Erdoğan, Afrika ile olan ticaret hacminin artığını duyurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Afrika) Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri de 6 milyar doları aşmış vaziyette. Bölgeyle toplam ticaretimiz 2003 senesindeki 5,4 milyar dolar seviyesinden 2020 senesi sonunda 25,3 milyar dolara yükseldi. Hedefimiz bu hacmi önce 50 milyar dolara, bilahare 75 milyar dolara taşımaktır. El birliği içinde çalışarak, bu hedeflerimize de ulaşacağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.
Takip et
Erdoğan, Afrika ile olan ticaret hacminin artığını duyurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmadıklarını söyleyerek, “Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı samimiyetle yaklaştığını görmekten de öte yandan memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu. Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu’ndaki konuşmasında, forumun üçüncüsünün yapılması vesilesiyle katılımcıları konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Koronavirüs salgını sebebiyle geçen sene forumun çevrim içi düzenlendiğini anımsatan Erdoğan, buna karşın ikinci forumun katılım ve neticeleri itibarıyla başarılı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü toplantının yüz yüze gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Üstelik Afrika ziyaretinden sonra bunu gerçekleştirmiş olmak bize ayrı bir mutluluk veriyor. Afrika’yı gezdik, dolaştık ve Afrika’nın liderleriyle bir araya geldik. Afrika’da vaziyet nedir, ne değildir, bunları konuştuk. Şuanda de buradayız.” diyerek konuştu. Ticaret Bakanlığına, Dışişleri Bakanlığına ve Afrika Birliği Sekretaryasına forumun düzenlenmesinde gösterdikleri çabalar dolayısıyla teşekkür eden Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu organizasyon için tebrik etti, forumun, Türkiye’nin gönül köprüleri kurduğu Afrika kıtasıyla iş birliğinin kuvvetlenmesine katkı sağlamasını diledi.

Dün ve bugün yapılan oturumlarda enerjiden tarıma, sağlıktan bankacılık sistemine, inovasyona kadar birçok alanda karşılıklı yatırım fırsatlarının ele alındığını anlatan Erdoğan, şu şekilde devam etti: “Türkiye ile kıta ülkeleri arasındaki potansiyeli harekete geçirecek politika önerileri, foruma katılan yetkin adlar tarafından paylaşıldı. İş birliğimizin kuvvetli yönlerinin yanı sıra üstünde hep beraber çalışmamız gereken başlıklar da forum çerçevesinde tartışıldı, değerlendirildi. Burada gündeme getirilen hususların kıtayla ilişkilerimizi kuvvetlendirme gayretlerimizde bize yol göstereceğine inanıyorum. Koronavirüs salgınının küresel ticareti etkilediği bir dönemde gerçekleştirilen bu forumun iş dünyamız için de ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle bir defa daha özgün fikirleriyle forumu zenginleştiren bütün katılımcılara teşekkürlerimi iletiyorum.”

“TÜRK İŞ DÜNYASININ YATIRIMLARINDAN AFRİKALILAR DA İSTİFADE EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika’nın kalplerdeki müstesna yerini her vesileyle dile getirdiğini söyleyerek, “Afrikalı kardeşlerimize muhabbetlerimizin yalnızca bir retorik olmadığını kıta genelinde yaptığımız çalışmalarla ortaya koyuyoruz. Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı samimiyetle yaklaştığını görmekten de öte yandan memnuniyet duyuyoruz. Ülke olarak biz adım atınca Afrikalı siyasetçiler çok daha büyük bir hüsnükabulle aynen burada görüldüğü gibi buna karşılık veriyorlar.” diyerek konuştu. Türk iş dünyasının kıta ülkelerindeki yatırımları arttıkça bundan Türk girişimcilerinin yanı sıra Afrikalıların da istifade ettiğini dile getiren Erdoğan, kıtaya yaptığı son seyahatinde buna bir defa daha şahit olduğunu belirtti.

Erdoğan, pazar günü başladığı Afrika temasları kapsamında beraberinde bakanlar ve kalabalık bir iş adamı heyeti ile önce Angola, sonra Togo ve Nijerya’da çok verimli temaslarda bulunduklarını anlatarak, şunları kaydetti: “Her üç ülkede devlet başkanları ve siyasetçilerle bire bir ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdik. Togo’da öte yandan Burkina Faso ve Liberya devlet başkanlarıyla da bir araya geldik. Ziyaretimiz kapsamında Angola ve Nijerya’da iş forumları düzenledik. Şunu memnuniyetle ifade etmeliyim ki, her üç ülkede de Afrikalı kardeşlerimiz bizi çok büyük bir muhabbetle karşıladı. Afrika’da şahsımıza ve heyetimize gösterilen sıcak alaka ve samimiyet karşısında bu aziz milletin bir ferdi olmaktan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olmaktan bir defa daha gurur işittim.”

Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, eşi Emine Erdoğan’ın Afrika seyahatlerinde edindiği izlenim ve hatıralarını içeren “Afrika Ziyaretlerim” kitabının da kendilerinin bu muhteşem coğrafyaya bağlılıklarının manalı bir nişanesi olduğunu ifade etti. Türkiye ve Türk kültürüne yönelik ilginin Afrikalı dostlarının arasında arttığını görmenin kendilerini öte yandan mutlu ettiğini söyleyen Erdoğan, gelecek dönemde aralarındaki bu samimi bağların daha da kuvvetleneceğine inandığını belirtti.

Nitekim ortak çabalarının pek çok alanda meyvelerini vermeye başladığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Türkiye-Afrika ilişkileri, eşit ortaklık ve kazan-kazan temelinde çok boyutlu bir biçimde hamdolsun günden güne kuvvetleniyor. Türk yatırımcıların kıtayla alakası artarken, Afrikalı dostlarımız da Türkiye’nin özellikle turizm, sağlık, altyapı ve imalat alanındaki imkanlarını keşfediyor, Türkiye’nin modern ve kaliteli sağlık altyapısıyla tanışan Afrikalı kardeşlerimiz hastalıklarına şifalarını Türkiye’deki hastanelerde arıyor. Türkiye’nin ürettiği savunma sanayi ürünleri Afrika halklarının hem sınır güvenliğine hem de terörle mücadelesine büyük katkı sağlıyor. İş adamlarımızın kurduğu fabrikalar, imalat tesisleri, ticari mekanizmalar, on binlerce Afrikalı kardeşlerimize istihdam olanağı sunuyor. Bugün Afrika’da havaalanlarından limanlara, kamu binalarından yollara, tünellere kadar birçok yatırımın altında Türk müteahhitlerinin imzası var. Türk şirketleri kıta genelinde toplam değeri 70 milyar doları aşan 1150’den fazla projeyi üstlendiler. Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri de 6 milyar doları aşmış vaziyette. Bölgeyle toplam ticaretimiz 2003 senesindeki 5,4 milyar dolar seviyesinden 2020 senesi sonunda 25,3 milyar dolara yükseldi. Hedefimiz bu hacmi önce 50 milyar dolara, bilahare 75 milyar dolara taşımaktır. El birliği içinde çalışarak, bu hedeflerimize de ulaşacağımıza inanıyorum.”

AFRİKA ÜLKELERİNİN SALGINLA MÜCADELESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 2 senedir koronavirüs salgınıyla mücadele edildiğini hatırlatarak, koronavirüs gerçeğinin bir süre daha küresel gündemi belirleyeceğinin anlaşıldığını belirtti. Burada salgının yönetimiyle alakalı bazı hususların da artık açıkça ifade edilmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, “Son 2 senelik sürece baktığımızda Batılı ülkeler başta olmak üzere ekonomik bakımdan gelişmiş devletlerin salgın sürecini adalete ve hakkaniyete uygun bir biçimde yönetemediklerini görüyoruz. Bütün dünyada yaşamı altüst eden böylesi büyük bir sağlık krizi karşısında Afrika halkları yalnız bırakılmış, salgınla mücadelelerinde sadra şifa olacak hiçbir katkı alamamışlardır. Yükselen gümrük duvarları ve korumacı önlemler, en çok Afrika ülkelerinin kırılgan ekonomilerine zarar vermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Bölge Ofisi verilerine değinerek, bugüne kadar ortalama 6 milyonu aşkın Afrikalı’nın Kovid-19’a yakalandığını aktaran Erdoğan, bu vesileyle salgında yaşamını yitiren Afrikalılar için bir defa daha taziye sunduğunu dile getirdi.
Erdoğan, bir Afrika atasözünde “Hayırseverlik varlıktan değil kalptendir.” dendiğini söyleyerek, şu şekilde devam etti: “Biz de güzel Türkçemizde ‘Az veren candan, çok veren maldan.’ diyoruz. Bu anlayışla salgın sürecinde vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini sunarken elimizdeki olanakları Afrikalı kardeşlerimizle de paylaştık. Tıbbi teçhizat ve malzeme desteğinde bulunduğumuz devletlerin arasında 44 Afrika ülkesi de yer alıyor. Yerli ve milli solunum cihazlarımızın, maske ve tulumların Afrika’nın virüsle mücadelesine yaptığı katkıları görmekten memnuniyet duyuyoruz. İnşallah onay aşamalarından sonra TURKOVAC aşımızın da kullanıma girmesiyle aşı meselesinde de örnek bir tutum sergileyeceğiz. Zira yaşadığımız acılar ortadayken aşı meselesine tamamen maddi çıkar ve kar eksenli yaklaşılmasını doğru bulmuyoruz. Bu anlayışla Türkiye’nin öncülüğünde Türk Konseyi üyeleriyle beraber kıta ülkelerine aşı yardımı da yapacağız.”

“TÜRKİYE OLARAK AFRİKA İÇİ TİCARETİN GELİŞTİRİLME ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemiyle beraber 30 Afrika ülkesine toplam 50 ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyerek, uluslararası toplumun görmezden geldiği Somali’yi 2011’de eşi Emine Erdoğan ile birlikte ziyaret eden ilk lider olduğunu anlattı.
Bu ziyaretleri hem eski sömürgeci kuvvetlerin hem de yurt içinde Afrika kıtasına karşı ön yargılı kesimlerin duydukları rahatsızlığa karşın düzenlediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Salgın koşullarının Afrika’yla karşılıklı üst düzey ziyaret trafiğimizi aksatmasına kesinlikle müsaade etmedik. Yalnızca bu sene Sahraaltı Afrika ülkelerinden 36 üst düzey heyete ev sahipliği yaptık. Türk Hava Yollarının kısa zaman içinde kıtada salgın öncesi uçuş sayılarını tekrar yakalayacağına hatta geçeceğine inanıyorum. Serbest ticaret anlaşmalarının, ikili ticaretimizin kolaylaştırılmasında oynadığı rolü hepimiz biliyoruz. Bugün yürürlükte olan 22 anlaşmadan 4’ünü Afrika ülkeleriyle yaptık. Öte Yandan 4 farklı Afrika ülkesiyle serbest ticaret anlaşması müzakerelerimiz sürüyor. Gene bir dizi Afrika ülkesiyle de müzakereleri başlatmayı planlıyoruz. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın yürürlüğe girme ve uygulama süreçlerini de yakından takip ediyoruz. Türkiye olarak Afrika içi ticaretin geliştirilme çabalarını destekliyor, kıtayla iş yapan firmalarımızı yerelleşme hususunda teşvik ediyoruz. İş dünyamızın Afrika’yla ticari iş birliklerini ilerletirken bu anlaşmanın getireceği yeni koşullara göre strateji belirlemeleri son derece mühimdir. Öte yandan, finans ve bankacılık yönü eksik kalan ticaret ve yatırımın ilişkilerde ivme kaybına yol açması kaçınılmazdır. Gerek Afrika’daki kuvvetli finans kuruluşlarının gerekse Türk bankacılık sektörünün bu konuda daha vizyoner davranmasını bekliyoruz. Ticaretle birlikte karşılıklı yatırım ilişkilerimiz de güçlendikçe inşallah halklarımız arasındaki kültürel yakınlaşma da hızlanacaktır. 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde gene İstanbul’da düzenleyeceğimiz 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin bütün bu başlıklarda bizlere yeni ufuklar kazandıracağına inanıyorum.”

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun hayırlara vesile olmasını temenni eden Erdoğan, Afrika ülkelerine ve halklarına İstanbul’dan dostluk ve kardeşlik mesajlarını ilettiğini sözlerine ekledi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cibutili engelli bir kadın sanatçı tarafından 2016’da yapılan mozaik tabloyu armağan etti.
Tablonun, Emine Erdoğan’ın inisiyatifiyle Afrikalı kadınların el emeği ürünlerinin Türkiye’de adil bir pazara ulaşması ve gelirlerinin Afrikalı kadınlarla paylaşılması maksadıyla yaşama geçirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nde sergilendiği söylendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Mapa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal ve Vestel Genel Müdürü Ergün Güler’e Türkiye-Afrika İş Birliği ödülünü takdim ederek, katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.