Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü için mektup yazdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü'yle alakalı bir mektup yazdı. Erdoğan, "Bu zor günlerin Türkiye-AB ilişkilerine sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla mesaj yayımladı, Erdoğan’ın mesajında, “Bugün, Avrupa Birliği fikrine yaşam veren Schuman Deklarasyonu’nun kabul edilmesinin 70. yıldönümüdür. Avrupa Birliği’ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 senesinden bu yana ‘9 Mayıs Avrupa Günü’nü bütün Avrupa halklarıyla beraber ülkemizde de kutluyoruz. Schuman Deklarasyonu’nun ardındaki düşünceler, bütün dünyayı yıkan bir savaşın sonrasında Avrupa’nın küllerinden tekrardan doğmasını, ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmesini sağlamıştı. Bugün gene yıkıcı bir felaket ile karşı karşıyayız. Bu defa ortak düşmanımız, hiçbir sınır tanımayan, yalnızca sağlığımızı değil refahımızı, sosyal düzenimizi ve insani bağlarımızı tehdit eden bir virüs. Bu gözle görülmeyen küçük düşman bize, son zamanda unutma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız, popülist politikalara ve kısa dönem ulusal çıkarlara feda etmeye hazır hale geldiğimiz “birlik olma”nın, birlik içinde kuvvetli olmanın manasını tekrar hatırlatmıştır.”

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN DOĞRU VE ZAMANINDA ATACAĞI ADIMLARLA BU KRİZDEN DE KUVVETLENEREK ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”

“Her felaketin fırsatları da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Avrupa Birliği’nin doğru ve zamanında atacağı adımlarla bu krizden de kuvvetlenerek çıkacağına inanıyorum. Ayrımcılık ve nefret dili bir kenara bırakıldığında, Avrupamızın ortak menfaati küçük siyasi oyunlara yahut ulusal çıkarlara feda edilmediğinde, kapsayıcı ve adil olunduğunda daha güzel günlerin bizim olacağına inancım tamdır. Önümüzde hem salgınla mücadele hem salgın sonrası dönemde ekonomik açıdan tekrardan toparlanma hem de kıtamızı etkileyen bölgesel gelişmeleri yönlendirme ve düzensiz göç ile terörle mücadele çalışmalarına ağırlık vereceğimiz zor günler bulunmaktadır.”

“AB’NİN, ARTIK HEPİMİZİN AYNI GEMİDE OLDUĞUNU ANLADIĞINI UMUYORUM”

“Bu zor günlerin, Türkiye – AB ilişkilerini tekrardan canlandırmak ile alakalı sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Şuana kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB’nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum. Salgın döneminde pek çok AB mensubu ülkenin ülkemizden yardım talebinde bulunduğu, ülkemizin sağlık sistemi ve aldığı tedbirler ile pek çok AB mensup ve aday ülkesine örnek olabilecek düzeyde bulunduğu görülmüştür. AB üyeliğine aday, müzakere eden, AB ile gümrük birliği içinde olan, AB’nin en mühim ticaret ve yatırım ortaklarından Türkiye’nin, Birliğin salgın süresince ve salgın sonrası dönemde alacağı bütün tedbirlere ve çalışmalara katılması AB’yi fakat daha kuvvetli kılacaktır.”

“DÖNEM HER ALANDA GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRME DÖNEMİDİR”

“Dönem her alanda kuvvetlerimizi birleştirme dönemidir. Ülkemizin tam üyeliği ekonomik, siyasi, güvenlik ve sosyal katkıların yanı sıra Avrupa Birliği’ne daha katılımcı ve kucaklayıcı bir vizyon kazandıracak ve AB’yi küresel bir aktör haline getirecektir. Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız bütün zorluklara karşın stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği’ne tam üyeliğe ulaşmakta kararlıyız. Bu düşüncelerle, ‘Avrupa Günü’nün, kıtamızın bugün içinde bulunduğu vaziyetin ve geleceğine ilişkin planların, yapıcı ve vizyoner bir yaklaşımla değerlendirilmesine vesile olmasını diliyor, vatandaşlarım başta olmak üzere bütün Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü’nü tebrik ediyorum.”

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı