adplus-dvertising

Erdoğan: İki Milyon Suriyeli Gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapılan Üçlü Zirve’de, 2 milyon Suriyelinin topraklarına döneceği planın yol haritasını çizdi.
Takip et
Erdoğan: İki Milyon Suriyeli Gidecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği plana göre, “Mülteciler Şehri” olarak nitelendirilen güvenli bölge, ilk safhada Kobani, Hasake, Resulayn ve Tel Abyad gibi bölgeleri kapsayacak. Rakka ve Deyrizor’un da daha sonradan bölgeye dahil edilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Erdoğan’ın planına göre, 450 kilometre uzunlukta ve 30 kilometre derinlikte bir güvenli bölge oluşturulması gerekiyor. Böylece 2 milyon Suriyeli bu güvenli bölgede yaşamak üzere topraklarına geri dönebilecek. Eğer Rakka ve Deyrizor da bu güvenli bölgeye dahil edilebilirse, bu sayı 3 milyon Suriyeliye çıkabilecek.

“ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgenin ihya edilmesi ve yeniden inşa edilmesi için de Almanya Şansolyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de görüştü. Öte yandan Erdoğan, “Mülteciler Şehri”nin inşası için Birleşmiş Milletler, diğer AB ülkeleri ve ABD’ye de seslendi. Erdoğan bu ülkelerden ellerini taşın altına koymalarını istedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.