adplus-dvertising

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

Altın ve dolar fiyatı için son dakika gelişmeleri yatırımcılar tarafından 26 Nisan Salı günü de merak ediliyor Ons altın ve gram altın fiyatlarının dün 2 ayın dibini görmesinin sonrasında yatırımcılar, “Gram altın bugün ne kadar? Bugün dolar/TL kuru kaç TL? Düşecek mi yükselecek mi?” sorusunu araştırıyor. İslam Memiş, doların konuşulduğu kadar kazandırmadığını söyleyerek daha çok kazandıranı açıkladı. İşte piyasalarda son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı, güncel rakamlar…
Takip et
En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel piyasalarda merkez bankalarının faiz artırım olasılığı ve savaşın yarattığı endişe altın ve para piyasalarının hareketli günler geçirmesine neden oluyor. Ons altın fiyatı 24 Şubat 2022 sabahı Rusya’nın Donbas’a askeri harekât başlatması neticesi artan jeopolitik risk ile bütün zamanların zirvesi olan 2075 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Fakat 29 Mart’ta iki ülke arasında İstanbul’da düzenlenen müzakerelerle artan barış beklentisi altının ons fiyatını 1890 dolarlara kadar geriletmişti. Müzakerelerden netice alınamaması ve Rusya’nın işgal kuvvetini artırmasıyla jeopolitik risklerin de canlı kalması altın fiyatlarına destek vermeye devam etti. Altın fiyatları geçtiğimiz hafta başında 2000 dolar sınırına tekrardan yaklaştı.

ONS ALTIN 2 AYIN DİBİNİ GÖRDÜ

Fakat ABD Merkez Bankası Fed yetkililerinin şahin açıklamaları piyasaları yönlendirmeye devam ediyor. Banka’nın 3-4 Mayıs’taki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın son açıklamaları piyasaları alt üst etti. Bullard Fed’in bu sene faizleri ortalama yüzde 3,5 seviyesine yükseltmek için acele etmesi gerektiğini söylerken, 75 baz puanlık bir artırımın olanaksız olmadığını söyledi. Bu gelişmelerle altın fiyatları 1930 dolardan kapattı.

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

Açıklamalar sonrası jeopolitik risklere karşı dolar endeksindeki güçlenmenin devamıyla satış baskısının sürdüğü gözlenirken, geçen hafta yüzde 2,1 değer kaybeden altının ons fiyatı dün 1894 doları görerek 28 Şubat’tan beri ilk defa bu seviyeleri gördü. Ons altın bu sabah 1903 dolar seviyelerinde.

GRAM ALTIN DÜŞÜŞTE

2022’ye 780 TL’den başlayan gram altın ise 8 Mart’ta 955 TL’ye yükselerek 2022 ilk çeyreğin en yüksek seviyesini gördü. Ardından ise 900 TL’lere sert biçimde geri çekilmişti. Geçtiğimiz hafta ons tarafındaki yükselişten destek bularak 940 liraya yaklaşan gram altın dün 901 liraya geri çekildi. Günü 907 TL’den kapatan gram altın 26 Nisan Salı günü 904 liradan değerleniyor.

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

DOLAR VE EURO

ABD’nin 10 senelik tahvil faizi cuma günü yüzde 3’ü aşarak 3 senenin zirvesini test etmesinin sonrasında yeni haftanın başlangıcında yüzde 2,88 seviyesinde dengelendi. Dolar endeksi ise 101 seviyesini aştı. Yurt içinde dolar/TL 14,76 ve Euro/TL 15,85 seviyelerinde dengelenmiş vaziyette.

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

“DOLAR ÇOK KONUŞTURUR AZ KAZANDIRIR”

Piyasalardaki gelişmeleri yorumlayan finans analisti İslam Memiş, ‘Dolar mı, altın mı?’ sorusuna açıklık getirerek doların konuşulduğu kadar kazandırmadığını ifade etti.

İslam Memiş, “Dolar son 10 senede yatırımcısı yüzde 676 son 20 senede yüzde 908 kazandırmış. Çok konuşturur az kazandırır. “Altın mı dolar mı?” Gelenekçiler benim sevdiğim yatırımcı profilidir. Her zaman miktara bakarlar. Her zaman varlıklarına sahip çıkarlar. Bir günlük al sat yapanlar var. Her gün aynı soruları sorarlar “Alayım mı satayım mı?” Ben gelenekçi insanım. Altını hayatımızdan çıkaramazlar. Gerçek paradır. Gümüş de öyle. Gerçek para altındır. Gerçek değerini de söyleyebilirim. Gram altın son 10 senede yüzde 754 kazandırmış son 20 senede yüzde 6 bin 290 kazandırmış” değerlendirmelerinde bulundu.

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

“GÜMÜŞ ALTINDAN FAZLA KAZANDIRIR”

“Dünyada salgın hastalıklar arttıkça gümüş fiyatları da artacak. Gördüğünüz her şeye inanmayın. Fiyatla işiniz olmasın miktarı arttırın” diyen İslam Memiş şunları kaydetti:

En son altın fiyatları! Dolar kaç para, Gram altın ne kadar? 26 Nisan 2022

“Gümüş de dünyanın nimetlerinden bir tanesi. Gümüş dediğimiz zaman aklımıza takı, süs eşyası geliyor. Parmağınızdaki yara bandında bile gümüş var. Güneş panellerinde, fotoğrafçılıkta da gümüş kullanılıyor. Sınırlı varlıktır. Altından fazla kazandırır gümüş. 2020 senesinde altını tahtından etti. Bu senenin ilk çeyreğinde altından daha çok getirisi oldu. Gram gram, külçe alabilirsiniz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.