adplus-dvertising

Enerya, bayram öncesi 60 çalışanını işten çıkardı

Denizli’nin yetkili doğalgaz dağıtımı şirketi olan Enerya, bayram öncesi 60 çalışanını gece yarısı işten çıkararak büyük tepki topladı.
Takip et
Enerya, bayram öncesi 60 çalışanını işten çıkardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Denizli’de doğalgaz dağıtım işlemlerinin yüklenicisi olan Enerya, aralarında 187 Doğalgaz Acil Yardım hattında görevli acil müdahale personelinin de bulunduğu 60’a yakın çalışanı işten çıkardı. İşten çıkarıldıklarını gece yarısı öğrenen çalışanlar, ortalama 1 ay önce DİSK’e bağlı Enerji-Sen’e mensup olduklarını, şirket yetkililerin bu vaziyeti öğrendikten sonra mobing uygulamaya başladığını ileri sürdü. Son olarak dün e-devlet ekranlarından sendika üyeliklerinin kontrol edilmesine izin vermeyen çalışanlar, gece yarısı tek taraflı fesih taktiğiyle işten çıkarıldıkları iddia etti.

Haksız bir biçimde işten çıkarıldıklarını savunan işçiler, 1 Temmuz Cuma günü Denizli Enerya önünde eylem yapacaklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Ahlatçı Holding bünyesinde yer verilen Enerya’dan sendika düşmanlığı. Sendikal çoğunluğu aldığımız ve yetki tespitinde bulunduğumuz Enerya enerji işvereni, sendikal baskı ve işten atmalar ile açıkça işçilerin sendikalı çalışma hakkını gasp etmektedir. Çoğunlukta olduğumuz Yetki tespitinde bulunduğumuz işyerinde işveren 50 üstü işçi arkadaşımızı hukuksuz bir şekilde 04 kodu ile işten çıkarmıştır. Bizler bu çıkarmaların işçilerin sendikalı çalışma hakkının gaspı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Ahlatçı Holding ve Enerya enerji işvereni açıkça sendikalı işçiler ile çalışmayacağını ve hatta sendikadan istifa etmeleri için baskı ve mobbing uyguladığını, baskıdan netice alamayınca işçilerin telefonlarını ellerinden alarak ve e-devlet şifrelerini baskı ile öğrenip işçileri istifa etmeye ve ettirmeye çalışmıştır. Bu baskılardan netice elde edemeyen şirket, son çare olarak 50 üstünde işçi arkadaşımızı işten çıkarmıştır. Buradan işvereni uyarıyoruz sendikalı çalışmak anayasal haktır. Anayasayı çiğneyerek işçilerin sendikalı çalışma hakkını gasp etmekten vazgeçin. Buradan sizleri uyarıyoruz derhal bu hukuksuzluğa son verin atılan işçileri de derhal işe geri alın” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.