En yüksek faizi veren bankaların listesi!

Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi mevduat faizlerinde artışı tetikliyor. Yükselen enflasyonla beraber Merkez Bankası faizi yüzde 17 seviyesine yükseltti. Şubat ayında enflasyon yüzde 15.61 olarak gerçekleşti. Reel faizin enflasyonun üstünde olması garanti para isteyen yatırımcıları mevduat faizine yönlendiriyor.
Takip et
En yüksek faizi veren bankaların listesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye ekonomisi kuvvetlenmesini sürdürüyor. Para politikaları ve pandemi döneminde atılan ekonomi adımlarıyla beraber Türkiye ekonomisi 2020 senesini yüzde 1.8 oranında büyüme ile kapattı. Dünya üstünde büyüme gerçekleştiren ender ülkelerden olan Türkiye’de son birkaç aydır Merkez Bankası’nın attığı adımlar da etkili olmaya başladı.

Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmaya gitmesi ve faizi yüzde 17 seviyesinde tutması mevduat bankaları tarafında da mevduat yarışına neden oldu. Birçok banka mevduat toplamak için faiz yarışına girerken düşen stopaj oranları da yatırımcıları cezbetmeye başladı.

31 Mart 2021 tarihine kadar mevduatlardan alınan vergi vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dâhil) vadeli hesaplarda yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 seneye kadar (1 sene dâhil) vadeli hesaplarda yüzde 12’den yüzde 3’e, 1 seneden uzun vadeli hesaplarda yüzde 10’dan yüzde 0’a revize edildi. Bu oranlar katılım bankalarındaki katılma hesaplarında da aynı biçimde uygulanmaya başladı.

EN YÜKSEK FAİZ YÜZDE 18

Bankalar parasal sıkılaştırmanın arttığı, mecburi karşılıkların yükseldiği, stopaj vergisinin düştüğü dönemde en yüksek faizi yüzde 18, en düşük faizi de yüzde 10.90 olarak tespit ettiği görülüyor. Yüksek faizde Fibabanka başı çekerken düşük faizde ise Türkiye İş Bankası öne çıktı.

MEVDUATIN 150 BİN LİRASI DEVLET GÜVENCESİNDE

Bankalara yatan paranın 150 bin liraya kadar olan kısmı tamamen devlet güvencesi altında bulunuyor. Türkiye’de bankacılık sisteminin sağlam temellere dayanması ve devamlı otorite tarafından denetlenmesi bankacılık sektörüne güveni en üst seviyede tutuyor.

MUTLAKA PAZARLIK EDİN

Bankaya yatırdığınız paranın miktarı ne olursa olsun bankayla mutlaka bir miktar yüksek faiz vermesi için pazarlık edin. Bankaların bu konuda ufak da olsa esneme miktarları oluyor. Öte Yandan faizin devamlı yüksek olmasına yönelik dikkatli olun. Hoş geldin faizi verip ertesi aylarda düşük faiz veren bankaların kampanyalarının incelenmesi gerekiyor.

İŞTE EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR

En yüksek faizi veren bankaların listesi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.