Erdoğan, hayvan hakları yasasını Meclis kapanmadan istiyor!

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısının ana gündem maddesi gene hayvan hakları yasasıydı. Kanun ile artık hayvanlar “eşya” olmaktan kurtulup “canlı” gibi korunacak. Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikâyete gerek kalmaksızın resen soruşturma açabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına “Meclis kapanmadan bu yasası çıkarın” talimatını verdiği öğrenildi.
Takip et
Erdoğan, hayvan hakları yasasını Meclis kapanmadan istiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan MYK toplantısının ana gündem maddesini hayvan hakları kanunu yarattı. Toplantıda, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal konuyla alakalı bir sunum yaptı. Erdoğan’ın “Meclis kapanmadan bu yasası çıkarın” talimatını verdiği öğrenildi. Bu kapsamda, Hayvan Hakları Kanunu’nın temmuz ayında Meclis’e sunulması planlanıyor. Kanun ile artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak.

SAHİBİ SORUMLU TUTULACAK

Edinilen bilgilere göre, evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara 2 bin TL’ye kadar ceza verilecek. Hayvanların yaptığı tüm eylemlerden sahibi sorumlu olacak. Tehlikeli ırkların alımı ve satımı yasak olacak. Bu ırkları sattığı belirlenen kişilere para cezası verilecek, tasmasız ve ağzı açık gezdirenler ya da çocukların olduğu yerlere sokanlara yaptırım gelecek.

EZİYETE 6 AYDAN 3 SENEYE KADAR HAPİS

Yeni düzenleme ile Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikâyete gerek kalmaksızın resen soruşturma açabilecek. Hayvanlara işkence ederek öldürenlere 6 aydan 4 seneye kadar hapis cezası, eziyet edenlere ise 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası verilecek. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 seneden 5 seneye kadar, hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 seneye kadar hapis cezası verilecek. Toplantıda, bu cezaların ‘erteleme’ olmaksızın uygulanması yönünde öneri de gündeme geldi. Konuyla alakalı infaz yasasında yapılabilecek değişiklikler masaya yatırılacak. İnfaz kanununyla alakalı değişiklik yapılması vaziyetinde, bu düzenleme hayvan haklarını da kapsayacak. Türkiye gazetesinin haberine göre, AK Parti kurmayları, hayvan hakları kanununyla alakalı önümüzdeki günlerde tekrardan toplantılar yaparak, teklife son şeklini verecek.

YAPAY ZEKA TALİMATI

Öte yandan, toplantıda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri tarafından yapılan sunumda da Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu dijital dönüşüm süreci ele alındı. AK Parti’nin toplamda 36 adet yazılımının olduğu söylenen sunumda, parti seçmen iradesini ve tercihlerini analiz etmek için yeni bir çalışma yapacağı söylendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın sunumla alakalı, çağın en mühim konularından birinin yapay zekâ olduğuna vurgu yaparak “Bununla alakalı arkadaşlara destek verelim, çalışalım” talimatını verdiği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.