adplus-dvertising

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

Volkan Konak ile Kuzeyin Oğlu programının konukları arasında ünlü bağlama virtüözü Erdal Erzincan da bulunuyor. Küçük yaşlardan itibaren bağlamayla tanışan Erdal Erzincan, Türk halk müziğinin önemli isimlerinden birisi olarak gösteriliyor. Peki, Erdal Erzincan kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında? Oğlu Ali kim? İşte, Erdal Erzincan'ın biyografisi...
Takip et
Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi:2 Mayıs 1971

Doğum yeri: Erzurum-Aşkale-Dallı

Eğitimi:  İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü

Eşi: Mercan Erzincan

Çocuğu: Ali Erzincan

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

Türk Halk Müziği Sanatçısı, 2 Mayıs 1971 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Sos (şimdiki adı Dallı) köyünde doğdu.

1978 senesinde, 7 yaşında iken usta – çırak geleneğiyle bağlama çalmayı öğrendi.

1981 yılında İstanbul’a yerleşti.

1985 yılında sistemli olarak ASM’de (Arif Sağ Müzik Okulu) bağlama dersleri almaya başladı.

1989 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve aynı süreçte; ‘Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği’ (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı. Üniversitedeki bitirme tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

View this post on Instagram

A post shared by Erdal Erzincan (@erdalerzincan)

1994 yılında hazırladığı Töre isimli ilk solo albümünden sonra; Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (Enstrümantal), Al Mendil, Kervan, Giriftar (Enstrümantal) isimli albümlerini hazırladı.

Ayrıca Tolga Sağ, İsmail Özden, Yılmaz Çelik, Muharrem Temiz ile birlikte Türküler Sevdamız adı altında üç albüm hazırladı.

2004 yılında Viyana’da; Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in desteğiyle, Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser verdi.

‘Classic Cem’ adıyla gerçekleştirilen bu konser ayrıca Hollanda’da iki farklı orkestrayla sahnelendi.

2004 yılında öğrencilerinden oluşan yirmi beş kişilik bağlama orkestrasıyla yurt içinde konserler verdi.

İranlı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la hazırladığı enstrümantal albüm ECM Records tarafından The Wind adıyla yurt dışında ve Türkiye’de yayımlandı.

Kayhan Kalhor’la birlikte Türkiye ve Avrupa’nın yanında, World Music Institute tarafından organize edilen turne kapsamında Amerika ve Kanada’da konserler verdi.

On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan müzik kursunda eğitim vermekte ve ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Erdal Erzincan, geleneksel türkü ve deyişleri söylemenin yanı sıra derleme çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Kemal Eroğlu, Mevlüt Doğan, Garip Bektaş gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.

Kendisi gibi sanatçı olan Mercan Erzincan ile evli olup bir çocuk babasıdır.

ERDAL ERZİNCAN EVLİ Mİ? MERCAN ERZİNCAN KİMDİR?

Usta sanatçı 2000 yılında kendisi gibi sanatçı ve eğitimci olan Mercan Erzincan ile hayatını birleştirdi.

1976 doğumlu sanatçı Mercan Erzincan kendisi gibi sanatçı olan Erdal Erzincan’ın eşidir. Bu evliliğinden 1 çocuğu vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi Çalgı Eğitim Bölümü ile başladığı eğitim hayatını Temel Bilimler Bölümü mezuniyeti ile tamamlamıştır. Haliç Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

Hayranları kızmasın ama eşimin en sıkı hayranı benim

Muhteşem sesiyle gönülleri titreten Erdal Erzincan’ın eşi Mercan Erzincan “Hayranları kızacak belki ama eşimin en sıkı hayranı bence benim” dedi ve ekledi: “Ben Erdal’la evrildim. Ondan çok şey öğrendim. Müziğine zaten hayranım ama onu bir kenara bırakırsak eşi bulunmaz bir yüreği var. Erdal’ı yüreğimde hissedebildiğim için neyi çalacak, ne yapacak biliyorum. İyi bir dinleyicisiyimdir.”

ERDAL ERZİNCAN’IN ÇOCUĞU VAR MI?

Erdal Erzincan ve Mercan Erzincan çiftinin Ali adında bir oğlu vardır.

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

ERDAL ERZİNCAN HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

her sanatçı gibi marjinal ve yanlış yollara tevessül etmiş olsa da bu onun deha olduğu gerçeğini değiştirmez. bu adama dokunulmazlık ve yüksek devlet nişanı verilmeli. böyle bir yetenek yeryüzünde yok.

erdalizm diye bilinen akım yaratmıştır, efsanedir, hocadır, candır..

Halk Sanatçısı” Kavramının yerini doldurabilen nadir insanlardandır: Erdal Erzincan..

Ne kadar düzgün bir insan. Çok yaşa Erdal Baba.

Yılların tecrübesi ,azmi ve yaşanmışlığı konusmasindan belli oluyor

erdal erzincan’ı diğer ozanlardan ayıran en büyük sırrın şu olduğunu düşünüyorum.. bir ağaç ise erdal hoca kökleri anadolunun kadim kültürleri, dalları günümüz dünyası, filizleri ise günümüzden biraz ilerisi..

alevilerin bas enstrumani sazdir. her alevinin duvarinda bir saz asili olur. cemlerimizi; saz esliginde deyislerle, semahlarla yapariz. saz alevi kulturunun en onemli figurlerinden birisidir. cenazemizi deyislerle ugurlamak sunni kulturune, inancina v.s. garip gelebilir ama alevi kulturunde cenazelerde saz calmak gayet normaldir! size mi kaldi cenazemizi nasil ugurlayacagimiz!? bizim inancimiz budur, isinize gelmiyorsa gozlerinizi kaparsiniz olur biter.

içinizdeki huzursuzluğu bağlamaya her dokunuşuyla parçalayıp un ufak eden üstad.

kendisinin anadolu türküleri ve alevi nefeslerini yorumlamaktaki ustalığı tartışılmaz. lakin kendisi aynı zamanda çok usta bir bestecidir. anadolu’dan aldığını yerine koyar.

bana göre şu an türkiye’de yaşayan en büyük sanat icracısı.

türkiye’nin en güzel sesine sahip en önemli erkek vokali. yanına ses ve enstrüman anlamında yaklaşabilen birisi daha aklıma gelmiyor. ne yazık ki her güzel şey gibi değeri ölüp gidince anlaşılabilecek. allah uzun bir ömür versin büyük usta.

gezici bağlama atölyesi diye çok kıymetli bir iş yapıyor, bu toprağın çocuklarına bu toprağın türkülerini çalma şansı vererek. hala kıymeti bilinmeyen kıymetli adam.
erdal agabeydir
ustadır
üstatdır
hocadır
örnektir
yakışıklıdır
özeldir
can olandır
iyi ki vardır

bağlamayı hak ettiği yere kavuşturmuş büyük usta.

Ulkecek sahip çıkmamız gereken ender degerlerimizdendir. Bağlama çalan ve hatta müzikle teknik anlamda ilgilenen insanlar çok daha iyi anlayacaktır beni.

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

ERDAL ERZİNCAN’IN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler Erdal Erzincan aslen nereli, kaç yaşında? Erdal Erzincan Hakkında Merak Edilenler

ERDAL ERZİNCAN’IN ALBÜMLERİ

Töre (1994)
Garip (1996)
Türküler Sevdamız (1997)
Concerto For Bağlama (1998)
Gurbet Yollarında (1999)
Anadolu (2000)
Türküler Sevdamız 2 (2001)
Al Mendil (2002)
Türküler Sevdamız 3 (2005)
“The Wind” (2006)
Giriftar (2008)
Girdab-ı Mihnet (2011)
Erdal Erzincan Bağlama Orkestrası (2013)
Karasu (2016)
Döngü (2018)
Bağlama İçin Besteler (2019)
Beş Bağlama Konserleri (2019)
İki Telin İzinden (2020)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.