adplus-dvertising

Erdoğan açıklamalarda bulundu! Küresel kriz var…

Kabine Toplantısı’nın sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önceliğimiz en pahalı malın olmayan mal olduğu gerçeğinden hareketle vatandaşımızın temel ihtiyaç maddelerine aralıksız, en uygun koşulda erişimini temin etmek. Belirsizliğin yol açtığı tereddütler ortadan kalktıkça ürün arzının tekrardan dengeye oturacağını, fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz” dedi.
Takip et
Erdoğan açıklamalarda bulundu! Küresel kriz var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

– Ramazan ayının rahmeti, mağfireti, affı, bereketinin milletimizle beraber bütün Müslümanların, bütün insanlığın üstüne olmasını cani gönülden temenni ediyorum. Maalesef son senelerde ramazan aylarını hep sıkıntılı gündemlerin eşliğinde buruk bir biçimde geçiriyoruz.

“Tedarik sistemi hâlâ düzeltilmiş değil”
– Salgın döneminde bozulan tedarik sistemi hala düzeltilmiş değildir. Tam tersine Karadeniz’in kuzeyindeki savaşla beraber yeni tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Geniş bir alanda giderek ağırlaşan problemler zengininden fakirine kadar bütün ülkeleri derinden sarsıyor.

– Merkezinde olduğumuz coğrafya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında benzer tabloları görmek mümkündür. Kendi kısır ve küçük hesapları üstünde kaybolup dünyada olup bitenleri takip edemeyecek kesim varsa da biz bütün bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

– Türkiye’nin zorlu dönemi aşarak bir an önce hedeflerine ulaşması için ülkenin bütün güç ve olanakları ve potansiyelini harekete geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Salgın sürecinde bunu başardık. Şuanda de Ukrayna-Rusya savaşıyla devam eden küresel krizi fırsata dönüştürecek adımları atıyoruz. Türkiye, savaşın her iki tarafıyla yakın ilişkileri sürdürebilen, tarafları bir araya getirerek somut ilerlemeler sağlanabilmesini temin edebilen yegane ülkedir.

“Küresel krizin ülkemize etkileri sürüyor”
– Elbette küresel düzeyde meydana gelen sıkıntıların bize de yansımaları oluyor. Ekonomimizi çökertmek için döviz kuru ve faiz münakaşaları üstünden başlatılan saldırılar ve sonrasında küresel krizin ülkemize etkileri halen sürüyor. Enerji ve gıda fiyatları başta olmak üzere Rusya ve Ukrayna krizinin neticelerini derinden hissediyoruz. Petrol, doğal gaz ve kimi madenler gibi ülkemizin küresel piyasalardan tedarik ettiği ürünlerin fiyatlarının döviz cinsinden katlanarak artmasını yalnız başına önleyebilmemiz mümkün değildir.

– Gıda sektöründe kullanılan hammaddelerin fiyat artışı bizi yakından ilgilendiriyor. Sebze ve meyve fiyatlarının mevsim koşullarında yükselmesini de göz ardı edemeyiz. Allah’a şükür kendi insanımızı temel gıda maddelerinden mahrum bırakmayacak imalat kapasitesine sahibiz.

– Küresel sisteme entegre açık ekonomide sizin kendi kendinize yeterli olmanızla iş bitmiyor. Elinizdeki ürünlerin bir kısmını dışarıya satarken dışarıdan tüketim olarak ürün alıyorsunuz. Ürün arzındaki denge bozulduğunda fiyatlar fahiş biçimde yükseliyor. Amerika’da açıklanan son 40 senenin en yüksek enflasyon rakamları sınır tanımaz boyutları göstermektedir.

– Yağdan şekere, undan ete pek çok konuda bu şekilde bir vaziyet ortaya çıkmıştır. Önceliğimiz en pahalı malın olmayan mal olduğu gerçeğinden hareketle vatandaşımızın temel ihtiyaç maddelerine aralıksız ve en uygun biçimde ulaşmasını sağlamaktır.

“Fiyatları yükselten aç gözlü bir kesim de var”
– İnsanlarımızın temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını yükselten aç gözlü kesim de vardır. Ellerindeki ürünlerini stoklayarak ve hatta imha ederek, aralarında anlaşıp fiyatlarını arttıranları takibe aldık. Kamunun denetim ve yaptırım yetkilerini kullanarak serbest piyasa içinde bu tamahkarlarla mücadele ediyoruz. Problem ahlaki olduğu için arzu ettiğimiz sonuçları almakta güçlük çekiyoruz.

– Karşımızda zorlu bir tablo olduğunun farkındayız. Her kesimi gözeten, kazanımlarını korumaya, kayıtlarını telafi etmeye yönelik anlayışla yaklaşıyoruz. Hem içeride hem de dışarıda ürün arzının tekrardan dengeye oturacağını, tedarik kanallarının işlemeye başlayacağını, fiyatlardaki balonun söneceğini umut ediyoruz.

“Piyasayı sakinleştirecek düzenlemelere hız vereceğiz”
– Gelir artışına yönelik önlemlerin yanında lüzumsuz paniklerin önüne geçecek piyasayı sakinleştirecek düzenlemelere hız vereceğiz. Daha sıkı mücadele ederek bu dönemi de inşallah geride bırakacağız.

– Ülkemizi 2023 hedefleri doğrultusunda özellikle 2053 ve 2071 vizyonları da bizden sonraki nesillere emanet edeceğimizi söylüyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansına sunduğumuz katkı beyanımızla 2053 vizyonumuzun ilk somut hedefini ilan etmiştik.

– Avrupa, Asya, Afrika bizim için büyük fırsatlar barındırıyor. 12 milyar ton olarak gerçekleşen dünya ticaret hacminin 2030’da 25 milyar, 2050’de 95 milyar tona ulaşmış olması bekleniyor. BM, bu oranın 2050 senesinde yüzde 70’e çıkacağına işaret ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.