Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçisi için “İstenmeyen adam” talimatı verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçisi için, “Talimat verdim, ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini halledeceksiniz’ dedim” diyerek konuştu.
Takip et
Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçisi için “İstenmeyen adam” talimatı verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Eskişehir’de Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve yapımı tamamlanan öbür projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçilerinin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi talimatı verdiğini de açıklayarak özetle şunları belirtti:

TÜRKİYE’NİN KURTULUŞ REÇETESİ

“Yatırım demek imalat, ihracat, istihdam demektir. Cari açığın azalması ve ülkenin kazancının artması milletimizin zenginleşmesi demektir. Bu formül Türkiye’nin kurtuluş reçetesidir. İnşallah önümüzdeki günlerde benzer daha pek çok müjdeyi milletimizle paylaşacağız. Büyük ve kuvvetli Türkiye hedefinin eşiğindeyiz.

YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR GEÇİCİDİR

Tıpkı uluslararası siyasette olduğu gibi ekonomide sıkıştırılmaya çalışıldığımız tablo kesinlikle Türkiye’nin gerçek yerini ifade etmiyor. Bu oyunu kuranlar niyetlerini gizlemekte de çekinmiyor. Küresel ekonomideki çalkantılar yeni değildir. Dünya ekonomisinde bozulma, enerjiden lojistiğe ham maddeden stratejik ürünlere kadar pek çok alanda aşırı fiyat yükselişlerine yol açtı. Ekonomisi dünya ile bütünleşmiş petrol başta olmak üzere sanayisinde kullandığı ürünlerin çoğunu dışarıdan alan bir ülke olarak bu fiyat artışlarından biz de etkilendik. Bunun bile özellikle insanımıza yaşattığı sıkıntıların fakındayız. İhracatı teşvik edecek bir ekonomi politikasıyla küresel krizi ülkemiz için tarihi bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Türkiye’yi faiz, kur, enflasyon kıskacından kurtarmanın yolunun, ülkemizi bu 4 ayak üstünde yükseltmekten geçtiğine inanıyoruz.

YATIYORLAR KALKIYORLAR KAVALA

Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala. Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 adet büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya. Siz burayı ne sanıyorsunuz! Burası Türkiye, anlı şanlı Türkiye. Burası öyle bir kabile devleti değil. Burada Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme gibi bir yola gidemezsiniz. Lüzumlu talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. ‘Bu 10 adet büyükelçinin, bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz’ dedim. Zira, bunlar Türkiye’yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”

YARGI NE DERSE O, ÇIKARAMAYACAKSINIZ

“Neymiş iktidar olurlarsa devletin uçaklarını satacaklarmış. Sizin zaten işiniz gücünüz bu. Siz bu devletin neyi var, neyi yok, nasıl elimizden satarız, onunla uğraşıyorsunuz. Biz ise almaya devam edeceğiz. Kardeşlerim, bunlar bizi önlemek için terör örgütleriyle de yürürler. Bunlar terörist ‘Selo’ ile birlikte olurlar. Bunlarda ar yok. Yasin Börü’yü öldüren ‘Selo’ değil miydi? Şuanda kalktılar onu içeriden çıkarmanın derdindeler. Yargı ne derse o, çıkaramayacaksınız.”

Erdoğan, 10 ülkenin büyükelçisi için “İstenmeyen adam” talimatı verdi!

PERSONA NON GRATA (İSTENMEYEN KİŞİ) NEDİR, NASIL İLAN EDİLİR?

Devletler arası ilişkilerde “persona non grata” (istenmeyen kişi) bir ülkeye girmesi yahut o ülkede kalması ülkenin yerel hükümeti tarafından yasaklanan yabancı bir kişi manasına gelmektedir. Kendisine verilen siyasi dokunulmazlık hakkı sayesinde tutuklama ve herhangi bir kovuşturmadan korunan yabancı bir diplomata herhangi bir ülkenin uygulayabileceği en ciddi kınama şekli olarak kabul edilir. 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Konvansiyonu’nun 9. maddesine göre, persona non grata ilanından sonra, gönderen devlet, vaziyete göre, alakalı şahsı geri çağırır yahut misyondaki görevine son verir.

Gönderen devlet bu yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddeder yahut makul bir müddet içinde yerine getirmezse, kabul eden devlet alakalı şahsı misyonun bir mensubu olarak tanımayı reddedebilir. Persona Non Grata ilanı diplomatik görevlinin diplomatik dokunulmazlığını kaldırmaz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.