Enflasyon Verileri Sonrası Memur ve Memur Emeklisine Zam Göründü

Enflasyon rakamlarıyla birlikte memur ve emeklinin alacağı zam da ortaya çıkmaya başladı. SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam da yüzde 5’i geçti.

Dün açıklanan enflasyon verileri sonrası memur ve memur emeklisine ek zam göründü. Enflasyon rakamlarıyla birlikte milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam da ortaya çıkmaya başladı. SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam da yüzde 5’i geçti.

Toplu sözleşmeden 2020 yılı için yüzde 4 zam alan memur ve memur emeklisi, enflasyon farkına odaklandı. Memur ve memur emeklisi enflasyon ile birlikte ocak itibarıyla alacağı zammı düşünmeye başladı.

OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Dün açıklanan veriler ile birlikte bu sorunun da cevabı kesinleşmeye başladı. Sırasıyla; Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyon, 1.36, 0.86, 0.99, ve 2 olmak üzere, toplamda yılın ikinci altı ayı için kümülatif yüzde 5.31 oldu.

Hakem kurulu tarafından alınan kararla, memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı ‘yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark’ şeklinde belirledi. Temmuz-Ekim dönemini kapsayan enflasyon, ikinci 6 aylık dönem (temmuz-aralık) için geçerli yüzde 5’lik zammı şimdiden aştığından yüzde 0.31’lik fark oluştu. Toplu sözleşmeye göre Ocak’ta yüzde 4 zam alacak memur ve emeklisine son 2 ayda enflasyon eksi çıkmazsa yüzde 4+0.31 fark eklenecek.

Merkez Banakası’nın hedeflediği doğrultuda gerçekleşmesi durumunda ikinci 6 için enflasyonun yüzde 6-6.5 olacağı öngörülüyor. Fakat net sonuç 2020 yılının ocak ayında belli olacak. Şu an için ise çıkan fark dikkate alındığında, zam alacak SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam yüzde 5.31 seviyesinde olacak. Burada belirleyici olacak etmen ise Kasım ve Aralık ayı verileri olacak.

Posta’da yer alan habere göre, sadece son 4 aydaki enflasyona göre Ocak’ta en düşük memur emekli maaşı yüzde 4+0.31 farkla 2522 liradan 2631 liraya çıkacak. Enflasyon Merkez Bankası’nın beklentisine göre gerçekleşirse yüzde 6.5 artışla 2532 liraya çıkacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lının taban maaşı ise yüzde 5.31’lik kümülatif enflasyona göre 1.983 liradan 2.088 liraya, Bağkurlu esnafın en düşük emekli maaşı 1.676 liradan 1.765 liraya çıkacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı