Enes Batur’a Meclis’ten özel davet var!

Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’nda sosyal medyanın etkisi konuşulurken YouTube’da 15 milyon takipçisi olan fenomen Enes Batur da konuşuldu. Komisyon mensupları Batur’un dinlenmesini önerirken, Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis’e çağrılması kararlaştırıldı.
Takip et
Enes Batur’a Meclis’ten özel davet var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, geçen perşembe düzenlediği toplantısında sosyal medya mecralarını masaya yatırdı. Komisyonda ortaya atılan fikirler ve alınan kararlar tutanaklarda özetle şu şekilde yer aldı:

Hüseyin Yayman (Komisyon Başkanı): Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu, gerçekten ülkemiz ismine çok sevindirici. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip olan sosyal ağlardan başlayarak bu sosyal ağların Türkiye’ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla alakalı bilgi verilmesi konusunda komisyonumuzun bir gündemi var. Sosyal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan konularla alakalı bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üzeri, parlamentolar üzeri bir konumda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir başkanın ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor.

TÜRKİYE’NİN DİJİTAL GÖRÜNTÜSÜNÜ ALALIM

Ravza Kavakcı Kan (AK Parti İstanbul): Türkiye’nin dijital görüntüsünü, görünümünü alalım, belki dijital harita gibi bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir.

Onursal Adıgüzel (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Bir de Bitcoin meselesi var, zaten arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üstünden geçmek lazım mi bilmiyorum. Tabii, bizim baştan beri hep söylediğimiz bir tutumumuz var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp doğru bir düzenleme yapılsın.

Ahmet Büyükgümüş (AK Parti Yalova): E-spor başta olmak üzere. Bu alanlarda yaşanan uygulamalar, yayın hakları vesaire vesaire; bütün bunların bir demokratik denetimini yapacak, kişilerle, uzmanlarla bu heyeti bir araya getirecek ve Meclis ismine da bunu her sene bir rapor altına alacak bir çalışma, son zamanda yaşadıklarımızdan sonra bence çok zaruri.

ENES’İ DÜNYA BİLİYOR

Burak Erbay (CHP Muğla): Mesela YouTube’de bir Türk genci, Enes Batur, biliyorsunuz belki Başkanım, bu kişinin 15 milyon takipçisi var.

Hüseyin Yayman: Dünya biliyor ya.

Burak Erbay: Evet, dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya belki davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz gerekir. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Çünkü milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız deli gibi onu izliyorlar. Onu izlediğimizi, onun farkında olduğumuzu ona hissettirmemiz gerekir belki de. Devlet organizasyonu diyorum ya yani çekinmememiz gerekir çünkü bir realite. Onun bakış açısını yakalayabilmek açısından, işte bu gidişatı, yaşamı yakalamaktan kastım bu.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.