adplus-dvertising

En acı vasiyet

17 Ağustos 2022, 15:51 tarihinde eklendi
17 Ağustos Marmara Depremi’nin üstünden tam 23 sene geçti. Depremin yıldönümü nedeniyle ailelerinin mezarına gelen vatandaşlar, gözyaşlarına hakim olamadı. Gözyaşları içinde o günü anlatan Sadun Geven, “Kıyamet koptu zannettim, deprem diyerek bir şey bilmiyordum. Ne zaman ki bu depremi yaşadım, ailemin mezarını kendi ellerimle deştim, işte o zaman depremin ne demek olduğunu anladım. Vasiyetimdir, öldüğüm zaman beni annemin babamın yanına gömsünler” şeklinde konuştu.
Takip et
En acı vasiyet
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan Marmara Depreminin üstünden tam 23 sene geçti. 17 Ağustos 1999 senesinde gece saat 03.02 sıralarında 7.4 büyüklüğünde deprem yaşandı. 45 saniye süren bu deprem Türkiye tarihinin en uzun depremi olarak kayıtlara geçti. 18 bin 373 kişi yaşımını yitirirken binlerce insan yaralandı, sakat kaldı ve kayboldu. Depremin yıldönümü nedeniyle mezarlığı ziyaret eden vatandaşların anlattıkları ise yürekleri dağladı.

En acı vasiyet

“10 kişiyi depremde kaybettim”

Deprem gecesi Muş’ta olduğunu belirten Salih Tekinok, “Ailemden 10 kişi Gölcük’te enkaz altında kaldı. Depremin olduğunu işitince hemen buraya gelerek ailemi enkaz altında çıkardım. Ağabeyim, yengem, 5 yeğenim ve torunlarımız olmak üzere toplam 10 kişiyi depremde kaybettik. En küçüğü 9 aylık ve 1 yaşındaydı. Ağabeyimi 2-3 gün sonra enkaz altında kendi olanaklarımızla çıkardık. Ağabeyimin olduğu binada 52 kişi yaşamını yitirdi. 8 yaşındaki yeğenimi de 14 saat sonra sağ çıkardık. Çok büyük acı yaşadım. Her gün, her hafta buraya gelip mezar taşlarına bakıyorum. Allah kimseye göstermesin. Deprem lafını işitince yıkılıyorum. Annem, ağabeyimin acısına dayanamadı ve bir ay sonra vefat etti” şeklinde konuştu.

En acı vasiyet

“Vasiyetimdir, öldüğüm zaman beni annemin babamın yanına gömsünler”

Depremi yaşayan Sadun Geven (45), “17 Ağustos depreminde ben de buradaydım fakat evde değildim. Arkadaşımın yanındaydım. Deprem olduğunu işitince hemen eve geldim ve binamızın yerle bir olduğunu gördüm. 2 kız kardeşim, annem, babam ve erkek kardeşim olmak üzere toplam 5 kişiyi kaybettim. 2 kız kardeşimi de enkaz altından çıkardım. 23 yıl geçmesine karşın her saniye 17 Ağustos depremini yaşıyorum. Ben kıyamet koptu zannettim, deprem diyerek bir şey bilmiyordum. Ne zaman ki ben bu depremi yaşadım, ailemin mezarını kendi ellerimle deştim işte o zaman depremin ne demek olduğunu anladım. Vasiyetimdir, öldüğüm zaman beni annemin babamın yanına gömsünler. Her buraya geldiğim zaman onları görmüş gibi oluyorum. Çok zor anlatamıyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.