Erdoğan açıkladı! Uzaktan çalışma sisteminde reform

Erdoğan uzaktan çalışma sistemiyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre uzaktan çalışanların haklarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapılıyor.
Takip et
Erdoğan açıkladı! Uzaktan çalışma sisteminde reform
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reformları Paketi’nde çok sayıda devrim niteliğinde değişiklik yer aldı. Bu değişikliklerin uygulanma takvimleri de geçtiğimiz Salı günü açıklandı.

Büyük çoğunluğu bu sene sonuna kadar tamamlanacak olan reformlar finanstan, vergiye, çalışma yaşamından sigortaya hemen her alanda yenilikleri yaşamımıza getirecek.

ÇALIŞAN YAŞAMINDA İKİ REFORM
Pakette yer verilen çalışma yaşamıyla alakalı konuların arasında özellikle uzaktan çalışma ve kısmi çalışma konuları dikkat çekiyor. Özellikle pandemi döneminde yaşamımıza giren bu kavramların yasal bir zemine oturtulması bu senenin sonuna kadar tamamlanmış olacak.

EVDEN ÇALIŞIYORUZ
Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in yazısının alakalı kısmı şu şekilde: uzaktan çalışma ya da daha anlaşılır olması bakımından evden çalışma şu anda Türkiye’de birçok firma tarafından uygulanıyor. Bu biçimde hem firmaların maliyetleri düşüyor hem de salgının yayılması engelleniyor.

Fakat uzaktan çalışmanın ayrıntıları, işçi işveren hakları burada önem kazanıyor. Bu yüzden yeni dönemde bununla alakalı bir yasal düzenlemeye de ihtiyaç duyuluyor. Ancak şu anda uygulamanın yaygın olması nedeniyle bir yönetmelik de çıkartıldı. Şuanda onun ayrıntılarına bakalım.

SÖZLEŞME NASIL YAPILACAK?
Uzaktan çalışma mutlaka sözleşme ile yapılacak. Sözleşmede işin tanımı, yapılma biçimi, yeri ve ücreti mutlaka bulunacak. İşle alakalı araçlar ve ekipmanlar ile bunların korunması da sözleşmede yer alacak. İşin yapılmasıyla alakalı maliyetlerin karşılanması yer alacak. Çalışma süresi mevzuata uygun olarak sözleşmede belirtilir.

KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR?
İş Yasasının 14. maddesinde tarif edilen uzaktan çalışanlar. Personeliyle uzakta çalışma ve çağrı üstüne sözleşme yapan işverenler. İşin bir kısmını yahut hepsini uzaktan yapanlar. Uzaktan çalışmayı isteyen işçi ve işverenler.

UZAKTAN ÇALIŞMA NASIL BAŞLAYACAK?
Mevcut iş sözleşmesi işçi ve işverenin anlaşmasıyla uzaktan çalışmaya döndürülebilir. İşçi uzaktan çalışmak için yazılı müracaat yapar.İşveren talebi değerlendirip 30 gün içerisinde yazılı yanıt verir. Talep kabul edilirse sözleşme yapılır. İşçi isterse tekrar işyerinde çalışma talebinde bulunabilir. Zorlayıcı sebepler varsa uzaktan çalışma için işçinin onayı aranmaz.

KISA ÇALIŞANA YENİ KANUN
Pandemiyle beraber yaşamımıza giren uzaktan çalışmanın yanında bir başka konu da esnek çalışma modelleri oldu. Zaman zaman uygulanan part-time ya da kısmi süreli çalışma dediğimiz uygulama da yasal bir zemine oturtulacak.Bu biçimde çalışanların senelik izin, hafta tatili, kıdem tazminatı, işe geri dönüş gibi birçok haklarının yasal bir zeminde tarif edilmesi gerekiyor. İşte böyle çalışanlar için getirilecek haklardan kimileri:Kısmi süreli çalışanlara yeni haklar gelecek. İş yayasına senelik izin, hafta tatili gibi haklar eklenecek. Kıdem tazminatına hak kazanma süreleri açıkça tarif edilecek.

Kısmi çalışmada eksik günler borçlanarak tamamlanabilecek. Tam zamanlı çalışırken kısa çalışmaya geçenlere 12 ay vergi istisnası sağlanıyor.

ÇALIŞMA MEKANI NASIL OLACAK
İşin yapılış şekline göre çalışma yeri daha önceden tamamlanır. Bu düzenlemenin maliyeti işçi ile işveren tarafından beraber tespit edilir. Çalışanın kullanacağı araç ve gereçler işveren tarafından sağlanır. İşçinin iş sağlığı hakkında önlemleri ve bilgilendirmeyi yapmak işverenin sorumluluğundadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.