Erdoğan Ekonomi Reform Paketi’ni açıklıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vergi gelirlerinden, gayrimenkul satışına ve akaryakıt kaçakçılığına kadar çok sayıda alan için düzenlemeler içeren ekonomik reform paketinin ayrıntılarını paylaşıyor.
Takip et
Erdoğan Ekonomi Reform Paketi’ni açıklıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda konuşuyor… Toplantının sloganı #MilliEkonomiGüçlüTürkiye.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“İhracatta yeni rekorlar kıran yerli ve milli ekonomi hedefliyoruz”

Bugün manalı bir gün. Zira İstiklal Marşımızın kabulünün 100. sene dönümünde aynı zamanda ekonomi reformları tanıtım toplantısını yapıyoruz. Bu da bizim ekonomik bağımsızlığımızın inşallah değişik bir yapısının açıklanmasına vesile olacak. Ekonomiyi yatırım, imalat, istihdam ve ihracat temelinde büyütme maksadı bulunuyor. İhracatta yeni rekorlar kıran yerli ve milli ekonomi hedefliyoruz. Programın hazırlıkları sürecinde arkadaşlarımız taraflarla bir araya gelerek talep ve teklifleri dinledik. Sık sık ekibimle bir araya geldim.

“Türkiye’nin bu üç kelimenin altını özellikle çiziyorum”

Değerlendirmeleri böyle yaparak son şeklini verdik. Bu süreci en başından bu yana takip ettik, nihai sonucunu vardık. Türkiye’nin bu üç kelimenin altını özellikle çiziyorum. Türkiye’nin istihsal mücadelesini istiklal ve istikbal mücadelesi kadar mühim görüyoruz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için gece gündüz çalışarak hedeflerimize ulaşacağız. Imalatta verimlilik artışı sağlayarak potansiyel büyümemizi arttıracağız.

Yakın tarihe baktığımızda ülkelerin ekonomilerinin siyasi istikrarsızlık ve güven ikliminin bozulmasından etkilendiğini görüyoruz. Biz de 2002 senesinde ülkenin yönetimini devraldığımızdan beri Türkiye’yi istikrar ve güven aslında güçlendirmeyi hedefliyoruz.

“Türkiye bölgesel nice krizlere karşın kuvvetini koruyor”

Tek başımıza iktidarında bulunduğumuz hükümetlerimizde sıkıntıyı gördüğümüz için tetikte olduk. Ülkemizi 2023 hedeflerinin rotasında tutmayı başardık. Ülkemizin yönetim sistemini değiştirme talebimizin nedeni eski yönetim sisteminin kırılganlıklarını yakından görmüş olmamızdır. Cumhur İttifakı’yla Türkiye’yi bu kırılgan siyasi iklimden kurtardık. Bundan sonra hiçbir odak millete karşın devleti ve toplumu yönetme hevesine kapılamayacaktır.

Türkiye bölgesel nice krizlere karşın kuvvetini koruyor. Yeni yönetim sistemimizin gerektiğinde geliştirilmek suretiyle asırlar boyunca güven ikliminin teminatı olacağına inanıyoruz.

“2020 senesinde dünya ekonomisi yüzde 3.5 küçüldü”

Koronavirüs salgını 18 senede ülkemizde kurduğumuz kuvvetli altyapının hem de yönetim sistemimizin sanki sınamasına dönüşmüştür. Her alanda bu sınamayı başarıyla verdik. Elbette sıkıntılar yaşadık, yaşıyoruz. Ama üstesinden gelinmeyecek sıkıntılar değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere baktığımızda Türkiye’nin bu kriz sürecinde olumlu yönde nasıl ayrıştığını görebiliyoruz. 2020 senesinde dünya ekonomisi yüzde 3.5 küçüldü. Küresel ticaret yüzde 10’a yakın daraldı. Uluslararası yatırımlar yüzde 42 azaldı. Küresel borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. Gıda fiyatları son 6.5 senenin, metal fiyatları da 9.5 senenin rekorunu kırdı.

Koronavirüs salgını

Üstelik yapılan analizler 2023 senesine kadar dahi 85 fakir ülkenin aşıya ulaşamayacağını gösteriyor. Dünyada bunlar meydana gelirken Türkiye ne yaptı? Cevabımız gayet basitti. Öncelikle hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için devletimizin bütün imkanlarını seferber ettik. Elimizdeki olanaklar kendi vatandaşlarımızla beraber bütün dost ve kardeşlerimizle paylaştık. Hiçbir insanımızı salgın karşısında çaresiz ve tek başına bırakmadık. Sosyal destek programlarının koşullarını genişleterek ihtiyaç sahibi herkesin yanında olduk. Salgının ortaya çıkardığı etkilere karşı kuvvetli bir direnç sergiledik.

“20 ülkeleri arasında ekonomisini büyüten iki ülkeden biri olduk”

Proaktif, esnek ve etkili politikaları yaşama geçirerek Türkiye’yi pek çok ülkeden olumlu yönde ayrıştırmayı başardık. 2020 senesinde yüzde 1.8 oranında büyüdük. G20 ülkeleri arasında ekonomisini büyüten iki ülkeden biri olduk, Çin’in sonrasında ikinci esnada yer aldık. Aldığımız tedbirlerle beraber ekonomisini büyüten ender ülkelerden biri olmayı başardık. Yetkin insan kaynağımız en büyük avantajlarımızdır. Üstüne daha kuvvetli şekilde odaklanmamız gereken hususlar olduğunu biliyoruz.

“Reformları yaşama geçirecek adımları hiç tereddüt etmeden atıyoruz”

Geçtiğimiz haftalarda insan hakları eylem planını açıklamıştık. Özel sektörü ve kamu tarafını disipline edici reformlarımızı kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Ülkemizi kuvvetlendirecek reformları yaşama geçirecek adımları hiç tereddüt etmeden atıyoruz. Reform programımızla kuvvetli yönlerimizi perçinlerden, problem gördüğümüz yerlere gerçekçi ve ayakları yere basan çözümler getiriyoruz. Bugüne kadar hiçbir sorunu halının altına süpürmedik, görmezden gelmedik.

Makroekonomik ve yapısal reformlar

Türkiye salgın sonrası özellikle bu dönemin ekonomik yapılanmasına uygun biçimde sürdürülebilir ve kuvvetli kaliteli bir büyümeyi mutlaka ama mutlaka yakalayacaktır. Büyümenin toplumun her kesiminin refahını artıracak biçimde gerçekleşmesi olmazsa olmazımızdır. Kuvvetli, sağlam ve her türlü şoklara karşı dirençli bir ekonomiye giden yol makrokenomik istikrarın tesisinden ve devamlılığından geçiyor. Açıklayacağımız reformların omurgasını makroekonomik ve yapısal reformlar yaratıyor.

“Mali disiplin en temel önceliğimizdir”

İlk reform alanımız risklere karşı daha kuvvetli bir kamu maliyesi yapısını yaratmak olacaktır. Mali disiplin en temel önceliğimizdir.

Ülkemizi kuvvetlendirecek reformları yaşama geçirecek adımları hiç tereddüt etmeden atıyoruz. Reform programımızla kuvvetli yönlerimizi perçinlerden, problem gördüğümüz yerlere gerçekçi ve ayakları yere basan çözümler getiriyoruz. Bugüne kadar hiçbir sorunu halının altına süpürmedik, görmezden gelmedik. Türkiye salgın sonrası özellikle bu dönemin ekonomik yapılanmasına uygun biçimde sürdürülebilir ve kuvvetli kaliteli bir büyümeyi mutlaka ama mutlaka yakalayacaktır.

“Yatırım, istihdam, imalat ve ihracat”

İkide bir fiyat istikrarı diyorlar ya, bir onu artık bir kenara koyduk. Yeni dönem dört temel üstüne oturtulacak, yatırım, istihdam, imalat ve ihracat. Döner sermayeleri gözden geçiriyor, verimli olmayanları kapatıyor, diğerlerini kademeli biçimde merkezi yönetim bütçesine Meclis kapsamına alıyoruz.

Böylece bütçede birlik ilkesini kuvvetlendirmiş oluyoruz. Kamu idarelerinde tasarrufu yansıtacak mühim düzenlemeleri yaşama geçiriyoruz. Kamuda araç kiralanması, temsil ve karşılama gibi konulara sınırlama getiriyoruz. Kamu kurumlarının teşkilatlanmasını, yönetim verimliliği ve etkinliği çerçevesinde güçlendiriyoruz. Mahalli idarelerde mali disiplini kuvvetlendirecek ve borç stoğunun artmasını önleyecek düzenlemeler yapıyoruz.

“Türkiye’de bu vaziyet yüzde 41 seviyesidir”

Şeffaflığı artırmak gayesiyle bütçe neticelerini 3 ayda bir kamu maliyesi raporu ile milletimizle paylaşıyoruz. Her bir kuruş verginin nereye harcandığını görmesi için bunu temin ediyoruz.

Bugünlerde birçok ülke milli gelirinin kat be kat üstüne çıkan borçlarının sıkıntısını yaşıyor. Türkiye’de bu vaziyet yüzde 41 seviyesidir. AB ülkelerinin borçluluk ortalaması yüzde 90’a yakın. Senelerdir uyguladığımız mali disiplin geleneği sayesinde kuvvetli borç yönetimi sistemine sahibiz.

Döviz cinsi borçların toplam borç stoğu içerisindeki payını düşürüyoruz. Ağırlıklı olarak kendi paramızla borçlanacak TL cinsi senetleri kullanacağız. Borçlanmanın yaklaşık vadesini piyasa koşullarına uygun biçimde artırıyoruz. Hazine nakit yönetimini daha kuvvetli hale getiriyoruz. Hazine dışında kalan kurumların hesabını tek hesapta toplayarak nakit verimliliğini sağlıyoruz.

Esnaf kardeşlerime müjde vermek istiyorum. Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti de yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.