adplus-dvertising

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin “Temel amacımız, uluslararası standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onaylarıyla ilk reaktörü projenin takvimine uygun bir biçimde, 2023’te devreye almaktır” açıklamasını yaptı.
Takip et
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımıdır. Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 10’unu yalnız başına karşılayacaktır. 21 Temmuz 2022 günü dördüncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörü, Cumhuriyetimizin yüzüncü senesinde devreye girecektir. Türkiye’nin en büyük projesinin hedeflere uygun bir biçimde ilerlemesi için sahada binlerce çalışan büyük bir emek sarf etmektedir. Temel amacımız, uluslararası standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onaylarıyla ilk reaktörü projenin takvimine uygun bir biçimde, 2023’te devreye almaktır” dendi.

Açıklamanın devamında, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali ‘yap-işlet’ modeliyle inşa edilmektedir. En yüksek güvenlik standartlarıyla yaşama geçirilen Akkuyu, ülkemize nükleer teknoloji transferi sağlarken, aynı zamanda yerli ve milli nükleer enerji endüstrisi oluşması için de mühim bir birikim sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin gelecekteki nükleer santrallerini kuracak ve işletecek bilgi ve tecrübeye sahip mühendislerimizin yetiştirilmesi için bugüne kadar 317 öğrencimiz nükleer enerji eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendisimiz eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Halen 54 öğrencimiz Rusya’da eğitimlerine devam etmektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve işletmesinde ihtiyaç duyulan malzemelerin, ekipmanların ve hizmetlerin yerli tedariki ortalama 6 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratmaktır. Bu vaziyet nükleer enerji ve beraberinde onu destekleyen alt sektörlerin de yerli teknoloji ve imalat kapasitelerinin gelişmesine mühim katkılar sağlayacaktır. Öte yandan, Akkuyu NGS ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında ihtilafların meydana geldiği kamuoyuna yansımıştır. Bu süreçte Bakanlığımız tarafların arasındaki ihtilafın çözümü için lüzumlu girişimlerde bulunmuştur. Önceliğimiz, projenin başından bu yana inşaat sahasında hizmet veren tüm yüklenicilerin ve çalışanların aleyhine bir mağduriyet oluşmaması ve projenin zamanında devreye alınmasıdır. Daha önce olduğu gibi, gene bu çerçevede girişimlerimiz problemlerin çözümü için devam etmektedir. Taraflara da bu şekilde bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir görev düştüğünü bir defa daha hatırlatmak isteriz” ifadelerine yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.