Ercan Taner VAR Kararlarının Daha Hızlı Alınması Gerektiğini Söyledi

Ercan Taner, Türkiye'deki VAR sistemini eleştirerek hakemlerin hata yapmaması gerektiğini ve VAR kararlarının hızlı alınması gerektiğini söyledi.

Sözcü yazarı Ercan Taner, Türkiye futbol liglerinde hakemlerin ve VAR hakemlerinin hata yapmaması gerektiğini ifade etti. Taner, geçen hafta oynana Göztepe-Fenerbahçe maçında yaşananları örnek göstererek VAR sisteminin hızlandırılması gerektiğini yazdı.


13. haftada oynanan Göztepe-Fenerbahçe karşılaşmasında Fenerbahçe’nin golünün iptal edilmesinin sonrasında Göztepe’nin tekrarlanan penaltı atışında öne geçtiğini hatırlatan Taner, “Bu yaşananlar Fenerbahçeli oyuncularda tükenmişlik duygusuna yol açabilir ve ortaya bir sinir savaşı çıkabilirdi” yorumunda bulundu.

Taner’in yazısının alakalı bölümü şu şekilde:

Altay penaltıyı kurtardı. Oyunu eliyle mükemmel kurdu. İyi gelişen atak ve Fenerbahçe golü attı. Sonrası tam bir hayal kırıklığı… Zaman makinesine girmiş gibi penaltı tekrar edildi. İki dakika önce öne geçen Fenerbahçe mağlup vaziyete düştü ve santra yaptı. Bu yaşananlar Fenerbahçeli oyuncularda tükenmişlik duygusuna yol açabilir ve ortaya bir sinir savaşı çıkabilirdi. Haklı olarak Ersun Yanal, Malatyaspor maçındaki penaltıyı belirtti. Daha bir hafta önce, Emre’nin penaltısında kural ihlali vardı.

Türkiye’de hakemlerin, yardımcılarının, VAR hakemlerinin, hata yapmaması gerekir. Yoksa işler daha zora girecek. Yardımcı hakemler çok mühim; penaltılarda hakemi uyaracak. Hakem kaleciye, “Bir ayağın penaltı atılırken çizgide olacak, çıkarsan, sarı görürsün. Tekrar edersen kırmızı olur” diyecek ve bu kuralı Edirne’den Kars’a uygulayacak. VAR odası, ofsaytlarda, daha çabuk karar verecek, sert faullerden sonra, ceza mekanizması hemen işleyecek. Yoksa bu sisteminin isimi, “Türkiye Ligi VAR’ı” olur.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı