adplus-dvertising

Erden Timur: ‘Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı’

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Teknik Direktör Okan Buruk’un maaş konusunda hiçbir şey konuşmadığını belirterek, “Okan hocamız, Galatasaray’da yetişmiş çok büyük bir değer. Şampiyonluk yaşamış, çok çalışkan. Sözleşmemiz 1+1. Kendisi ‘1 senelik sözleşme bile yeter’ şeklinde konuştu. Rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Profesyonel konu olduğu için 3-4 kez bu konuda zorladım, konuşmadı. Beraber her biçimde mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Erden Timur: ‘Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, Nef Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. Mevcut vaziyet ve yapılandırmayı anlatan Timur, “Hedeflerimizden seçim sürecinde bahsettik. Bunun için de gece gündüz ne yapılması gerekiyorsa fazlasıyla yapılacak. Gerçekçi bakış açısı ortaya koymak gayem. 13 adet yabancı oyuncu var. 13 adet de yerli oyuncumuz var. 23 adet altyapı oyuncumuz var. Toplam 46 oyuncumuz var. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Geçtiğimiz dönem net maaş bütçemiz 27 milyon Euro. Geçtiğimiz sene 30.7 milyon Euro bonservis için harcandı. Yeni yapılanmaya gidildi.

Gençleşme politikasına gidildi. 1 yabancı kontenjanımız var. Gidecekler olacak. Yabancılar ve yerliler içinde 1 seneden daha az sözleşmesi olanlar var. Çok mühim bir mühendislik yapılması gerekiyor. Yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Hocamızla anlaşma yeni yapıldı. Mümkün olduğu kadar sorumlu davranmak vaziyetindeyiz. Şu anda kadroda bulunan oyuncularımızın bonservis bütçesi 67 milyon 880 bin Euro. Bunun dışında imza bedelleri de var. O da 3 milyon 291 bin Euro. 71 milyon Euro gibi kadromuzun bedeli var. Pandemiden dolayı gelirler azaldı ama harcamalar artmış vaziyette. Mevcut vaziyette ne yapacağız? Sportif direktör değişikliğine gittik. Hocamızla anlaştık.

Hocamızın raporuna göre takviye edeceğimiz oyuncular var. Görüşmeler başlamıştı, devam ediyor. Galatasaray’ın parası doğru bir biçimde kullanılacak, iyi kadrolar kurulacak. Bugünü kazanıp, geleceği kaybederek olmayacak biçimde yapacağız. İnce eleyip, sık dokuyacağız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışmalarımız var. Rakiplerimize göre 2-3 ay gecikmeliyiz. Farkı kapatmak için yoğun uğraş veriliyor. Her konuda çok ayrıntılı çalışılıp, kalıcı olarak çözüm üretmek için çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren aksiyonların neticeleri yavaş yavaş gelecek. Bir sıralama düşünmüyoruz. Ana kadroyu herkesi tatmin edecek ölçüde, Galatasaray’ın çıkarlarına uygun bir biçimde takviye edeceğiz” diyerek konuştu.

“Sezonu pazartesi açıyoruz”

Futbol takımının kamp programını açıklayan Erden Timur, “Sezonu pazartesi açıyoruz. 7-19 Temmuz Avusturya’dayız, Graz yakınlarında olacak. Hazırlık maçları ayarlandı. Hocamız da onayladı. 26-30 Temmuz’da da gene ikinci aşama için Avusturya Innsbruck’a gidiyoruz. Oradaki hazırlık maçlarını ayarladık. En geç 31’inde Türkiye’ye dönmüş olacağız” dedi.

Basketbolda devam edeceğini ifade eden Erden Timur, “Geçen yıl başında takımın vaziyeti iyi olmadığı için transfer dönemi zor geçmişti. Basketbolda hızlı aksiyonlar alınıyor. Bütün transferleri tamamladık diyebiliriz. Önümüzdeki sene hedef de daha da büyüdü. 5 senelik planlama yapmıştık. Onun içerisindeyiz. Bu transferlerden sonra geçen yılki atmosferi yaşamak için kombine ve locaların satışına başlanacak” açıklamasında bulundu.

