Erdoğan, bayramdan sonra Suşa’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Liderler Zirvesi’ne canlı bağlantı ile katılıyor.
Takip et
Erdoğan, bayramdan sonra Suşa’ya gidiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’ne canlı bağlantı ile katılıyor. Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

Aziz kardeşim Sayın İlham Aliyev nezdinde bütün Azerbaycanlı kardeşlerimi Dağlık Karabağ’daki zaferleri için bir defa daha tebrik ediyorum. Dağlık Karabağ bölgesinde 67 camiden 63’ü yıkılmış. Bunun yanında kiliseler de tarumar edilmiştir. Bütün bunlarla beraber 1918 senesinde Azerbaycanlı kardeşlerimizin uğradıkları katliamın anıldığı gün bizler Hocalı katliamını bir kenara koyamayız. Yıldönümünü tekrar andık. Karabağ’daki Türk mirasının korunması ve ihyası için bütün olanaklarımızla Azermaycan’ın yanında olmaya devam etmemiz önem taşımaktadır.

Bu adımı atarken bir an önce Azerbaycan’ın bu bölgeyi ayağa kaldırmak suretiyle bütün muhacir kardeşlerimizin tekrardan topraklarına dönmesini önemsiyorum. Temennimiz odur ki Ramazan bayramından sonra Suşa’yı ziyaret etmek suretiyle kardeşimizle beraber inşallah yeni bir bayram yaşayalım.

Bir öbür konuda Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleri ile dayanışma sergilememiz kardeşlik gereğidir. Ambargoların kaldırılması için Kıbrıs Türküne yardımları esirgemeyeceğiniz inancındayım. Güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerini de hak ettiği konuma getireceğimize inanıyorum.

Avrupaya’ya aralıksız bağlantıyı tesis etmemiz refahı artıracaktır. Bu alanda yürütülen çalışmalara ivme kazandırmalıyız. Yük taşımacılığı anlaşmasını sonuçlandırmak için müzakereleri hızlandırmakta yarar görüyorum. Artık konseyimizin uluslararası bir örgüt olarak adlandırmanın zamanı geldiğine inanıyorum.

Üçüncü ülkelerle iş birliği formatına dair kriterleri belirlemek maksadıyla yapılan çalışmaların bir an evvel tamamlanması gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.