adplus-dvertising

Endüstri Bölgeleri Kanun Teklifi Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi

Endüstri Bölgeleri Yasa Teklifi Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi.
Takip et
Endüstri Bölgeleri Kanun Teklifi Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Endüstri Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifle, ilan edilen endüstri bölgesi alanından büyük olmamak kaydıyla bölgeye ilave edilecek alanlara Bakanlıkça karar verilecek ve yeni sınırlar Resmi Gazete’de yayımlanacak. Endüstri bölgesi ilan edilen alanlardaki araziler, Kamulaştırma Yasası hükümleri uyarınca Bakanlıkça kamulaştırılarak Hazine ismine tescil edilecek; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca endüstri bölgesi olarak kullanılmak üzere Bakanlığa tahsisi yapılacak.

Endüstri Bölgeleri Kanun Teklifi Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi

Endüstri bölgelerinde yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerin Bakanlığa yahut yönetici firmaya başvurusu üstüne, yönetmelikte gerçekleştirilen esaslar çerçevesinde yönetici firma ve Bakanlık tarafından tespit edilen yatırımcılara Bakanlıkça ön yer tahsisi yapılacak.

Yatırımcı irtifak hakkı yahut kullanma izni verilmesinden itibaren alakalı yönetmelikle tespit edilen süre ve esaslar çerçevesinde en geç 5 sene içerisinde yatırımını tamamlayacak.

Bakanlıkça, kamulaştırılan taşınmaz malların kamulaştırma bedelleri Bakanlığın bütçesinden karşılanmışsa bu taşınmaz mallar üstünde sözleşmesinde söylenen süre kadar yönetici firma ve/yahut yatırımcılar lehine bedeli karşılığında, kamulaştırma bedeli yönetici firma ve/yahut yatırımcılar tarafından karşılanmışsa yönetici firma ve/yahut yatırımcılar lehine bedelsiz olarak bağımsız ve devamlı irtifak hakkı tesis edilebilecek.

Endüstri Bölgeleri Kanun Teklifi Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi

Endüstri bölgelerinde; Hazine ismine tescilli taşınmazlarla bedeli Bakanlığın bütçesinden karşılanmak suretiyle kamulaştırılarak Hazine ismine tescil edilen taşınmazlardan, yatırımcılar lehine irtifak hakkı tesis edilenler, yatırımın tamamlanması koşulu ve yatırımcının talep etmesi vaziyetinde Bakanlığın uygun görüşü üstüne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yatırımcıya üstündeki muhdesatın bedeli alınmaksızın rayiç bedel üstünden doğrudan satılabilecek.

Özel endüstri bölgeleri için kurulu alanlarda 150 bin metrekare koşulu 100 bin metrekareye, boş alanlarda 200 bin metrekare koşulu 150 bin metrekareye düşürülerek, daha küçük alanlarda yüksek teknolojili, stratejik, katma kıymetli, ihracat potansiyeli yüksek yatırımların da özel endüstri bölgesi olanaklarından yararlanması hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.