Erdoğan Avrupa’ya Seslendi: “Ondan Sonra Nein Nein Diyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ölü, yaralı ve teslim olan terörist sayısının 490'a yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, Avrupa'ya da "nein, nein" çıkışında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Barış Pınarı Harekatı’nda 490 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Kendi adımlarımızı atmaya mecbur kaldık. 9 Ekim Çarşamba günü harekatı başlattık.30-35 km’lik derinliğe kadar ineceğiz.

ÇOK SAYIDA KÖY KONTROL ALTINA ALINDI

Suriye Milli Ordusu gerçekten kahramanca mücadeleyle terör örgütünün yerleşim merkezlerinden temizlenmesinde başarı gösteriyor.

Bölücü örgüt ciddi bir direniş ortaya koyamadı. En son geçen hafta 400 araç gereç gelmek suretiyle bunu sürdürüyor. Resulayn ve 4 köy kontrol altına alınmıştır. Tel Abyad tarafında da 17 köy kontrol altına alınmış, şehir merkezi iki taraftan kuşatılmıştır.

Önemli olan en az kayıpla bu harekatı tamamlamaktır. Şu ana kadar Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Gaziantep’teki yerleşim yerlerine yönelik 652 havan ve roket saldırısı olmuştur. Havan ve roketlerin yaklaşık yarısı Nusaybin ve Kızıltepe’ye düşmüştür.


Kilise içinden atış yaptıkları da vaki. Bunları İHA’larla tespit ediyoruz. Biz kiliseye karşı harekatta bulunsak gidip kiliseyi de vurdular diyecekler, bu fırsatı da onlara vermek istemiyoruz.

490 ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Sınır şehirlerimize yapılan saldırılarda 18 vatandaşımız şehit oldu, 147 vatandaşımız da yaralandı. 18 vatandaşımızın içinde 9 aylık Suriyeli Muhammed’imiz de var. Açtım babasıyla görüştüm. Babada o sabır, o tahammül her türlü takdirin de üzerindeydi. Harekat alanında da 2 askerimiz ile 16 SMO mensubu şehit olmuştur.Yaralı ya da teslim olma suretiyle etkisiz hale getirilen terörist sayısı 490. Bunların 440’u öldü, 26’sı yaralı, 24’ü de teslim oldu.

Harekatımızın teröristleri hedef aldığı açıkça ortadadır. Sivillerin zarar görmemesi için gösterdiğimiz hassasiyet bunun en büyük ispatıdır.

Tek bir masumun burnunun kanamaması için gayret gösteriyoruz. Operasyonumuzun Kürtleri hedef alması asla söz konusu değildir. Bu operasyonda en büyük desteği Suriyeli Kürtlerden alıyoruz. Biz Kürtlere değil, PKK, onun yan kuruluşları olan PYD/ YPG’ye karşı operasyon yapıyoruz. Biz Suriye’nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Suriye’deki varlığımızın tamamen kendi sınırlarımızın güvenliği ile sınırlı olduğunu belirtmek istiyorum. Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlandığında bundan en çok memnun olacak ülke Türkiye’dir.

Operasyonumuzun ardından ülkemizi ekonomik ve silah satışı ile ilgili yaptırımlarla tehdit edenlere rastlıyoruz. Türkiye’yi böyle yolundan döndüreceğini sananlar yanılıyor.”

“ONDAN SONRA NEİN NEİN DİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arabuluculuk yapmaya kalkışan ülkelere de seslendi ve, “Bazı ülkeler kendi kendilerine gelin güvey olup arabuluculuk yaparız diyorlar. Bunlar nasıl devlet başkanıdır, anlamak mümkün değil. Siz ne zaman bir devletin terör örgütüyle masaya oturduğunu gördünüz? Ondan sonra ‘Nein nein’ diyorlar. Ne nein nein?” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı