Engellilere özel geliştirilen ‘EVİS Projesi’ hizmete alındı

Engellilerin vergi indirimlerini daha kolay takip etmesi için EVİS projesi geliştirildi. Yeni EVİS projesi ile engelli vatandaşın almak zorunda olduğu raporlar ve benzeri evraklar için uğraşı ortadan kalkacak ve bütün işlemler elektronik ortamda yapılacak. Engellileri sevindirecek EYİS haberini hemen şimdi okuyabilirsiniz.


Engellilere özel geliştirilen ‘EVİS Projesi’ hizmete alındı

Türkiye’de son 10 yıldır engellilere özel olarak geliştirilen projelerin artış göstermesi hepimizi çok sevindirdi. Haber.com ekibinden bütün engellilere müjdeyi hemen paylaşıyoruz. Engellilere özel olarak geliştirilen Engelli Vergi İndirim Sistemi (EVİS) projesi ile birlikte artık her şey çok daha kolay olacak. Bütün işlemlerinizi yapabileceğiniz EVİS’te, vergi indiriminden faydalanabilecek ve bu indirimler için eskisi gibi günlerce uğraşmayacaksınız. Vergi avantajını kullanmak isteyen engelliler daha öncesinde vergi dairesinde başvuru yapıyor ve daha sonra başvuru durumunu sorgulamak için farklı zamanlarda vergi dairesinin yolunu tutuyordu. Artık bu durum ortadan kalktı.

EVİS ELEKTRONİK ORTAMDA HİZMET VERECEK

Engellilerin vergi indirimlerini takip etmek ve kısa sürede çözüme ulaşmak için EVİS ile birlikte bütün işlemler elektronik ortama taşındı. Sağlık kuruluşlarından alınan raporların sisteme girilmesi içinde artık çok ciddi bir emek harcanmasına gerek kalmayacak. E-rapor sisteminin hizmete alınacağı EVİS ile birlikte sağlık raporunun onayı için de günlerce uğraşmak artık ortadan kalkacak. GİB personelleri bütün evraklara elektronik ortamda bakabilecek.

ENGELLİLERE ÖZEL İNDİRİMLER ÇOĞALACAK

Yüzde 40 veya üzerinde engelli raporu olan kişilerin durumuna göre vergi indirimi uygulanıyor. Bu indirim özellikle araç satın alırken kullanılıyordu ve bunun için bir ton evrak isteniyordu. EVİS ile artık engelli vatandaş ile ilgili kurum arasındaki iletişim en asgari düzeye çekilecek. Engelli vatandaş yurt içindeki ÖTV’den muaf olduğu gibi yurt dışından ülkemize giren eşyaları satın aldığında gümrük vergisinde de muaf tutuluyor. EVİS tam olarak hizmet vermeye başladığında bütün gidişatı takip etmek kolay olacağı için engelliye yönelik vergi indirimlerinin de artacağını tahmin ediyoruz.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.