Erdoğan, hahamları Beştepe’ye davet etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı mensuplarını çarşamba akşamı Beştepe’de misafir etmesi, İsrail basınında da yer buldu.
Takip et
Erdoğan, hahamları Beştepe’ye davet etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı (ARIS) ile yaptığı görüşme, hahamlar tarafından “sürpriz” olarak nitelendi. Dünyada Yahudi toplumuyla alakalı haberleri takip eden ABD merkezli Jewish Telegraphic Agency’nin (JTA) haberine göre, ilk toplantılarını İstanbul’da bir otelde yapmayı planlayan ARIS mensubu hahamlar, Erdoğan’ın özel uçakla kendilerini Ankara’ya getirtmesini ve Beştepe’de verdiği akşam yemeğinde ağırlamasını şaşkınlıkla karşıladı.

BEŞTEPE’DE KABUL

JTA’ya konuşan Türkiye Aşkenaz Yahudi Cemaatinin Hahambaşı Mendy Chitrik, İstanbul’daki toplantılarının başlamasına saatler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerini Beştepe’de ağırlayacağını öğrendiklerini belirtti. Haberde hahamların, İstanbul’da iki gün olarak planladıkları toplantılarında başkent Ankara’ya gitmeyi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi hiç beklemedikleri söylendi. Hahambaşı Chitrik, Erdoğan’ın İslam ülkelerinde görev yapan hahamlarla ortalama iki saat boyunca birçok konuda görüştüğünü belirtti.

ANTİSEMİTİZM VURGUSU

Görüşmeye ilişkin Chitrik, “Cumhurbaşkanı bütün hahamları büyük bir incelikle dinledi. Antisemitizm ve İslamofobi karşıtlığı konusunda çok net konuştu. Türkiye’nin Holokost’u (Yahudi soykırımı) inkar etmeyi insanlığa karşı suç sayan duruşunu bir defa daha yineledi” şeklinde konuştu.

Chitrik, Erdoğan’ın, Türkiye ve KKTC’deki sinagogların inşası ve renovasyonuna da destek verdiğini söyledi. Görüşmede gündeme gelen bir öbür konunun da Türkiye-İsrail ilişkileri olduğu bildirildi.

Erdoğan, hahamları Beştepe’ye davet etti!

‘ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLUN’

JTA’nın haberinde, Türkiye-İsrail ilişkilerinin bir dönem çok iyi olduğu, Mavi Marmara krizi ile ilişkilerin gerildiği, Erdoğan’ın 2018’de İsrail’i bir “terör devleti” olarak nitelediği, Türkiye’nin Filistin konusundaki duruşu ve hükümetin Hamas liderini Türkiye’de ağırladığı hatırlatılarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı bu pozisyonunu korusa da, hahamlara çözümün bir parçası olmaları çağrısında bulundu” ifadeleri kullanıldı.

Görüşmede Erdoğan’ın, “Hepimiz Ortadoğu’da barış için çabalamak zorundayız. Üç tek tanrılı dine ev sahipliği yapan bu coğrafyada çatışma görmek istemiyoruz. Kudüs’te bütün dini gruplara hassasiyeti önceleyen bir çözümün başarılabileceğine inanıyorum” dediği aktarıldı. JTA, haberinde ‘Her halükarda Cumhurbaşkanı ile görüşmenin hahamları memnun ettiğini’ söyledi.

Erdoğan, hahamları Beştepe’ye davet etti!

ANTİSEMİTİZM İNSANLIK SUÇUDUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada Yahudi toplumuna ve İsrail’e olumlu mesajlar verdi. Konuşmadan bazı mesajlar şu şekilde:

– “Bizler 1492’de Engizisyondan kaçan Yahudilere kucak açmış bir milletiz. Osmanlı’nın Yahudilere kucak açmasını sağlayan ruh, bugün de en canlı biçimde mevcudiyetini korumaktadır.

– İkinci Dünya Savaşı esnasında NAZİ mezaliminden kaçan çok sayıda Musevi de temerküz kamplarına gönderilmekten Türk hükümetinin kararlılığı ve Türk diplomatlarının insanüstü çabaları sayesinde kurtulmuştur.

– Irkçılık gibi, antisemitizm gibi, farklı dinden olana tahammülsüzlük gibi gayri insani fikirlerin bu topraklarda zemin bulmasına izin vermedik, vermeyiz.

– İslam düşmanlığını nasıl bir insanlık suçu olarak görüyorsak antisemitizmi de aynı biçimde insanlık suçu olarak görüyoruz. Türkiye BM Genel Kurulu’nun 2005 senesinde aldığı Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü kararının ortak sunucusudur. Keza Holokost’un inkâr edilmezliğine ilişkin 2007 sayılı kararın da ortak sunucusu olmuştur.

– Kudüs başta olmak üzere Filistin meselesinde atılacak adımlar, yalnızca Filistinlilerin değil İsrail’in de güvenlik ve istikrarına katkı yapacaktır.

– Gerek İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Hertzog gerekse Başbakan Sayın Benet ile tekrardan canlanan diyaloğumuzu bu bakımdan önemsiyorum.

– Türkiye- İsrail ilişkileri bölgemizin istikrarı ve güvenliği bakımından hayatidir. Bu konuda özellikle sizlerin desteğini önemsiyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.