Futboldan sorumlu olacağını söyleyen Timur, “Cenk Bey futbol direktörü olacak. Teknik heyet şu an kuruluyor. Hocamız geldi. Amacımız burada 5 senelik bir planlama yapmak. Orta vadede planlama yapmadan bir şey yapılacağına inanmıyorum. Önceliğimiz kısmen yapılanma. Büyük ölçüde kadroyu yapmak” ifadelerini kullandı.

“Yazılı olarak henüz bir teklif yok”

Mevcut kadrodaki futbolculara yazılı olarak henüz bir teklif gelmediğini söyleyen Erden Timur, “Öncelikle sporcularla görüşeceğiz. Gitmek isteyenle bu değerlendirilebilir. Galatasaray’da oynamanın oyuncunun hayalini süslemesi gerekir. Soru işareti ile kalmak olmaması gerekir. Öyle bir şey olursa ve gerçekten Galatasaray’ın çıkarları uygun rakamlar olursa değerlendirme olur. Kimse gitmek istemiyorsa kimse de gitmeyecek. Kadromuzda tutmak istediğimiz adlar manasında söylüyorum. Sözel olarak konuşmalar var. Oyuncularla konuştuktan sonra gündeme gelebilir” açıklamasında bulundu.

Arda Turan’ın futboldaki yapılanmada görev alma vaziyetinin olup, olmamasının sorulması üstüne Timur, “Arda ile zaten hep görüşürüm. Galatasaray’ın sporcu manasında en kariyerli futbolcusu. Çok kıymetli ve içten bir kardeşim. Yapılanma ile alakalı asıl önceliğimiz kadro. Çok kıymetli bir scout ekibimiz var. Bugün konsantrasyonumuz çok büyük oranda kadro yapılanması. Gecikmiş vaziyetteyiz” diyerek yanıt verdi.

“Torrent yüzde 5 indirim yapabileceğini belirtti”

Teknik Direktör Domenec Torrent ve Sportif Direktör Pasquale Sensibile’nin sözleşme fesihleriyle alakalı soruya ise Erden Timur, “Salı günü akşamı başkan bu şekilde bir göreve düşündüğünü bana belirtti. Altyapı ile ilgilenmek ile alakalı bir şeyim vardı. Çok büyük bir sorumluluk. Eski yönetici görüşüp onunla görüşmesini istedik. İlk başta görüşme talebimize ‘Menajerimle görüşün’ karşılığı geldi Torrent tarafından. Sonra yüz yüze görüşme isteği konuşuldu. Burada geldiler, görüştüler. Bu süreci böyle yönetmeseydik tazminat her sözleşmede insanların hakkı. Her ne kadar tazminat tanımlasan da, tanımlanmasan da. Bir indirim bekledik.

Sensibile bu manada indirim yaptı. Onla karşılıklı anlaşarak bu ilişkiyi sonuçlandırdık. Torrent yalnızca yüzde 5 indirim yapabileceğini belirtti. İndirim olursa ödemeleri yaparız demiştik. Yoksa da dava yolu olur. Orada da öyle bir sonuçlandırma oldu. Bunlar 2-3 gün içerisinde oldu. Sensibile ile bu şekilde ayrılık oldu, kendisine teşekkür ediyoruz. Torrent de bu yolu tercih etti. Hizmet etmiş, çaba sarf etmiş, Galatasaray’ın kültüründe olan teşekkür etmek yakışır. Bu Şekilde neticelenmemesi gerekiyordu. Bu yolu tercih etti. Bu biçimde neticelendi” biçiminde yanıt verdi.

“Altyapıda 10 senelik bir plan yapılması gerekir”

Geçtiğimiz sezon kiralık olarak başka takımlarda oynayan Okan Kocuk, Yunus Akgün ve Emre Akbaba’nın vaziyetinin sorulması üstüne Timur, “Galatasaray’ın en mühim gerçeği altyapıdır. En çok uğraştığımız konu ve bizim de kurtuluşumuz. Bütün branşlarda amacımızın altyapı olması gerekir. Okan hocamızın altyapıdan yetişmiş bir hoca olarak gelmesi çok pozitif bir konu. Bizim için en mühim meselemiz altyapı. 3 senedir ben de altyapı ile bir sürü modelde çalışmalar içerisinde bulundum. Bunların tamamı önerme. Altyapıda 10 senelik bir plan yapılması gerekir. Basketbolda öyle yaptık. Bunu önümüzdeki günlerde ve aylarda paylaşacağız. Bu yıl Yunus da Okan da Emre de iyi performanslar sergilediler. Hocamız kadroda istiyor. Bizle beraber olacaklar. Altyapıdan gelecek oyuncular var. Kampta birçoğuna şans tanınacak. Altyapıda birçok model olacak. Yurt dışında pilot takım için görüşmeler de yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Maaş ve bonservis bütçesini belli bir aralık olarak tespit ettiklerini belirten Erden Timur, “3-4 haftada bütün transferi bitmek zorundayız gibi vaziyet var. Hedeflediğimiz futbolcular Galatasaray’a güç katacak futbolcular olacak. Avrupa olmayınca gelmek istemiyorlar. Gelişimini düşünen oyuncular açısından söylüyorum. İkna etmek için her şeyi yapıyoruz. Bu aralığı açıklayamam stratejimiz ortaya çıkar” açıklamasında bulundu.

“Şampiyonluğa inancım her zaman tam”

Gece gündüz her şeyi yapacaklarını, bunun için de maddi ve manevi her türlü fedakarlığı yapacağının sözünü verdiğini söyleyen Timur, “Sistemli düzenli bir biçimde Galatasaray’ın geleceğini de düşünerek hareket edeceğiz. Bugün için geleceği feda etmemiz gerekiyor. Bugün geldiğimiz nokta bu. Daha hazır rakiplerimiz var. Çok iyi dönem yaşamamız gerekiyor transfer döneminde. Şampiyonluğa inancım her zaman tam. Şampiyon olmak için her şeyi yapma sözünü veriyorum” dedi.

“Okan hoca rakamsal hiçbir şey konuşmadı”

Yeni teknik direktör Okan Burak hakkında da konuşan Erden Timur, “Okan hocamız, Galatasaray’da yetişmiş çok büyük bir değer. Şampiyonluk yaşamış, çok çalışkan. O da aynı fikirlerde. Sözleşmemiz 1+1. Kendisi ‘1 senelik sözleşme bile yeter’ şeklinde konuştu. Rakamsal hiçbir şey konuşmadı. Profesyonel konu olduğu için 3-4 kez bu konuda zorladım, konuşmadı. Beraber her biçimde mücadele edeceğiz. Dünyada olması gereken gibi bir ekibi olacak. Onunla alakalı de kendisi çalışmalar yapıyor. Uzun vadede sergileyeceği performansla Galatasaray’ın geleceğinde mühim bir biçimde yer olacağını düşünüyorum. İnşallah da öyle olur. Teknik ekibi belli olmadı. Birkaç gün onun çalışmaları yapılıyor. Yalnızca ulusal değil, uluslararası adlar de olacak. Duran toplarla alakalı, çeşitli pozisyonlarla alakalı yapılanma da olacak. Hocanın takdirinde ekibi. Scout analizleri de yaptırdık. İrfan hoca ile 9 senedir çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mısırlı futbolcu Mustafa Muhammed’in ocak ayında opsiyonunu kullandığını hatırlatan Timur, “1 Temmuz’da ödemesi var. Ödemesi yapılacak. Genç, kıymetli, gelecek vaat eden bir oyuncumuz. Diagne’nin de sözleşmesi devam ediyor. Sakatlık sorunu yaşadı. Bizim muhakkak takviye etmek istediğimiz alanlar var ama yabancı kontenjanımız dolu. Bazı konularda sporcularımızla konuşup, hem onların ikna edilmesi gerekir hem onların gönüllü olması gerekir. Değer var elimizde, bu değeri korumamız gerekir” şeklinde konuştu.

Kerem ve Marcao’nun vaziyeti

Kerem Aktürkoğlu ve Marcao’nun takımın en kıymetli futbolcularından olduğunu söyleyen Erden Timur, “Onların kalmakla alakalı bir şeyi yoksa biz satışla alakalı düşünmüyoruz. Tek istediğimiz şu, Galatasaray’da oynamak için gözü parlamıyorsa, canı gitmiyorsa burası da Galatasaray. Oyuncunun da kendi hayalleri var. Avrupa’da oynamak ister. Kendi gelişimi için hayalleri var. Bunlar da Galatasaray’a değer katan şeyler. Hiçbir şey konuşulmadı. Oyuncularımızla devam etmek istiyoruz. Şunlar da konuşuluyor, 20 milyon falan… Keşke daha çok olsa ama gerçekçi rakamlar da olması gerekir. Bu Şekilde şeyler olursa beklentilerimiz çok yüksek olur” diyerek konuştu.

“Doğru kadroyu kurmak konusunda her şey yapılacak”

Transferleri kampa yetiştirmek konusunda ciddi çaba sarf ettiklerini vurgulayan Timur, “Galatasaray’ın çıkarına uygun yönetmek için, aksiyonu hızlı ama doğruyu tercih ederek yapmak gerekiyor. Her şey bir anda olmayacak. Doğru kadroyu kurmak konusunda her şey yapılacak. Kimisi geç olabilir, kimisi yetişebilir. Şu an yaşanılan sürecin doğal neticesi olacak” dedi.

Sponsorluk vaziyetinin nasıl olacağının sorulması üstüne ise Erden Timur, “Takımın sponsoru yoktu. 1+1+1’di. Başka bir sponsorluk bulunamayınca devam etmiştim. Benim 3 yıllım dolduktan sonra yüzde 45 daha düşüğe sponsor bulundu. Sponsor bulunamayınca biz el sıkıştığımızda ne rakam dendiyse ona imza attım. Burada şahittir herkes, Burak başkan da burada. Rezzan Bey bu işi fikir olarak da sözleşme yapan da bu konuda ısrar eden kişi de oydu. 100 milyon Dolar’dı. 1.5 ay sonra imzalandı. Orada gene başka birileri bulunmaya çalışıldı, benim bu şekilde istediğim olmadığı için. O zaman imzalandığında 70 küsür milyon Dolar olmuştur. Sponsorluk ile alakalı ben hemen bırakırım dedim. Zaten başkanıma da şunu dedim, ‘Ben bütün sponsorlukları bırakmak istiyorum’ dedim. Seçimde bu şekilde şeyler söyledim. Başkandan bu konuda affımı istedim. ‘Ben gene aynı parayı vereyim’ dedim. Global sponsorluk isim altında tamamen bağış olan şeyler de yaptık. Herkesin tahmin ettiğinden çok rakamlar. Kimileri biliniyor, kimileri bilinmiyor. Emre Akbaba, Falcao biliniyor. Ben hiçbirinde açıklama yapmadım. Ben bırakayım Galatasaray 2 katı para kazansın. Ben de aynı parayı vereyim, bir de sponsor da versin Galatasaray da 2 katı para kazansın. Çünkü bu işler üzücü, kırıcı olabilir.

Herkes Galatasaray’a bir şeyler veriyor ama geri alıyor o insanlar. Ben hiçbirini almadım. Bundan sonra sponsorluk yapmayarak anlamış olacak. Benim için karşılıksız bir şey. Bu işlerden feragat edip, gene aynı parayı verip devam edeceğim. Galatasaray için de daha yararlı olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 12-13 milyon Dolarlık en az yalnızca bağış amacıyla Galatasaray gayrimenkul verdim, tamamı de satıldı. Yalnızca geçen yıl 100 milyon TL’ye yakın Galatasaray’a ödemeler yaptık. Geçmişteki şeyleri söylemeyeyim. Sponsorluk gitsin, ben yalnızca tarafsızca bir şey yapmaya çalışıyorum” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.