Erdoğan, camide Furkan grubuna yapılan polis müdahalesi için “yanlış” dedi!

Gaziantep’te Furkan Gönüllüleri olarak bilinen gruba polisin camide müdahalesini değerlendiren Cumhur Başkanı Erdoğan “Camide onlara müdahale biçimi yanlıştı. Onların yaptığı da yanlıştı. İkisi de yanlış” dedi.
Takip et
Erdoğan, camide Furkan grubuna yapılan polis müdahalesi için “yanlış” dedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul‘un çağrısıyla Gaziantep’de korona kısıtlamalarına karşın ‘itikaf’a girmek isteyen bir grubun camiden polisin biber gazlı müdahalesiyle çıkarılması ve o ana ilişkin görüntüler büyük ses getirdi.

Olayın yankıları sürerken Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, konunun AK Parti MYK’da da gündeme geldiğini aktardı. Burada yaptığı değerlendirmede ekiplerin müdahale şeklinin hoş olmadığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onların yaptığı da yanlıştı. İkisi de yanlış” ifadelerini kullandı.

İşte Selvi’nin yazısındaki alakalı kısım;

“Alpaslan Kuytulculara camide biber gazlı müdahale ile Ayasofya’nın eski imamı Mehmet Boynukalın’ın “pamuk” göndermesi AK Parti MYK’da gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, camide onlara müdahale biçimi yanlıştı. Onların yaptığı da yanlıştı. İkisi de yanlış diyor.

Dini meselelerde siyasetin değil, Diyanet’in konuşması gerektiği üstünde duruluyor. Erdoğan, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Diyanet’le bir toplantı yapılması talimatını veriyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bir çaba içinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kapsamlı bir toplantı yapılarak, bu konular ele alınacak.”

NE OLDU?

Eski Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul ve beraberindekiler, Gaziantep’te camilerde toplanıp provokatif eylemlerde bulunmuştu. Camide ‘itikaf’a girmek isteyen ve korona kısıtlamalarına karşın direnen grup, polisin gazlı müdahalesi ile çıkarılmıştı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, kolluk güçlerinin gerekeni yaptığını ve Kuytul’un gözaltına alındığını belirtmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü de olayın provokasyon olduğunu belirtip, biber gazına başvuran personelin açığa alındığını duyurmuştu. Gaziantep İl Emniyet Müdürü ise meydana gelen vaziyetten dolayı emekliliğini istemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.