Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Kıymetli Konut Vergisi’nde ikinci taksit ödemesi yaklaşıyor. Konutun değeri 5.2 milyon lirayı aşan yerlerde Kıymetli Konut Vergisi ödenmesi mecburi oluyor.
Takip et
Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ev sahipleri, 2021 senesinde yeni bir vergi ödemeye başladı: Kıymetli Konut Vergisi (DKV). Bina vergi değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan mesken özellikli taşınmazları başka bir ifadeyle lüks konutları ilgilendiren bu verginin beyannameleri şubat itibarıyla alındı ve ilk taksit ödemeleri tamamlandı. Ağustos ayı itibarıyla bu verginin ikinci taksit ödemeleri başlıyor.

TEK KONUTA MUAFİYET Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Posta Gazetesi’nden Meltem Kara Söyleyenoğlu’nun haberine göre, rayiç değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan bütün konutlar bu verginin kapsamına giriyor. Türkiye genelinde DKV’nin kapsamına giren ortalama 150 bin mülk olduğu tahmin ediliyor. Değeri ne olursa olsun tek konut vergiden muaf. Birden fazla evi olanların da en düşük değere sahip olan evi muafiyet koşullarından faydalanıyor.

MÜTEAHHİTE DEVİR KOŞULU Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Müteahhitler ise henüz satış ve devrini yapmadığı yeni inşa edilen konutlar için bu vergiden muaf. Bu muafiyet hakları, arsa karşılığı inşaat işlerinde sözleşme gereği taahhüt işini üstlenen müteahhide kalan taşınmazlar için de geçerli. Söz konusu taşınmazların kiraya verilmesi yahut sair surette kullanılması vaziyetinde muafiyet düşecek.

EVİMİ SATTIM NE YAPACAĞIM? Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

DKV’de vergi, senelik olarak tahakkuk ettiriliyor. Örneğin ilk taksiti şubatta ödediniz ve evinizi nisan ayında sattınız. Ağustos ayında ödenecek taksitin de mükellefi siz oluyorsunuz. Takip eden senede evin yeni sahibi yeni beyanname veriyor

YENİ DEĞERLERE DİKKAT! 5-10 KAT ARTIŞ OLDU Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Kıymetli Konut Vergisi hesaplanırken Emlak Vergisi Yasası’nun 29’uncu maddesine göre tespit edilen Emlak Vergisi’ne asıl bina vergi değeri dikkate alınıyor. Bu sene takdir komisyonları toplandı ve Emlak Vergisi’nde 2022-2025 için geçerli olacak yeni değerleri belirledi. Komisyonlardan çoğu yerde 5, 10 kata varan artış kararları çıktı. Bu artışlar, Kıymetli Konut Vergisi mükelleflerinin ödeyeceği bedeli ve mükellef sayısını da etkileyecek.

İTİRAZ EDİLEBİLİR Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Taşınmazın vergi değerinin 5 milyon 227 bin lirayı aşması halinde, takip eden senenin başından itibaren DKV mükellefiyeti başlıyor. Yeni değerler 2022’den itibaren geçerli olacağı için önümüzdeki sene yeni emlak değerlerini kontrol edip vergi kapsamına girilip girilmediği kontrol edilmeli. Yeni bedellere itiraz etmek için ise vergi mahkemelerine 7 Eylül’e kadar dava açılabilir.

ÖDEMELER NEREYE? Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Kıymetli Konut Vergisi, mesken özellikli taşınmazın bulunduğu yerdeki yetkili vergi dairesine ödenir. Vergiyi zamanında ödemeyen, koşullarını taşımadığı halde muafiyetten faydalananlar ile muafiyetten faydalanma koşullarını kaybetmesine karşın bu değişikliği bildirmeyen mükelleflerden alınması gereken vergi, cezalı olarak ve gecikme faiziyle alınıyor.

NASIL HESAPLANIR? Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Kıymetli Konut Vergisi için evin değeri hesaplanırken Emlak Vergisi Yasası’nun 29’uncu maddesine göre tespit edilen emlak vergisine asıl bina vergi değeri dikkate alınıyor. Bu rakama her sene tekrardan değerleme oranı ekleniyor. 2021 için uygulanan tekrardan değerleme oranının (yüzde 9.11) yarısı (yüzde 4.55) eklendiğinde bu sene için ortaya çıkan rakamlar şu şekilde:

Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

– 5 milyon 227 bin TL ile 7 milyon 841 bin TL arasında olanlar, 5 milyon 227 bin TL’yi aşan kısmı için binde 3,

– 10 milyon 455 bin TL’ye kadar olanlar 7 milyon 841 bin TL’si için 7 bin 842 TL, fazlası için binde 6,

– 10 milyon 455 bin TL’den fazla olanlar 10 milyon 455 bin TL’si için 23 bin 526 TL, fazlası için binde 10.

HER SENE BEYANNAME Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

2021 senesi için DKV beyannameleri şubat ayında verildi. Fakat mükelleflerin unutmaması gereken bir ayrıntı var. Takip eden seneler için senelik olarak beyanname verilecek. Mükellefler beyannamelerini, konutun bulunduğu belediyeden alınan bina vergi değerini gösteren belgeyi ekleyerek, alakalı senenin şubat ayının 20’nci günü sonuna kadar taşınmazın bulunduğu yerdeki vergi dairesine verebiliyor. Vergi dairesine gitmeden e-beyanname biçiminde de göndermek mümkün.

HANGİ KOŞULLARDA VERİLMEZ? Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

– Yanan, yıkılan, tamamen kullanılmaz hale gelen yahut vergiye tabi iken muaflık koşulunu kazanan mesken özellikli taşınmazlardan dolayı mükellefiyet, bu olayların vuku bulduğu tarihi takip eden taksitten itibaren sona erer.

– Konutun bina vergi değeri daha sonraki senelerde vergi tutarının altında kalırsa bu vaziyet belgeleriyle beraber alakalı vergi dairesine bildirilerek, alakalı seneye ilişkin beyanname verilmez.

MALİKLER SORUMLU Emlak vergisi ikinci taksit dönemi geldi! Emlak vergilerinde artış var…

Kıymetli Konut Vergisi’ni taşınmazın maliki öder. Mesken özellikli taşınmaz üstünde intifa hakkı varsa vergi, bu hakkın sahibi tarafından ödenir. Mesken özellikli taşınmazın maliki yahut intifa hakkı sahibi yoksa malik gibi tasarruf edenler vergiyi ödemekle mükelleftir. Bir mesken özellikli taşınmaza paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef olurlar. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.