En eski maya anıtı bulundu!

Arizona Üniversitesi'nden arkeologlar, Meksika'nın güneyinde bulunan Tabasco eyaletinde, Mayaların inşa ettiği devasa bir anıt keşfetti. Araştırmacılar, neredeyse bir buçuk kilometre uzunluğunda olan yapının, şimdiye kadar bulunan en eski ve en büyük Maya anıtı olduğunu belirttiler.

Özellikle matematik ve mimarlık alanındaki üstün becerileri sayesinde antik çağın en gelişmiş medeniyetlerinden biri olan Mayalar, kireçtaşından yaptıkları dev binaları ve anıtları ile bugün dahi bilim dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.


Arizona Üniversitesi’nden arkeolog Takeshi Inomata ve ekibi, Maya Krallığı’na ev sahipliği yapan Meksika’nın güney ucunda bulunan Tabasco eyaletinde, ortalama bir buçuk kilometre uzunluğunda devasa bir yapı keşfetti. Araştırmacılar, bu yapının şuana kadar bulunan en eski ve en büyük Maya anıtı olduğunu belirtiyorlar.

Kil ve topraktan yapılan tören alanının, MÖ 1000 ila 800 arasında inşa edildiği tahmin ediliyor

Popüler bilim dergisi Nature’da yayınlanan çalışmaya göre, kil ve topraktan yapılan bu tören alanının MÖ 1000 ila 800 arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Devasa boyutu ve kapladığı alan itibarıyla daha önce bulunan hiçbir Maya anıtına benzemeyen yapı, Maya Krallığı’nın geçmişine ışık tutacak çok mühim bir keşif olarak değerlendiriliyor.

Mayaların inşa ettiği ritüel alanının mimari yapısını ve topoğrafyasını çıkarmak için, lazer darbeleri ile bir nesne yahut bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan LIDAR teknolojisini kullanan arkeologlar, bu devasa yapının esasında yüzyıllardır açık bir biçimde orada olduğunu fakat kimse tarafından fark edilmediğini belirtiyor.


Mayaların inşa ettiği alanda şu ana kadar bulunan tek taş heykel, bir hayvanı tasvir ediyor

LIDAR teknolojisi sayesinde Aguada Fénix isimi verilen alanın yakınında kare biçiminde bir höyük olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, ortalama 1.400 metre uzunluğunda ve 400 metre genişliğinde olan yerde farklı tipte yapıların olduğunu söylüyor.

Aguada Fénix’in, MÖ 1200 yıllarından başlayarak MÖ 500 senelerine kadar Orta Amerika’nın büyük bir kesiminde hüküm süren Olmekler’in kalıntılarını taşıyan San Lorenzo ve La Venta alanları ile benzerlikler taşıdığını ifade eden araştırmacılar, bölgede insan formunda heykel olmamasının, bu komplekste yaşayan eski Maya halkı ile ilgili mühim ipuçları sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

Çalışmanın başyazarı Inomata, “Olmec merkezlerinden farklı olarak Aguada Fénix, yüksek statüdeki bireyleri temsil eden heykeller gibi toplumsal eşitsizlikle alakalı net göstergeler sergilemiyor. Alanda şu ana kadar bulunan tek taş heykel, bir hayvanı tasvir ediyor” şeklinde konuştu. Eğer bu alanda yaşayan Maya halkı, gerçekten de hiyerarşik formları reddeden bir toplum hayatı benimsemişlerse, o dönemdeki dinamikleri ve sosyolojik yapıyı daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı