Erciyes Teknopark’tan 30 Milyon Dolar İhracat

Türkiye’de en iyilerin arasında yer alan Erciyes Teknopark, açılışını yaptığı 12 yıldan bu yana Türk ekonomisine 30 milyon dolar ihracat geliri kazandırdı.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Erciyes Teknopark AŞ yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç, 2004 yılında başlayan serüveni özetledi.

Erciyes Teknopark’ın 2004 yılında kurulumuna başlandığını ve 2007 yılında faaliyete girdiğini belirten Kılıç, o tarihten günümüze Türk ekonomisine 30 milyon dolar gelir kazandırıldığını dile getirdi.

Kılıç, özünde Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan 230 firmaya ev sahipliği yaptıklarını anlattı. Erciyes Teknopart’ta halihazırda 1100 personel faaliyet gösteriyor. Öte yandan şimdiye kadar 1244 Ar-Ge projesi de başarıyla tamamlandı.

DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Kılıç, 2019 yılındaki aktif proje sayısının 388 olduğunu söyledi. Ayrıca Kılıç, şimdiye kadar tam 54 adet patent başvurusu yapıldığını ve 7 tanesinin de lisanslama yoluyla ticarileştirildiğini söyledi. Kılıç, bu rakamların dünya ortalamasının üzerinde olduğunun altını çizdi.

Kılıç, Erciyes Teknopark’ın içerisinden çıkan firmaların minimum 5 milyon lira cirolara ulaştığını da söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı