Erdoğan, HSK’ya 4 yeni atama yaptı!

3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından HSK’ya 4 yeni isim atandı.
Takip et
Erdoğan, HSK’ya 4 yeni atama yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Varlık Fonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Rekabet Kurulu’na yapılan atamalar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, HSK Birinci Dairesinin Adli ve İdari Yargı 2021 senesi Ana Kararnamesi ile adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

Kararnameyle Zonguldak, Denizli, Sakarya, Giresun, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Afyon, Trabzon, Edirne, Erzurum, Amasya, Elazığ, Kilis, Nevşehir, Erzincan, Çankırı, Kırklareli, Kütahya, Burdur, Kastamonu, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Tunceli olmak üzere 26 ile yeni başsavcı atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararına göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Mensubu Hüseyin Aydın, 19.08.2016 tarihli ve 6741 sayılı Yasa’un 2’nci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4’üncü maddeleri gereğince görevden alındı. Görevden alınan Aydın’ın yerine Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliğine Alpaslan Çakar atandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığına ise 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Adnan Ertem atandı.

Rekabet Kurulu Üyeliğine de 4054 sayılı Rekabet Korunması Ile Ilgili Yasanın 22 ve 23’üncü maddeleri ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Cengiz Çolak atandı.

KOÇ YENİDEN HSK ÜYESİ

Erdoğan’ın atadığı en flaş isim ise halen HSK 1. Dairesi Başkanı olan Halil Koç oldu. Koç 2011 senesinden beri aralıksız bir biçimde HSK mensubu olarak görev yapıyordu. Koç bu atama ile beraber en uzun süre HSK üyeliği yapan adlardan biri olarak yargı tarihine geçti.

HALİL KOÇ KİMDİR?

1966 Konya Ilgın doğumlu olan Koç, ilk orta ve lise öğrenimimi Konya’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1988 senesinde mezun oldu. 1991 tarihinde Ankara İdari Yargı Hâkim Adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Hatay Vergi Mahkemesi Üyeliği, Ankara İdare Mahkemesi Üyeliği, Danıştay Tetkik Hâkimliği ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu. 17 Ekim 2010 tarihinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu yedek mensubu olarak seçildi. Ardından Ankara 17. İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 17 Kasım 2011’de HSK esas mensubu oldu. 12 Ekim 2014’te yapılan seçimde tekrardan Hâkimler ve Savcılar Kurulu Mensubu seçildi. Bu dönemde FETÖ’nün yargıdan tavsiye edilmesinde aktif rol üstlendi. 16 Nisan 2017 referandumu ile tekrardan yapılandırılan HSK’ya bu defa Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tekrardan atandı. Halen HSK 1. Dairesi başkanı olan Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir defa daha Kurul üyeliğine atandı.

EKİNCİ DE İKİNCİ DEFA MENSUP OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halen HSK 1. Dairesi mensubu olan Mehmet Akif Ekinci’yi de tekrardan mensup olarak atadı. Şırnak Cizre’de 1967’de dünyaya gelen Ekinci, 1992’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul hakim adaylığından sonra sırasıyla Mardin, Meriç, Silivri ve İstanbul Cumhuriyet savcılıkları görevlerinde bulundu. 2017 senesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürütürken HSK üyeliğine atandı. Ekinci, İstanbul’da 17-25 Aralık sonrası ve 15 Temmuz darbe sürecinde FETÖ ile mücadelede aktif rol aldı.

7 HAZİRAN’DA GÖREVE BAŞLAYACAKLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu atama kararı ile beraber yeni HSK’nın oluşumuna ilişkin süreç tamamlanmış oldu. Kurulun 7 mensubu de kısa bir müddet önce Meclis Genel Kurulu’nda siyasi partilerin uzlaşısı neticesi yapılan seçimle tespit edilmişti. Adalet Bakanı ve bir bakan yardımcısının doğal mensup olduğu 13 üyeli yeni HSK 7 Haziran’da göreve başlayacak. Kurul’un ilk toplantısında 1. ve 2. Daire başkanları tespit edilecek. Bu adlardan biri aynı zamanda HSK Başkanvekili olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.