adplus-dvertising

EPDK, benzine gelen zamlar için çözüm arıyor!

Akaryakıt fiyatlarına üst üste yapılan zamlar EPDK’yı harekete geçirdi. Bu kapsamda sektör temsilcileri 16 Mart Çarşamba günü EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın başkanlığında bir araya gelerek ucuz akaryakıt için çözüm önerilerini masaya yatıracak. Toplantıda akaryakıt bayilerinin nakitle akaryakıt satışına daha ucuz tarife uygulanması ve nakliye ücretlerinde düzenleme yapılması gibi bir dizi öneriyi gündeme taşıyacağı ifade edildi.
Takip et
EPDK, benzine gelen zamlar için çözüm arıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna Savaşı ile zirve yapan petrol fiyatları benzin ve motorinde üst üste zam yapılmasına neden olmuştur. Gelen zamlarla son günlerin en çok konuşulan konuları arasında giren akaryakıt fiyatları için gözler çarşamba günü yapılacak olan fiyat zirvesine çevrildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) öncülüğünde çarşamba günü yapılacak toplantıda akaryakıt bayilerinin, nakitle akaryakıt satışına daha ucuz tarife uygulanması, nakliye ücretlerinde düzenleme yapılması gibi bir dizi öneriyi gündeme taşıması bekleniyor.

Milliyet’te yer verilen haberde, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın başkanlığında 16 Mart’ta yapılacak toplantıya, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Firmaları İşveren Sendikası (TABGİS), Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), Akaryakıt Ana Dağıtım Firmaları Derneği (ADER) ve Petrol Sanayi Derneği (PETDER) temsilcileri katılacak. Yükselen fiyatların akaryakıt satışlarındaki düşüşe etkisinin değerlendirileceği toplantıda, maliyet ve fiyat baskısına karşı öneriler masaya yatırılacak.

EPDK, benzine gelen zamlar için çözüm arıyor!

KARTA AYRI FİYAT

Kredi kartı komisyonlarından rahatsız olan akaryakıt bayilerinin, nakit ve kredi kartı ile satışlar için farklı fiyat uygulanması önerisini gündeme getireceği öğrenildi. Bayiler, bu kapsamda nakitle yakıt alımının daha ucuz yapılabileceği bir formülü gündeme taşıyacak. Bayi karlarının dağıtımcılarla yarı yarıya paylaşıldığına dikkat çeken bayi temsilcileri, kredi kartı komisyonlarının da dağıtıcılarla eşit biçimde paylaşılmasını talep edecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) akaryakıt satışına yönelik özel düzenleme yapmasını isteyen akaryakıtçılar, bankaların akaryakıt satışlarına yönelik farklı bir komisyon tarifesi getirebileceğini ifade ediyor.

MESAFEYE GÖRE ÜCRET

Akaryakıtta nakliye ücretlerinin kâr paylarının dışında hesaplanması, nakliye fiyatlarının il, ilçe ve bölge bazında mesafeye göre tespit edilmesi talebi de masaya gelecek. Dağıtım firmalarının toptancılara yaptığı indirimin fiyat hesabına dahil edilmesiyle de indirimin akaryakıt bayilerine yansıtılması, böyle hem tüketicinin daha ucuza yakıt alabileceği, hem de bayilerin yükünün hafifletilebileceği ifade ediliyor. Dağıtım firmalarının yaptığı akaryakıt indirimlerinin bayilere kesinti olarak yansıtılmamasının da istekler arasında olabileceği ifade ediliyor.

EPDK’DAN YOL HARİTASI

Toplantıdan çıkan fikirlerin, EPDK yönetiminin de gündemine gelmesi, kurul toplantısında çözüm önerilerinin değerlendirilmesi bekleniyor. EPDK’dan konuyla alakalı bir karar alınması halinde de akaryakıt satışında önümüzdeki döneme ait yol haritası tespit edilmiş olacak. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle rekor oranlarda artan ham petrol fiyatlarının düşüşe geçmesinin de önümüzdeki döneme yönelik planlamalarda dikkate alınması bekleniyor.

EPDK, benzine gelen zamlar için çözüm arıyor!

VATANDAŞIN CEBİ NASIL RAHATLAR? TESK’TEN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, “Tüketiciyi Koruma Haftası’nın önemi unutulmadan, tüketicinin ve onunla beraber esnafın kazancını olumsuz etkileyen gıda fiyatlarının düşmesi için özellikle akaryakıt başta olmak üzere maliyetler düşürülmeli. Çünkü en çok akaryakıt fiyatları, köprü ve yol geçiş ücretleri taşıma maliyetini artırıyor. Girdi maliyetleri ne kadar düşerse tezgahlar o kadar rahatlar” ifadelerini kullandı.

PETROL HAFTAYA DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Petrol fiyatlarında bütün dünyayı etkisi altına alan sert dalgalanmanın sonrasında yeni hafta aşağı yönlü başladı. Brent petrol yüzde 2’ye yakın düşüşle 110 dolar seviyesinden işlem görürken, ABD tipi ham petrol de 107 doların altını test etti. Fiyatlarda Rusya-Ukrayna arasındaki görüşmelerden olumlu sinyaller gelmesi etkisini gösterdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.