek ve bilgilendirme hizmetlerinin etkinliğini artırıyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.