Erdoğan: Ekonomik küresel krizle mücadele ediyoruz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 senedir sağlıkla birlikte ekonomik boyutu da olan küresel bir krizle mücadele edildiğini belirtti.
Takip et
Erdoğan: Ekonomik küresel krizle mücadele ediyoruz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erdoğan, “Bölgesel Finans Konferansı”na video mesaj gönderdi.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, konferansın, hayırlara ve yeni iş birliklerine vesile olmasını diledi.

Ortalama 2 senedir sağlıkla birlikte ekonomik boyutu da olan küresel bir krizle mücadele edildiğine işaret eden Erdoğan, geçen yılın ekonomik verilerinin dünyanın nasıl bir fırtınanın içinde sürüklendiğini açıkça gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 senesinde dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçülürken, küresel ticarette yüzde 10’a yakın daralmanın olduğuna dikkati çekerek, uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 42 azalırken, küresel borç toplamının 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördüğünü vurguladı.

Gıda ve emtia fiyatlarının dünya çapında son 10 senenin rekorunu kırdığını ifade eden Erdoğan, ülkelerin pek çoğunun bu krizi dışı açılarak yükü paylaşmak yerine, kendi kabuğuna çekilerek atlatmaya çalıştığını kaydetti.

Özellikle imalat ve tedarik zincirlerinde meydana gelen kırılmaların, etkisi uzun seneler sürecek problemlerin ortaya çıkmasına sebep olduğuna değinen Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Türkiye olarak bu süreçte hem salgınla mücadelede hem de ekonomi alanında farklı bir taktik benimsedik. Salgının en yoğun hissedildiği dönemlerde bile imalat, lojistik, istihdam ve sanayide kontak kapatma yoluna gitmedik. İş dünyamıza, ticaret erbabımıza, KOBİ’lere, çiftçimize, esnafımıza sağladığımız destek ve teşviklerle onların yanında olduk. Böylece menfi ekonomik iklime, tedarik zincirlerindeki aksaklıklara ve artan korumacılığa karşın 2020 senesini büyümeyle kapattık. 2020 senesinde yüzde 1,8’lik oranla G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden, sanayi imalatını en çok artıran ülkeler arasında yer aldık. Bu ivmeyi 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7,2 ve ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında büyüme oranları yakalayarak devam ettirdik. Aynı biçimde ihracatta da bir rekora imza atarak senelik bazda 212 milyar doları geride bıraktık. Salgın döneminde küresel düzeyde yatırımlar yüzde 35 azalırken, bizde neredeyse hiç hız kesmedi. İnşallah 2021’i yüzde 9’luk bir büyümeyle tamamlamayı öngörüyoruz.”

Bu başarılara paralel olarak uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye yönelik alakasının arttığının görüldüğünü aktaran Erdoğan, “Asya merkezli imalat ve tedarik ağına alternatif destinasyon arayışlarında ülkemizin adının daha çok ön plana çıkması mühim bir kazanımdır. Son 19 senedir her alanda tarihi özellikte reformlara imza atmış bir yönetim olarak Türkiye’ye olan bu güveni boşa çıkarmamakta kararlıyız.” diyerek konuştu.

“YATIRIMCILARIN FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

“İstanbul Finans Merkezi ile bu alanda dünyadaki mühim merkezlerden biri olmanın peşindeyiz. Bu projenin İslami finans açısından da bir merkez olmasını arzu ediyoruz. Bununla alakalı mevzuat çalışmalarımızı inşallah yakında tamamlayacağız.” diyen Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

​​​​​​​”Ülkemiz, iş kurma ve iş yapma olanakları açısından uluslararası yatırımcılar için oldukça cazip bir mevzuata sahiptir. KDV istisnası, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi gibi olanaklar, özellikle stratejik yatırımlar için elverişli koşullar sunuyor. Sanayileşme yanında altyapı ortamını iyileştirmeye yönelik adımlarımız ve ulaştırma koridorlarını birleştiren hamlelerimiz de yatırımcılara yeni fırsat pencereleri açıyor. Enerjiden ulaştırmaya, savunma sanayinden teknolojiye, finanstan gıdaya kadar iş birliği yapabileceğimiz çok sayıda alan bulunuyor. Yatırımcıların bu fırsatları en verimli biçimde değerlendirilmesini bekliyoruz.”

Yatırım süreçlerinin başından sonuna kadar alakalı kurumların iş insanlarının yanında olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Bölgesel Finans Konferansı’nın başarılı geçmesini ve hayırlara vesile olmasını diledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.